SSK ve Bağkur emeklileri sıfır zam alacak

bağkur

Kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve Bağkur emeklileri ‘sıfır zam’ alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini açıklamasının ardından 6 aylık enflasyon farkı yüzde 24,73 oldu. Buna göre; kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve Bağkur emeklileri ”sıfır zam” alacak

TÜİK, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Aylık enflasyon yüzde 1,64, yıllık enflasyon ise yüzde 71,60 oldu. 6 aylık enflasyon farkı ise 24,73 olarak açıklandı. SSK ve Bağkur emekli aylıklarına yapılacak zam oranı yüzde 24,73 oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bir süre önce yaptığı açıklamada, “Kök aylığı 10 bin liranın altında olan 3 milyon 601 bin 551 emekli var” demişti. SSK ve Bağkur emekli aylıklarına yüzde 24,73 zam yapılacak. Fakat bu zamdan milyonlarca emekli faydalanamayacak.


Kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve Bağkur emeklileri ”sıfır zam” alacak. Çünkü emekli aylığı 10 bin TL altında olan SSK ve Bağkur emeklilerinin aylıklarına Hazine yardımı yapılarak 10 bin TL’ye tamamlanıyor. Böylece en düşük emekli aylığı 10 bin TL’ye ulaşıyor. Kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan SSK ve Bağkur emeklilerinin sıfır zam almasının nedeni ise yüzde 24,73’lük zam yapıldığı takdirde aylığın yine 10 bin TL’nin altında kalacak olması.


Bir SSK veya Bağkur emeklisinin kök aylığı 7 bin 500 TL ise yüzde 24,73 zam yapılınca aylık 9 bin 354 TL olacak. Kalan eksik kısım Hazine tarafından tamamlanarak aylık 10 bin TL’ye ulaşmış olacak. Aslında bu emekli hiç zam almış olmayacak. Böylece kök ücreti 8 bin 18 liranın altında olan milyonlarca emekli ”sıfır zam” alarak Ocak 2025’e kadar zamsız yaşamını sürdürecek.

CHP lideri Özgür Özel: Geçim olmazsa seçim olur! Yarın karar alalım, 2 ay sonra seçim olsun


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.