Tusk: Avrupa’nın “her tür krizle” sallandığı gerçek

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk AB liderlerine, İnglitere’de AB’den ayrılma kararının alınmasının ardından, birliğin sorunlarına “aklı başında ve çok dürüst” bir şekilde bakma çağrısında bulundu. Tusk, zirve öncesi yayımladığı yazılı açıklamada Avrupa’nın son dönemde “her tür krizle” sallandığının bir gerçek olduğunu ve hiçbir sorun yokmuş gibi davranamayacağını vurguladı.

Tusk: Avrupa'nın "her tür krizle" sallandığı gerçek

AB liderleri Bratislava’daki zirvede, AB projesine güvenin yeniden tesis edilmesini ele alacaklar.

Toplantıda İngiltere’nin AB’den ayrılma müzakereleri gündeme gelmeyecek, ancak birliğin geleceği tartışılacak.

Yetkililer Tusk’un en büyük sorunu göz olarak gördüğünü söylüyor.


İngiltere’nin AB’den ayrılması gündemde olmasa da, İngiliz Başbakanı Theresa May zirveye katılmayacak olsa da, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının zirveyi gölgeleyeceği konusunda pek şüphe yok.

Tusk, zirve öncesi yayımladığı yazılı açıklamada Avrupa’nın son dönemde “her tür krizle” sallandığının bir gerçek olduğunu ve hiçbir sorun yokmuş gibi davranamayacağını vurguladı.

Açıklamada, “Bratislava toplantısı için en iyi sloganın bu krizleri harcamamak olduğuna inanıyorum. Bunun yerine AB, İngiltere’nin birlikten ayrılması konusunda gerçekçi bir tahlilde bulunmalı” denildi.

AB ülkeleri derin bölünmeler içinde

AB Konseyi Başkanı, birlik liderlerine de vatandaşlarını “İngiltere’nin AB’den ayrılmasından derslerini aldıkları ve istikrarla güvenlik duygusunu geri getirebilecekleri” konularında temin etmeleri çağrısında bulundu.

Ancak AB ülkeleri, Euro Bölgesi ekonomisini nasıl geliştirecekleri, Avrupa’nin güvenliğini nasıl arttıracakları ve göç dalgasına karşı ne yapılması gerektiği konusunda derin bir bölünme içinde.


Zirvenin ev sahibi Slovakya Başbakanı Roberto Fico, ülkesinin göçmen almak istemediğini açıkça söyledi.

Fico ile bir grup orta ve doğu Avrupa ülkesi AB’nin gömen kotası sistemine karşı çıkıyor. Fico ülkesinin “bir Müslüman göçmen bile” almayacağını söyledi ve kota sistemine karşı hukuk mücadelesi başlattı.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da geçen Salı günü “AB değerlerini muazzam bir şekilde ihlal ettiği için” Macaristan’ın AB’den atılmasını istemişti.

Fransa’nın önceliği ise ülkedeki saldırıların ardından sınır güvenliği.

Fransa ve Almanya, Avrupa’da askeri işbirliğinin değiştirilmesi konusunda planlar hazırladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de bir Avrupa Askeri Karargahı kurulması çağrısında bulundu.


BBC Türkçe

Vizesiz Avrupa hayal mi oldu? Erdoğan AB’ye rest çekti

Vize muafiyeti 2017 yılına sarkacak iddiası

Avrupa Birliği’nde önce Brexit, şimdi de Turquxit!

Brexit tartışması: İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkar mı?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.