Triatlon Dünya Serisi: Atlet Alistair, yarışı bıraktı kardeşini taşıdı

Triatlon Dünya Serisi’nin son yarışı Meksika ayağında duygusal bir son yaşandı. Yıllarca akıllardan çıkmayacak olan sahnede atletlerden birinin, bitiş çizgisine yaklaşırken gücü tükendi, bitişe 700 metre kala yorgunluktan bitap düşen Jonny Brownlee’nin imdadına ağabeyi Alistair koştu; kardeşini bitiş çizgisine kadar omzunda taşıdı.

Triatlon Dünya Serisi: Atlet Alistair yarışı bıraktı kardeşini taşıdı

 

Meksika’da düzenlenen dünya triatlon serisinin son yarışına sporun centilmenlik ruhunu yansıtan bu görüntüler, duygulu anlar yaşatırken, yarışa damgasını vurdu.

Triatlon Dünya Serisi: Atlet Alistair yarışı bıraktı kardeşini taşıdı

En güçlü rakibi Mario Mola’nın ilk beşe girememesi halinde 2. dünya şampiyonluğunu kucaklayacak olan Britanyalı Jonny Brownlee büyük bir efor harcadı ancak bitiş çizgisine yaklaşırken gücü tükendi. Yarışın son metrelerini birinci sırada götüren Jonny Brownlee, aşırı yorgunluk nedeniyle sendelemeye başladı. Güney Afrikalı rakibi Henri Schoeman, Britanyalı triatloncuya yardımı pas geçerek birincilik için yarışa devam etti. Jonny’nin imdadına ise ağabeyi Alistair Brownlee koştu.

Triatlon Dünya Serisi: Atlet Alistair yarışı bıraktı kardeşini taşıdı

 

Geriden gelen kardeşi Alistair Brownlee ise yarışı kazanmak yerine Yere yığılmak üzere olan küçük kardeşini omuzlayarak kardeşi Jonny’ye yardım etmeyi tercih etti, bitiş çizgisine kadar götürdüğü Jonny’nin yarışı ikinci sırada bitirmesini sağladı; Bunun üzerine bitiş çizgisini ilk sırada geçen isim Güney Afrikalı Henry Schoeman oldu, kendisi üçüncülükle yetindi.


Triatlon Dünya Serisi: Atlet Alistair yarışı bıraktı kardeşini taşıdı

Lider götürdüğü yarışı ağabeyinin sayesinde ikinci sırada tamamlayan Jonny, dünya sıralamasında ikinciliğe düştü. Britanyalı sporcu Rio’daki Olimpiyat Oyunları’nda gümüş madalya kazanmıştı.

Yarışı 5. bitiren Mario Mola sadece 4 puan farkla triatlon birliğinin dünya şampiyonu oldu. Jonny Brownlee gümüş, Alaister Brownlee ise bronz madalya kazandı.


Ağabey Brownlee, gerçekleştirdiği hareketi ‘doğal insan tepkisi’ olarak değerlendirirken, “O durumda kim olsa aynı şeyi yapardım” dedi.

Sağlıklı çocuk gelişiminde sporun önemi

AKUT’tan doğa sporları hakkında önemli uyarılar

Spor yaralanmalarını önlemek için neler yapılmalı?

Diyet ve sporla verdiğiniz 10 kilo, dizinizi 70 kilo hafifletir

Günde 6 saatten fazla oturan kadınlar erken ölüyor! Nasıl mı?