Mucizeler Yaratan Kadınlar

Seçil’in Lezzet Atölyesi’nin sevgili sahibesi Seçil Erdinç Sezgin’in mutfağına konuk oluyorum. Dünya Kadınlar Günü ve kadının toplumdaki rolü üzerine konuşuyoruz. “Toplumların temeli aile, ailenin temeli ise kadındır. İhtiyacımız olduğunda bizden desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, kalbindeki sevgi ve şefkati karşılıksız verendir kadın. Annedir, eştir, emekçidir, üretendir.”

Mucizeler Yaratan Kadınlar 4

İki çocuk sahibi muhteşem bir anne, başarılı bir yönetici, ortaya birbirinden lezzetli yiyecekler çıkaran harika bir gurme.


62703_10151507210287728_289305472_n

Seçil’in Lezzet Atölyesi’nin sevgili sahibesi Seçil Erdinç Sezgin’in mutfağına konuk oluyorum. Dünya Kadınlar Günü ve kadının toplumdaki rolü üzerine konuşuyoruz. İstenildiği takdirde kadınların da başarıyla kendi ayakları üzerinde durabileceğini anlatıyor. İki erkek çocuk sahibi olmasının yanında enfes şeker hamuru pastalar, kurabiyeler, cupcake ler hazırlıyor, aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen bir sağlık kuruluşunda yöneticilik yapıyor. Yalnızca tek gün içinde birbirinden farklı rollerde, birbirinden farklı kıyafetlerin içinde buluyor kendini. Zevk alarak yapıyor hepsini.

Yarattığı lezzetler çocukluk yıllarından süregelen bir hobi aslında. Küçük yaşlarından itibaren kendini sık sık mutfakta hatırladığını ve yaptığı yiyecekleri insanlara tattırmaktan mutluluk duyduğunu söylüyor.

Mucizeler Yaratan Kadınlar 2Mucizeler Yaratan Kadınlar

Bir ressam gibi rengârenk ve lezzet dolu pastalar yapıyor. Çocukları için en harika kurabiyeleri içine sevgisini katarak sunuyor. Görüntüleriyle bile iştah kabartan, özel günlerin vazgeçilmezi cupcakeler itinayla hazırlanıyor.

Mucizeler Yaratan Kadınlar 3

Bu kadar rol arasında yorulup yorulmadığını ve aksamalar yaşayıp yaşamadığını soruyorum. Aşkla yapıyorum hepsini, seve seve ve isteyerek diyor. Zaten öyle yapılmayan hiçbir işin başarıya ulaşamayacağını düşünüyor.


Siz de bu keyifli mutfağı takip etmek ve Seçil’in Lezzet atölyesine daha yakından tanık olmak için secilinlezzetatolyesi.blogspot.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mustang filmi ve kadınlar arası dayanışma üzerine

Bir başka dünyaya yürüyorum sonra, İstiklal caddesi yavaş yavaş ıslanmaya başlıyor. Halep Pasajı’nda Denizyıldızı isimli bir mekânda otantik takı tasarımları yapan iki kız kardeşin yanına uğruyorum. Birbirinden farklı renkler ve desenlerdeki taşların kolye, küpe, bileklik ve anahtarlık olarak hayat bulduğu bir dünyaya konuk oluyorum.

kadınlar kadınlar

Müjgan ve Vildan Mutlu kardeşlerin yirmi yılı aşkın süredir yaptıkları tasarımlar göz alıcı dekorasyonlarla şekil bulmuş mekânda. Hepsinde ayrı bir emek, hepsinde özel bir duygu var. Renklerin eşsiz uyumu ve alegorik dizilmiş taşların ahengi başka diyarlara götürüyor insanı.

İş dünyası kadınlardan çok şey öğreniyor

Lisans eğitimlerini Kamu Yönetimi alanında tamamladıklarını ancak tasarımın hayat boyu en keyifli hobileri olduğunu söylüyorlar. Biz çalışmıyoruz, hobimizi yapıyoruz, bizimle aynı zevkte olan insanlar da gelip yaptıklarımızı satın alıyor diyorlar. Bugün tasarımlarıyla dünyanın her bölgesine ulaştıklarını ve tasarımın onlara güçlü dostluk bağları kazandırdığını söylüyorlar. Dünya Kadınlar Günü için emekçi kadınlar olarak dileklerini sorduğumda; her kadının üreterek güçlenmesini istediklerini vurguluyorlar.

Adsız

Yolunuz Taksim’e düşerse Halep Pasajı’nda yer alan Denizyıldızı’na uğramanızı, Müjgan ve Vildan Mutlu kardeşlerin tasarım dünyasını keşfederek bu güleryüzlü iki insanın hoş sohbetine tanık olmanızı öneririm.


Dünyanın dört bir yanında mucizeler yaratan, varlıklarıyla dünyayı güzelleştiren, özgürlüğün, zerafetin ve gücün kaynağı kadınlarımıza mutluluk dolu ve haklarının daha fazla genişletildiği bir gelecek diliyorum.