ÖSYM’de yeni bir ek tercih dönemi olur mu?

ÖSYM yeni bir ek tercih dönemi başlatır mı? İlk ve ek tercihlerde herhangi bir programa yerleşemeyen binlerce aday bulunuyor. Kamuoyunda böyle bir beklentinin olduğunu belirten eğitim uzmanları, önceki yıllarda benzer uygulamaların yapıldığını hatırlatarak adaylara bir ek tercih şansı daha verilebileceğini söylüyor.

ÖSYM tarafından yeni bir ek tercih dönemi olur mu? İlk ve ek tercihlerde herhangi bir programa yerleşemeyen binlerce aday bulunuyor.

Ek tercih neden gerekli?

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Uzmanı-Tercih Danışmanı Ahmet Alkayış, belirsizliğin önümüzdeki günlerde ortadan kalkabileceğini belirterek “ÖSYM tarafından ilk tercihlerde ve ek tercihlerde herhangi bir programa yerleşemeyen binlerce aday var. Bu adaylar üniversiteli olmak için canla başla çalışıp emek verdiler. Acaba bu adaylara bir ek tercih şansı daha verilir mi? Tüm adaylar gibi biz de ilgiyle bu konuyu merak ediyoruz. Çünkü ek tercih yerleştirme sonuçların açıklanmasıyla devlet, vakıf, KKTC ve diğer ülkelerdeki üniversitelerde 58 bin 614 boş kontenjan kalmıştı” diye konuştu.

70 bin üstünde boş kontenjan var

Üniversitenin ilgili bir bölümünü kazanıp da yine kayıt yaptırmayan adaylarla birlikte 70 binin üzerinde boş kontenjanın söz konusu olduğunu belirten Alkayış, “Bunun birden fazla gerekçesi var. İyi bir eğitim uzmanıyla tercih yapamamak, yanlış yönlendirilmeler, tercihler dönemine denk gelen ülkemizin gündemi, önceki yıl ve bu yıl birtakım değişikliklerin yapılması bunlardan bazıları” dedi.


Alkayış, bu değişiklikleri de şöyle sıraladı:

  • Ön lisans bölümlerine getirilen başarı sırası.
  • Üniversite kontenjanlarındaki % 5.27’lik artış,
  • Tıp, hukuk, mimarlık ve mühendisliklere (orman ve su ürünleri mühendisliği hariç ) getirilen başarı sıralaması…

Bütün bu nedenlerden dolayı boş kontenjanların sayısının arttığını, bununla beraber üniversiteye yerleşmek isteyen binlerce adayın da açıkta kaldığını belirten Ahmet Alkayış, daha önceki yıllarda benzer kontenjan artışı olduğunda ek yerleştirmeden sonra bir ek yerleştirmenin daha yapıldığını hatırtatarak şunları söyledi:

“Bu yıl da benzer bir boş kontenjan artışı söz konusu. Bu nedenle üniversiteli olmayan adaylara son bir şans daha verilmesini ümit ediyoruz. Hatta o yıllarda ek tercihler lisans derslerinin başlamasından uzun bir süre sonra yapılırken, bu yıl derslerin başladığı ilk haftadan itibaren daha kısa bir sürede gerçekleşebilir.Eğer bir ek yerleştirme daha yapılmazsa bu boş kontenjanlar ne olacak? İlerleyen günlerde bu konu netleşecek. Sonuç olarak binlerce aday üniversitelerin kapısında üniversiteli olmak için bekliyor.”

osym-ek-tercihler-nasil-yapilacak

Belirsizlikler düzenlemelerle aşıldı

Üsküdar Üniversitesi Eğitim Uzmanı Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş de YGS/LYS özelindeki değişikliklerle birlikte bu yıl çok farklı bir tercih dönemi yaşandığını belirterek tercih dönemi başında 667 Sayılı KHK ile kapatılan üniversitelerin yeni ve mevcut öğrencilerin durumunun uzun süre konuşulduğunu ve tartışıldığını söyledi.

Bu üniversitelerin bu yıl alacakları 13 bin yeni öğrencinin ve bu üniversitelere kayıtlı olan 65 bin öğrencinin durumunun belirsizliğinin gündeme geldiğini belirten Tözeniş, sonrasında yapılan çalışmalar ve düzenlemelerle öğrencilerin mağduriyetlerinin önlendiğini ifade etti.


Şu anda 58 bin 614 kontenjanın boşta olduğunu belirten Tözeniş, bu yönde yeni bir ek tercih döneminin başlayıp başlamayacağının belirsiz olduğunu belirterek “Tekrar bir ek yerleştirme ile öğrenci alınacak mı yoksa üniversiteler bu boş kontenjanlarla yeni akademik yıllarına başlayacak mı? Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz. Yaşanan dönemler, alınan veya vazgeçilen kararlar, değişiklikler her dönem karşımıza çıkabilecek durumlar” diye konuştu.

Küçük başlayın büyük düşünün

Tüm değişikliklere rağmen yeni sınav döneminde adayların sınava hazırlanmak için konsantre olmaları gerektiğini belirten Ece Tözeniş, şunları söyledi:

“2017 YGS/LYS’ye girecek adaylar için her şeye rağmen morallerini bozmadan, motivasyonlarını yüksek tutmaları gereken önemli bir dönem başlıyor. Steve Jobs ın dediği gibi “Küçük başlayın, büyük düşünün” bu dönem için çok doğru bir söz. Yavaş yavaş sınav çalışmalarına başlamak ve giderek tempoyu arttırmak. Hayallerinizin gerçekleştiği bir sınav dönemi dileğiyle”

Öğrenci gözünden eğitim sistemimiz

Yurtdışında eğitim için hangi ülkeler tercih ediliyor?

İlk 500 üniversiteye girene YGS ve LYS sınav şartı kaldırıldı


ÖSYM 2016 KPSS sınav tarihlerini değiştirme kararı aldı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.