Meyve çekirdeği zehirliyor mu? Hangi meyvelerin çekirdekleri zararlı?

Günlük beslenmemizde mutlaka yer alması gereken yüksek vitamin, mineral ve lif deposu olan meyve çekirdekleri sağlık acısından ciddi risk oluşturabiliyor. Peki özellikle hangi meyvelere dikkat etmek gerekiyor?

meyve çekirdeği çekirdekleri zehirler mi zehirli mi

Özellikle limon, elma, armut, kiraz, erik, ayva ve kayısı gibi meyvelerin olgunlaşmamış çekirdeğinde bulunan amigdalin adı verilen madde yüksek miktarlarda alınırsa siyanür zehirlenmesine neden olabiliyor. Konuyla ilgili Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel bilgilendirici açıklamalarda bulunuyor.

Meyve çekirdeğini yutmak dahi oldukça tehlikeli iken çiğnemek amigdalinin emilimini daha da arttırıyor. Özellikle çocukların meyve tüketirken çekirdeğini yutma veya çiğneme ihtimali yüksek olduğu için ailelerin bu konuda dikkatli olmalarını ve çocuklarını uyarmaları hayati önem taşıyor.

Belirtileri dikkate alınmeyve-cekirdegi-zehirlenmesi-belirtileri

Siyanür zehirlenmesinin hafif belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, anksiyete, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar yer alırken; daha ciddi durumlarda solunum sıkıntısı, kan şekeri ve kalp ritminde ciddi artış ve böbrek fonksiyonlarının yavaşlamasının ardından komaya kadar gidebilecek durumlar yaşanabiliyor. Çocuklarda bu belirtilerin ortaya çıkması halinde vakit kaybeden hastaneye götürmek gerekiyor.

Meyveleri çekirdeklerinden ayırarak yedirin

Bunun yanı sıra, bazı hazırlama ve yıkama işlemleri toksik öğelerin etkisini azaltabilmektedir. Meyveleri önce sirkeli su ile yıkayıp, kabukları soyulmuş ve çekirdekleri çıkarılmış şekilde yedirmek çocukların sağlıkları açısından güvenli olacaktır.

Çocuklar için hangi meyveler tercih edilmeli?

Lif kaynağı yaz meyvelerinin mucizevi faydaları

Cinsel gücü artıran küçük taneli meyveler

Kuruyemişler faydalı mı zararlı mı?

Süt ürünleri gerçekten zararlı mı?

Uykudan önce su içmek zararlı mı?