Sanatın ikonları !f istanbul’da buluşuyor

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, Marlon Brando’dan Robert Mapplethorpe’a, Iris Apfel’den John Berger’a, sanat, edebiyat ve sinema dünyasının ikon isimlerini bir araya getiriyor.

The Seasons in Quincy-Four Portraits of John Berger !f istanbul bağımsız filmler festivali

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek !f İstanbul’un “Sanat Hayat İçindir!” bölümünde gösterilecek filmler, hayran olduğumuz sanatçıların hayatlarına daha yakından bakmak için bulunmaz bir fırsat!

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 15. !f İstanbul Filmler Festivali‘nin sanat ve hayatın birbirine karıştığı etkileyici hikâyeleri buluşturduğu “Sanat Hayat İçindir!” bölümü, bu yıl da merakla beklenen belgeselleri bir araya getiriyor; Marlon Brando‘dan Robert Mapplethorpe‘a, Iris Apfel‘den John Berger‘a, hayran olduğumuz sanatçıların hayatlarına daha yakından bakabilme fırsatı sunuyor.

!f istanbul bağımsız filmler festivali its Me, Hilary- The Man Who Drew Eloise

Robert Mapplethorpe’a dair ilk belgesel

Dünya prömiyerini bu yıl Sundance’te yapacak olan ve Berlin Film Festivali’nin ardından ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek “Mapplethorpe: Look at the Pictures/Mapplethorpe: Fotoğrafa Bak!”, 1989’da kaybettiğimiz efsanevi sanatçı ve fotoğrafçı Robert Mapplethorpe‘a adanmış ilk belgesel olma özelliği taşıyor. “Party Monster” filmiyle tanıdığımız Fenton Bailey ve Randy Barbaro‘nun HBO için çektikleri film, Patti Smith‘in National Book Award ödülünü kazanan ve ülkemizde de büyük ilgi gören “Just Kids/Çoluk Çocuk” kitabında dostluklarını ve aşklarını anlattığı Robert Mapplethorpe‘un bugün bile olay yaratan fotoğraflarını ve provokatif hayatını konu alıyor. Debbie Harry‘den Blondie‘ye, Fran Leibowitz‘den Brooke Shields‘a, ve tabii ki Patti Smith‘e, pek çok ünlü ismin Mapplethorpe’tan aldıkları ilhamı konuştukları “Mapplethorpe: Fotoğrafa Bak!”, sanatçının hayatına dair bugüne dek görmediğimiz arşiv görüntülerini ve işlerinden örnekleri ilk kez hayranlarıyla buluşturuyor.


Marlon’un sesinden Brando

“Sanat Hayat İçindir!” bölümünün sinema dünyasından konukları ise Marlon Brando ve Howard Brookner oluyor. San Francisco Film Eleştirmenleri Birliği’nce Yılın Belgeseli seçilen, Uluslararası Belgeselciler Birliği tarafından da En İyi Senaryo Ödülü’ne değer görülen, Stevan Riley’nin Marlon Brando‘nun yayınlanmamış ses kayıtlarından yola çıkarak çektiği, adeta bir oyunculuk ve hayat dersi veren “Listen to Me Marlon/Dinle Beni Marlon” ve “William Burroughs” belgeseli ile ismini duyurmuş, ilk Hollywood filmini Madonna ile çekmiş ve 1989’da, henüz 35 yaşında kaybettiğimiz yönetmen Howard Brookner‘ın ortaya çıkmamış kayıtlarından yeğeni Aaron Brookner yönetiminde ve Jim Jarmusch yapımcılığında çekilen “Uncle Howard/Amcam Howard” bölümün heyecan uyandıran filmlerinden.

tig !f istanbul iş bankası maximum biletix marlon brando

Moda tutkunlarına sürpriz!

Bölümün moda tutkunlarına da bir sürprizi olacak. Geçen yılın en iyi moda filmlerinden biri sayılan, ve yarım asırdır New York’un en renkli moda ikonu olarak adından söz ettiren efsanevi moda ikonu Iris Apfel‘in hayatını konu alan “Iris” de Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, “Christo’s Valley Curtain”, “Grey Gardens” gibi kült belgeselleriyle tanıdığımız efsane belgesel yönetmeni Albert Maysles‘ın son filmi olan “Iris”, New York Times’ın baş sinema yazarı Manohla Dargis’in de “Gözlerinizi Iris Apfel’den alamayacaksınız, ama zaten neden bunu isteyesiniz ki?” sözleriyle övdüğü Iris Apfel‘in, kıyafetleri kadar göz kamaştırıcı ve samimi dünyasını anlatıyor.

Tilda Swinton yönetti, Lena Dunham oynadı!

“Sanat Hayat İçindir!” bölümünde ayrıca; 1973 yılında yaşadığı şehri terk edip İsviçre Alpleri’nde küçücük bir köy olan Quincy’e yerleşen John Berger‘ı Quincy’deki mevsimlerin ritimleriyle merkezine yerleştiren ve aralarında Tilda Swinton’ın da olduğu dört yönetmenin kısalarından oluşan “The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger/Quincy’de Mevsimler: John Berger’ın Dört Portresi”; Lena Dunham‘ın yapımcısı ve aynı zamanda oyuncusu olduğu, Eloise kitaplarıyla hatırı sayılır bir üne kavuşmuş olan Hilary Knight hakkındaki kısa belgesel “It’s Me, Hilary: The Man Who Drew Eloise/Ben Hillary: Eloise’i Çizen Adam”; geçen yıl !f’in en büyük ilgi gören filmlerinden “Of Horses and Men” ile yönetmenliğe geçiş yapan oyuncu Benedikt Erlingsson‘un Sigur Ros‘un büyüleyici orijinal müziğinden de destek alarak yarattığı, nefes kesici gösterilerin daha önce görülmemiş arşiv malzemelerinin derlemesinden oluşan rüya film “The Show of Shows/Şovların Şovu” ve Amerikan mizah dünyasının en ünlü kadın komedyenlerinden Tig Notaro‘nun ikinci derece meme kanseriyle ilk karşılaşmasından âşık olmasına, bir anda ünlü oluşuna ve inişleri ve çıkışlarıyla tedavi sürecine kadar geçen zamanı kendine has mizah anlayışıyla anlatan “Tig” de gösterilecek.


iris if istanbul marlon brandoBiletler biletix’te!

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali‘nin biletleri 5-7 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 19 – 21 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için biletix’te % 10 indirimle ön satışa çıkacak. Bu yıl festival biletleri biletix‘ten ve sinema gişelerinden satın alınabilecek. Festivalde İş Bankası Maximum Kart sahiplerine özel olarak hazırlanan “Maximum Film” ve “Maximum Müzik” paketleri ile biletlerde % 50 indirim ayrıcalığı sunulacak. İş Bankası Maximum Kart sahipleri, “Maximum Film” paketiyle en az 4, en fazla 20 adet festival sinema biletini, “Maximum Müzik” paketiyle ise en az 2, en fazla 6 adet parti biletini %50 indirimle satın alabilecekler. Paket almayı tercih etmeyen İş Bankası Maximum Kart sahipleri için de film ve parti biletlerinde ön satışta %20 indirim ayrıcalığı sunulacak.

İlgili yazılar

Ara !f istanbul !f İstanbul, 2016’nın “en ilham verici” yönetmenini arıyor!

Yapımlab ve !f İstanbul’dan kısa film yapmak isteyenlere müjde!


David Bowie klasikleri !f İstanbul’da gösterilecek


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.