Vize muafiyeti 2017 yılına sarkacak iddiası

Alman Bild gazetesi, terörle mücadele yasasındaki değişiklik konusunda Türkiye ile müzakerelerde yaşanan tıkanma sebebiyle Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin 2017’den önce yürürlüğe giremeyeceğini iddia etti.

Vize muafiyeti 2017 yılına sarkacak iddiası

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Alman hükümetinin Türk vatandaşlarına vize serbestisinin 2017 yılında tanınmasını beklediğini bildirdi.

Gazetenin hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberde, Almanya’nın vize muafiyetinin önceden planlandığı gibi 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesini artık olası bulmadığı kaydedildi. Buna neden olarak, AB ile Türkiye arasında vize muafiyetinin koşulları konusunda müzakerelerin tıkanması ve müzakerelerin haziran ayı sonuna kadar sona erdirilemeyeceğinin görülmesi gösterildi.


Müzakerelerin tıkanmasının ana nedeninin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın reddettiği, terörle mücadele yasasındaki değişiklik talebi olduğu kaydedildi. Konunun Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşmenin gündeminde öne çıkması bekleniyor.

Avrupa’ya vizesiz seyahat gerçekleşmeyecek mi?

AB Komisyonu vize muafiyeti için yeşil ışık yakmış, ancak haziran ayına kadar eksik kalan beş kriterin daha yerine getirilmesi gerektiğini açıklamıştı. Eksik kalan kriterler arasında terörle mücadele yasası reformu da bulunuyor.

18 Mart 2016 tarihinde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, sığınmacı konusunda Türkiye ve AB arasında anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Başbakan Davutoğlu, anlaşmayı tarihi bir gün olarak nitelendirmişti. Anlaşmaya göre; Türkiye, Ege adalarına geçen kaçak göçmenlerin tamamını kabul edecek. Avrupa ülkeleri ise bunun karşılığında aynı sayıdaki yasal göçmeni Türkiye’den alacak.

Vizesiz Avrupa hayal mi oldu? Erdoğan AB'ye rest çekti

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen Bölgesi‘ne üye 26 ülkeye vizesiz seyahat konusunda uzun yıllardır süren pazarlıklar sona yaklaştı. Daha önce AB ile Türkiye arasında yapılan müzakerelerde 1 Ekim 2016’dan itibaren vizesiz seyahat öngörülürken, mülteci kriziyle birlikte sıklaşan pazarlıklar nedeniyle bu süre 1 Temmuz’a çekilmişti.

AB Konseyi, Avrupa Parlamentosuna vizenin kaldırılması önerisinde bulunacak. Türkiye, AB’nin istediği 5 kriteri ise henüz yerine getirmedi. AB tarafından vizesiz seyahat için 72 şartın 67’sinin yerine getirildiğini açıklayan AB Komisyonu, yerine getirilmeyen şartların ise Haziran ayına kadar tamamlanmasını istedi. Tamamlanması istenen şartların başında yargı, antiterör yasalarında değişiklikler geliyor. Zira, vize kaldırıldığı takdirde AB ülkelerine gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının iltica etmesi resmen ortadan kaldırılmak isteniyor.

Avrupa Birliği’nin Türkiye’den istediği beş kriter ne?

1 – Biometrik pasaportların kullanıma girmesi.


2 – Basın özgürlüğünün güçlendirilmesi.

3 – Rüşvetle mücadele.

4 – Bilgi güvenliği.

5 – Terör tanımın yeniden yapılması. Polis, yargı, savcıların bağımsız olarak hareket etmesi.

erdogan-vizesiz-avrupa-rest

Avrupa Birliği’nin istediği ve Erdoğan’ın rest çektiği terörle mücadele tanımı ne?

• AB Komisyonu, organize suçlar ve terörle mücadele yasasının Avrupa insan hakları sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ve Avrupa ülkelerindeki uygulamalar dikkate alınarak gözden geçirilmesini istiyor.

• Komisyon ayrıca “terör” tanımını çok geniş buluyor ve daraltılmasını talep ediyor.

AB’den Türkiye için tarihi karar


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı almıştı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldığı kararın ardından açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, halihazırda pasaportu olan vatandaşlardan yeni pasaportlar için sadece cüzdan bedeli alınacağını belirtmişti. Pasaportlar 1 Haziran 2016’da çiplenmeye başlayacak, sonrasında ise Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği ülkelerinde vizesiz seyahat etmesi mümkün hale gelecekti.


 

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.