Afrika enerji pazarı yarışını Türkiye kazandı

Şehirleşme oranı yüzde 56’ya yükselen Afrika’da 620 milyon kişiye elektrik ulaştırılamıyor. Afrika enerji pazarındaki büyük açığı kapatmak için düzenlenen ihalede bir Türk şirketi, dünya çapında bu önemli pazar payını elde etmeyi başardı.

Afrika enerji pazarı yarışını Türkiye kazandı

Afrika kıtasında nüfusun yarısını oluşturan yaklaşık 620 milyon kişiye elektrik ulaştırılamıyor. Enerji ihtiyacının son yıllarda hızla artmasının nedeni olarak hızlı şehirleşme gösteriliyor. 20 yıl önce Afrika’da şehirleşme oranı yüzde 37 iken şimdilerde bu oran yüzde 56’ya yükseldi. 2050’de ise yüzde 81’e ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu veriler doğrultusunda Afrika enerji piyasasında yer almak isteyen dünya genelindeki firmalar Afrika enerji pazarına girebilmek için büyük çaba sarf ediyor. Dünyanın ilgisini çeken Afrika’nın ana bölgelerinde pazardaki ihtiyacın yüzde 50’sini karşılayan Türk firması Astor AŞ Türkiye adına büyük başarı kaydetti…

Dünya nüfusunun yüzde 13’ünün Afrika’da yaşamasına rağmen dünya enerjisinin sadece yüzde 4’ü Afrika’da kullanılıyor. Bu yüzde 4’ün de yarısı biyokütle denilen çoğunluğu odun, tezek ve tarımsal artıklardan oluşan yakıttan oluşuyor. Bölgenin kalkınması ancak enerjinin hayatlarının bir parçası haline gelmesiyle mümkün. Bu doğrultuda Afrika’daki ilgili bölgelere toplam 25 milyar dolar enerji yatırımı yapılması gerekiyor.


Dünya çapında bu önemli pazar payını büyük farkla elde etmeyi başaran, üretiminin yüzde 60’ını 58 ülkeye ihraç eden ASTOR AŞ;  ihracat çalışmaları kapsamında geçtiğimiz günlerde de Burundi Enerji Bakanı’nı ağırlamıştı. İhracat yaptığı ülkeler arasında Kenya, Nijerya, Gana, Sudan, Uganda, Tanzanya ve Libya gibi ülkeler yer alıyor.

ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel
ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel

“Türkiye dünyanın enerji terminali olacak”

ASTOR AŞ Genel Müdürü Enver Geçgel: “Afrika’da elektrik ihtiyacı her yıl yüzde 10-12 oranında artıyor. Enerjide dışa bağımlı olan Afrika, bu sorununu çözmek adına son yıllarda önemli adımlar atıyor. Büyüme potansiyeli son derece yüksek bu kıtada Türkiye’de dahil gelişmekte olan ülkeler için çok büyük yatırım imkanları var. Son yıllarda enerjide atılan adımlarla Türkiye önemli bir enerji terminali konumuna yükseliyor. ASTOR olarak dünyada transformatör üretiminde ilk 5’te yer alıyoruz. Seri üretim tekniği ile günde 70-80 adet, aylık ise toplam 1500-2000 adet dağıtım trafosu üretim kapasitesine sahibiz. Uluslararası standartlarda imalat altyapısı oluşturup önemli miktarda ihracat rakamlarına ulaşarak ülkemizin 2023 yılı ihracat hedeflerine katkı sağlıyoruz. İş geliştirme faaliyetleri kapsamında Afrika’ya önem veren firmamız çalışmalarımızın neticesini kısa sürede alarak ihracatımızı geliştirerek 2014 yılında İhracatın yıldızları ödülünü aldık. Ülkemiz adına bu gururu yaşatmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” açıklamasında bulundu.


İlgili yazılar

Türkiye’nin enerji açığını İzmir kapatabilir

Nükleer Enerji Kumarı


Kaya Gazı: Enerji Savaşının Yeni Silahı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.