Afrika enerji pazarı yarışını Türkiye kazandı

Şehirleşme oranı yüzde 56’ya yükselen Afrika’da 620 milyon kişiye elektrik ulaştırılamıyor. Afrika enerji pazarındaki büyük açığı kapatmak için düzenlenen ihalede bir Türk şirketi, dünya çapında bu önemli pazar payını elde etmeyi başardı.

Afrika enerji pazarı yarışını Türkiye kazandı

Afrika kıtasında nüfusun yarısını oluşturan yaklaşık 620 milyon kişiye elektrik ulaştırılamıyor. Enerji ihtiyacının son yıllarda hızla artmasının nedeni olarak hızlı şehirleşme gösteriliyor. 20 yıl önce Afrika’da şehirleşme oranı yüzde 37 iken şimdilerde bu oran yüzde 56’ya yükseldi. 2050’de ise yüzde 81’e ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu veriler doğrultusunda Afrika enerji piyasasında yer almak isteyen dünya genelindeki firmalar Afrika enerji pazarına girebilmek için büyük çaba sarf ediyor. Dünyanın ilgisini çeken Afrika’nın ana bölgelerinde pazardaki ihtiyacın yüzde 50’sini karşılayan Türk firması Astor AŞ Türkiye adına büyük başarı kaydetti…

Dünya nüfusunun yüzde 13’ünün Afrika’da yaşamasına rağmen dünya enerjisinin sadece yüzde 4’ü Afrika’da kullanılıyor. Bu yüzde 4’ün de yarısı biyokütle denilen çoğunluğu odun, tezek ve tarımsal artıklardan oluşan yakıttan oluşuyor. Bölgenin kalkınması ancak enerjinin hayatlarının bir parçası haline gelmesiyle mümkün. Bu doğrultuda Afrika’daki ilgili bölgelere toplam 25 milyar dolar enerji yatırımı yapılması gerekiyor.


Dünya çapında bu önemli pazar payını büyük farkla elde etmeyi başaran, üretiminin yüzde 60’ını 58 ülkeye ihraç eden ASTOR AŞ;  ihracat çalışmaları kapsamında geçtiğimiz günlerde de Burundi Enerji Bakanı’nı ağırlamıştı. İhracat yaptığı ülkeler arasında Kenya, Nijerya, Gana, Sudan, Uganda, Tanzanya ve Libya gibi ülkeler yer alıyor.

ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel
ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel

“Türkiye dünyanın enerji terminali olacak”

ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel: “Afrika’da elektrik ihtiyacı her yıl yüzde 10-12 oranında artıyor. Enerjide dışa bağımlı olan Afrika, bu sorununu çözmek adına son yıllarda önemli adımlar atıyor. Büyüme potansiyeli son derece yüksek bu kıtada Türkiye’de dahil gelişmekte olan ülkeler için çok büyük yatırım imkanları var. Son yıllarda enerjide atılan adımlarla Türkiye önemli bir enerji terminali konumuna yükseliyor. ASTOR olarak dünyada transformatör üretiminde ilk 5’te yer alıyoruz. Seri üretim tekniği ile günde 70-80 adet, aylık ise toplam 1500-2000 adet dağıtım trafosu üretim kapasitesine sahibiz. Uluslararası standartlarda imalat altyapısı oluşturup önemli miktarda ihracat rakamlarına ulaşarak ülkemizin 2023 yılı ihracat hedeflerine katkı sağlıyoruz. İş geliştirme faaliyetleri kapsamında Afrika’ya önem veren firmamız çalışmalarımızın neticesini kısa sürede alarak ihracatımızı geliştirerek 2014 yılında İhracatın yıldızları ödülünü aldık. Ülkemiz adına bu gururu yaşatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” açıklamasında bulundu.


İlgili yazılar

Türkiye’nin enerji açığını İzmir kapatabilir

Nükleer Enerji Kumarı


Kaya Gazı: Enerji Savaşının Yeni Silahı