Marmaris’te ‘Yeşil Okul’ Projesi Hayata Geçiyor

Marmaris’in Turunç beldesindeki ilköğretim okulu için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ve Turunç Belediyesi’nin onayı ve desteği ile “ekolojik bir anasınıfı ve yemekhane binası” inşa edilecek. Binanın, ekoloji gönüllüleri, mimarlık öğrencileri ve yerel katılımla imece usülü yapılması planlanıyor.

Marmaris'te ‘Yeşil Okul’ Projesi Hayata Geçiyor

‘Yeşil Okul’ kavramı ekolojik mimari özelliklere göre dizayn edilmiş, çocukların doğa ile içiçe oldukları, bahçelerinde toprakla ilişkilerini geliştirici etkinliklerin yapıldığı, enerji tasarrufu yapılan, geriye dönüşümlü kağıt kullanılan okulları tanımlamak için kullanılan bir terim.

Türkiye’de mimari olarak ekolojik bir okul henüz yok. Bu ilk projeyi mimarlık bölümü öğrencileri, veliler ve ekolojik farkındalığı olan gönüllülerden oluşan bir grupla Mimar Arda Sander ve Mimar Seçil Sander’in ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün teknik desteği ile ekolojik bir bina olarak tasarlayıp doğal malzemeler kullanılarak yapılacak.yeşil okul  yeşil okul


15 Temmuz ile 15 Ağustos 2012 tarihler arasında “İMECE” usulü ile yapımı gerçekleştirilecek Kerpiç Ekolojik
Okul binasının yapımı için doğrudan maddi katkı yapmak isteyenler Turunç Saadet Zeki Ünsal İlköğretim Okulu
Aile Birliği hesabınına transferde bulunabilirler.

IBAN: TR560006400000136400504909
İş Bankası Marmaris Şubesi
(13 ile başlayan son bölüm hesap numarası da aynı zamanda)

Destek için iletişim: Yüksek Mimar Arda Sander 05333649653

Okul Aile Birliği Başkanı İrem Bray 05324670203


Dosyalar:

Özgür Yaşamın Sırrı: Sorumluluk


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.