Binlerce çocuk terör kurbanı! Cezaevinde tecavüz ve işkence yaşıyorlar

İnsan Hakları İzleme örgütünün (HRW) raporu oldukça ürkütücü. Çatışma bölgelerinde binlerce çocuk ve bebek cezaevinde tutuluyor. Binlerce çocuk çatışma ve iç savaşın yaşandığı bölgelerde yargılanmadan tutuklanıyor ya da işkence yaşıyor.

Binlerce çocuk terör kurbanı ve cezaevinde işkence yaşıyor

Afganistan, Kongo, Nijerya, Suriye, Irak ve ABD’nin mercek altına alındığı raporda, çok sayıda reşit olmayan çocuğun haklarında herhangi bir suçlama olmaksızın, sadece güvenlik riski taşıdıkları gerekçesiyle demir parmaklıkların arkasına gönderildiği belirtildi.

“Çocuklara insanlık dışı muamelelerde bulunuluyor”

‘Güvenlik güçleri bilgi alabilmek veya cezalandırmak için, çocuklara ya işkence yapıyor ya da insanlık dışı muamelede bulunuyor’ denilen raporda, ‘elektroşok, tecavüz ve infaz tehdidi’ en başvurulan yöntemler arasında gösteriliyor.


Raporda ayrıca, Afganistan, İsrail ve Nijerya gibi ülkelerde çok sayıda çocuğun, ‘Boko Haram’ ve ‘IŞİD’ gibi terör gruplarıyla bağlantılı oldukları iddiasıyla tutuklandıkları ifade ediliyor.

Jo Becker, “çocuk hakları ayaklar altına alınıyor”

Binlerce çocuk terör kurbanı ve cezaevinde işkence yaşıyor

Örgütün çocuk hakları uzmanı Jo Becker, çocuk haklarının ayaklar altına alındığını vurguladı.

Hükümetlere bu uygulamalara son vermeleri çağrısı yapan örgüt, çocukların çoğunlukla tartışmalı terörle mücadele yasaları çerçevesinde tutuklandığının altını çizdi.

Küçük yaştaki çok sayıda çocuğun işkence gördüğü ve bu sırada hayatını kaybettiği vurgulanan raporda, “Güvenlik güçleri bilgi alabilmek ya da cezalandırmak için çocuklara ya işkence yapıyor ya da insanlık dışı muamelede bulunuyor” denildi. Çocuklara elektroşok verildiği, tecavüz edildiği ya da infaz edilmekle tehdit altında tutulduğu belirtiliyor.

İnsan hakları savunucuları, çok sayıda çocuk ve bebeğin de anneleri ya da yakınları tutuklu olduğu için cezaevinde yaşamak zorunda olduğuna işaret etti.

Jo Becker, hükümetlere çağrıda bulundu

HRW’nin çocuk hakları uzmanı Jo Becker da hükümetlerin zarar verici tepkileri ile çocuk haklarını ayaklar altına aldığını söyledi. Hükümetlere bu uygulamalara son vermeleri çağrısı yapan HRW yetkilileri, çocukların çoğunlukla tartışmalı terörle mücadele yasaları çerçevesinde tutuklandıklarını ifade etti.


İnsan Hakları İzleme örgütü raporunda Afganistan, Kongo, Nijerya, Suriye, Irak ve ABD’deki çocukların durumunu mercek altına aldı.

İnsan Hakları İzleme (HRW) örgütünün raporu

Kilis kent merkezine Suriye’den roket atıldı: 5’i çocuk 6 yaralı

Mazlum ve Mağdur Olmanın Getirisi Çocuk Suçlular