Dolar TL kuru hangi seviyeyi görecek?

Dolar / TL kuru Nisan ayı başında 2,80’lere geriledikten sonra yeniden 2,87 seviyesine yükseldi. BİST 100 ise gelişmekte olan ülke borsaları arasında Bovespa’dan sonra en çok değer kazanan ikinci borsa oldu.

Dolar / TL kuru Nisan ayı başında 2,80'lere geriledikten sonra yeniden 2,87 seviyesine yükseldi. BİST 100 ise gelişmekte olan ülke borsaları arasında Bovespa'dan sonra en çok değer kazanan ikinci borsa oldu.

TL’nin değer kazanımı yavaşlarken borsa tarafındaki yükseliş ne anlama geliyor? Diğer gelişmekte olan ülkelere göre TL nasıl bir performans sergiliyor? Dolardaki yükseliş sürecek mi? Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör değerlendirdi.

Türkiye’ye kayıt dışı para girişi rekor düzeyde!

Destek Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, TL varlıkları değer kazanırken TL’nin Dolar karşısında değer kaybetttiğini belirterek bunda faiz indirimi beklentisinin etkili olduğunu kaydetti. “Gelişmekte olan ülke para birimlerinin Amerika Merkez Bankasının (Fed) yıl sonunda dört faiz artışı beklentisini ikiye revize etmesi ve yılsonu faiz oranı tahminlerini % 1’in aşağısına kadar düşürmesi sonrası değer kazanmaya başlamıştı. Yılbaşında bu yana diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine baktığımızda, Brezilya Real’inin % 12, Malezya Ringiti’nin % 9,50, Endonezya Rupisinin % 5, Güney Afrika Rantının % 5,50 değer kazandığını görüyoruz.” diyen Gözgör, “Türk Lirası ise yılbaşından bu yana % 2,14 değer kazandı. Endeks tarafına baktığımızda ise BİST 100 endeksi gelişmekte olan ülke borsaları arasında Bovespa’dan sonra en çok değer kazanan ikinci borsa oldu.” dedi.


50 baz puanlık faiz indirim beklentisi fiyatlanıyor

Endeksteki yükseliş trendinin aksine TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha az değer kazandığını belirten Gözgör, “Türkiye’de enflasyon oranının gıda fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte yıllık bazda %7,46 seviyesine gerilemesi sonrası piyasalar Mart ayında başlanılan faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisini yükseltti. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan toplantıda TCMB koridorun üst bandında 50 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirebilir. Bu beklenti TL’nin diğer ülke para birimlerine göre daha az değer kazanmasında etkili oluyor” diye konuştu.


Dolar/TL kuru 2.91 seviyesine kadar yükselebilir

Fed üyelerinin yılsonu faiz oranı tahminini aşağı yönlü revize etmesinde başta Çin ekonomisi olmak üzere küresel ekonomik yavaşlamaya vurgu yaptığını hatırlatan Gözgör, “Ancak, son zamanlarda Çin ekonomisinden olumlu haberler geliyor. Bu durum Fed’in küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden daha az endişe etmesine neden olup Doların küresel olarak bir miktar değer kazanmasında etkili oluyor. TCMB’nin faiz indireceği beklentisi, Çin ekonomisinde yaşanan toparlanma ve Fed’in biraz daha şahin olabileceği beklentisi TL’nin daha az değer kazanmasında etkili oldu. Bu gelişmeler ışığında baktığımızda USDTRY paritesi 2,87 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması halinde yükselişlerini 2,89 – 2,9150 aralığına taşıyabilir.” ifadelerini kullandı.

Bist 100 dünyada en çok kazandıran ikinci borsa


Bist 100 endeksinin küresel olarak pozitif ayrışmasında ise TCMB’nin faiz indireceği beklentisinin, petrol fiyatlarında yaşanan yükselişle paralel küresel endekslerin olumlu olmasının ve Dolar bazında endeksin bir miktar ucuz olmasının etkili olduğunu kaydeden Gözgör, “Ancak, TCMB’nin faiz indireceği beklentisinin endeksin yükselişinde daha etkili oldu. Faiz oranlarının düşürüleceği beklentisi bankacılık sektörüne olumlu yansıyor. Bankacılık sektörünün yükselmesi de endeksi destekliyor. Teknik görüntüye baktığımızda, BİST 100 endeksi bir miktar kar realizasyonları yaşayabilir. Ancak 82500 seviyesinin üzerinde kalınması halinde yükselişler 87000 – 87500 aralığına doğru devam edebilir.” şeklinde konuştu.

Faiz indirimi konut kredisine ne zaman yansır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.