Binlerce çocuk terör kurbanı! Cezaevinde tecavüz ve işkence yaşıyorlar

İnsan Hakları İzleme örgütünün (HRW) raporu oldukça ürkütücü. Çatışma bölgelerinde binlerce çocuk ve bebek cezaevinde tutuluyor. Binlerce çocuk çatışma ve iç savaşın yaşandığı bölgelerde yargılanmadan tutuklanıyor ya da işkence yaşıyor.

Binlerce çocuk terör kurbanı ve cezaevinde işkence yaşıyor

Afganistan, Kongo, Nijerya, Suriye, Irak ve ABD’nin mercek altına alındığı raporda, çok sayıda reşit olmayan çocuğun haklarında herhangi bir suçlama olmaksızın, sadece güvenlik riski taşıdıkları gerekçesiyle demir parmaklıkların arkasına gönderildiği belirtildi.

“Çocuklara insanlık dışı muamelelerde bulunuluyor”

‘Güvenlik güçleri bilgi alabilmek veya cezalandırmak için, çocuklara ya işkence yapıyor ya da insanlık dışı muamelede bulunuyor’ denilen raporda, ‘elektroşok, tecavüz ve infaz tehdidi’ en başvurulan yöntemler arasında gösteriliyor.


Raporda ayrıca, Afganistan, İsrail ve Nijerya gibi ülkelerde çok sayıda çocuğun, ‘Boko Haram’ ve ‘IŞİD’ gibi terör gruplarıyla bağlantılı oldukları iddiasıyla tutuklandıkları ifade ediliyor.

Jo Becker, “çocuk hakları ayaklar altına alınıyor”

Binlerce çocuk terör kurbanı ve cezaevinde işkence yaşıyor

Örgütün çocuk hakları uzmanı Jo Becker, çocuk haklarının ayaklar altına alındığını vurguladı.

Hükümetlere bu uygulamalara son vermeleri çağrısı yapan örgüt, çocukların çoğunlukla tartışmalı terörle mücadele yasaları çerçevesinde tutuklandığının altını çizdi.

Küçük yaştaki çok sayıda çocuğun işkence gördüğü ve bu sırada hayatını kaybettiği vurgulanan raporda, “Güvenlik güçleri bilgi alabilmek ya da cezalandırmak için çocuklara ya işkence yapıyor ya da insanlık dışı muamelede bulunuyor” denildi. Çocuklara elektroşok verildiği, tecavüz edildiği ya da infaz edilmekle tehdit altında tutulduğu belirtiliyor.

İnsan hakları savunucuları, çok sayıda çocuk ve bebeğin de anneleri ya da yakınları tutuklu olduğu için cezaevinde yaşamak zorunda olduğuna işaret etti.

Jo Becker, hükümetlere çağrıda bulundu

HRW’nin çocuk hakları uzmanı Jo Becker da hükümetlerin zarar verici tepkileri ile çocuk haklarını ayaklar altına aldığını söyledi. Hükümetlere bu uygulamalara son vermeleri çağrısı yapan HRW yetkilileri, çocukların çoğunlukla tartışmalı terörle mücadele yasaları çerçevesinde tutuklandıklarını ifade etti.


İnsan Hakları İzleme örgütü raporunda Afganistan, Kongo, Nijerya, Suriye, Irak ve ABD’deki çocukların durumunu mercek altına aldı.

İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütünün raporu

Kilis kent merkezine Suriye’den roket atıldı: 5’i çocuk 6 yaralı

Mazlum ve Mağdur Olmanın Getirisi Çocuk Suçlular


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.