Resimleriyle çocuklar ve renkli dünyaları

Çocuklar anne babalarına anlatmak istediklerini çoğunlukla resim yaparak ifade ediyorlar. Resimler çocuğunuzu tanımanıza çok iyi bir araç olabilir.

resim resimleriyle çocuklar ve renkli dünyaları

Yetişkinler olarak çocukların çocuk gibi davranmasını isteriz ki böylede olmalıdır zaten. Çocuklar resim çizerler, oyun oynarlar ve kendilerini ifade etmek için bir çok farklı davranışta bulunabilirler. Ama bunların en başında oyun ve resim gelir.

“Neden resim” diye düşünebilirsiniz. Yetişkinler gibi sorunlarını gelip anlatmalarını, dertleşmelerini de bekleyebilirsiniz. İşte bu durum çocuklar için geçerli olmuyor maalesef. Onlar anlatamadıklarını çizerler ya da oyunla ifade etmeye çalışırlar. İsterler ki beni en iyi tanıyan “ebeveynler “im görsünler ve bana gelip sorsunlar. Burada en önemli etken tabi ki çocuğunuzu çok iyi tanımaktır. Çocuğunuzun iyi bir gözlemcisi olmaktır. Bu şekilde ancak onların çizdiklerinin farkına varır, oynadıkları oyunları yorumlayabilirsiniz.


Çocuklar saldırgan davranışlara sahipse

Bazı çocuklar saldırgan davranışlara sahip ise bunu tamamen oyunlarına yansıtabilir. Kılıçlı, silahlı oyunlara yönelebilir. Anneye, babaya olan kızgınlığını oynadığı oyunlarına yansıtabilir. Bu durumda çocuğun davranış değişikliğini fark edip, bir uzmandan destek alabilirsiniz ve duruma ne sebep olduğunu gözden geçirebilirsiniz.


Resimler de çocuğunuzu tanımanıza çok iyi bir araçtır. Bırakın çocuklar çizsin, boyasın diledikleri gibi. Hayal güçleri gelişir, ifade yetenekleri kuvvetlenir. Aynı zamanda çizdikleri aile resimleriyle bile, çocukta ki yerinizi öğrenebilirsiniz. Anne-babayı kendinden çok uzakta da çizebilir. Sadece birini kendine yakın çizip ebeveynlerden birini kendini uzakta tutabilir. Bunların hepsi günlük olan olayın çocuk dünyasının resimlere yansımasıdır.

Çocuklar karalama resim yapabilirler

Onları izleyin. Sizinle hiç konuşmasa bile, kendileri hakkında bilgi verecek bir davranışta bulunacaklardır. Resim çizerek, oyun oynayarak sizlere sinyal vereceklerdir. 3-4 yaşındaki çocuklar karalama resim yapabilirler. Buradan bir anlam çıkaramayabilirsiniz. Ama resim çizerken yanında bulunup soru sorabilirsiniz. “Şimdi ne yaptın” “hangisi anne?” gibi sorular sorarak çizdiklerini yorumlayabilirsiniz. Hem birlikte vakit geçirmiş olursunuz, hem de çocuğun “ailem beni anlıyor” gibi düşünmesini sağlarsınız.


Dünyayı değiştirebilecek tek canlı çocuklardır. Onların özgürce çizdikleri resimler ve oynadıkları yaratıcı oyunlardır. Sorunlarını bile çok güzel bir şey olan oyunla dile getirirler. Çizdikleri resimle anlatmaya çalışırlar. Sizce de böyle özgürce yetişen çocukların, dünyayı daha güzel hale getirme ihtimali yok mudur?  Ailelere düşen en büyük görevlerden biri çocuklarınızı iyi tanımaya çalışın. Onların hissedin ve yaptıklarının farkına varmaya çalışın. Göreceksiniz o zaman çizdikleriyle, oynadıklarıyla size kendisini anlatan çocuk; yetişkin bir birey olduğunda en büyük kahramanları sizler olacaksınız.

Atatürk resimleri sergisi: Bu kalp seni unutur mu?