Merkez Bankası yarın ne yapacak?

Merkez Bankası’nın yarın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı faiz kararı, dün rekor tazeleyen Dolar/TL kuru açısından büyük önem taşıyor. 

Merkez Bankası Yarın Ne Yapacak?

Destek Yatırım Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, kurum olarak koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim beklediklerini belirterek, içinde bulunulan ortam dolayısıyla bu hamlenin doların ateşini daha da artırabileceğini belirtti.

Yeni indirim doların ateşini arttırabilir

Son günlerde gerek dış dünyadaki gelişmeler gerekse içeride başkanlık sistemi tartışmalarının ve her ne kadar ihtimal verilmiyorsa da erken seçim ihtimallerinin bile dillendirilmesi dolarda sene sonunda gelinebilecek seviyelerin 2.5 ay önceden görülmesine sebep oldu.. “3.11” seviyesini aşarak tarihi rekora ulaşan dolarda yabancı banka raporlarına göre fiyatın sene sonunda daha da yukarıda olacağı belirtilirken yarın da (perşembe) TCMB toplantısında faiz indirimine gidilip gidilemeyeceği de merak edilmeye başlandı. Piyasa anketlerinde, yüzde 8.25 olan koridorun üst bandında 0.25 puanlık yeni indirim beklenirken içinde bulunulan ortam dolayısıyla bu hamlenin dolardaki ateşi daha da artırabileceği de korkusu da yok değil.


Banka hisselerinde yukarı yönlü hareket isteği olabilir

Buna rağmen hükümetin genel politikasına uygun olarak ( düşük faiz ve sanayi tarafında dayanılabilir olma kaydıyla mümkünce yüksek kur ) bu haftaki toplantıda da 0.25 indirim gerçekleşebilir. 3 hafta sonra ( 8 Kasım Salı ) ABD başkanlık seçimi gerçekleşeceğinden TCMB için bu fırsat hala faiz indirimi konusunda kullanılabilecek fırsatlardan birisi olacaktır. Clinton’ un kazanması durumunda süregelen politikalarda dünya ekonomilerinde büyük bir gerileme olmadığı sürece değişiklik olmayacak olup FED faiz artışı büyük ihtimalle Aralık’ ta gerçekleşecektir. TCMB’ nin hareket sahası da daralabilir bu durumda. Diğer yandan Trump’ ın kazanması halinde dünya piyasalarındaki oluşabilecek dalgalanma ve FED’ in politikalarında ve yapısında herhangi bir değişiklik olur mu olmaz mı konusu TCMB’ yi de “bekle gör” politikasına itebilir.
Kısa vadede faiz indirimi olacağına inanmış gibi gözüken piyasada banka hisselerinde yukarı yönde hareket etme isteği görülmektedir.


Sermaye Piyasası Kurulunun “Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri ile Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliği” uyarınca Yayımlanan uyarı notu


“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

‘Merkez Bankası’ndan flaş tedbir açıklaması

‘Merkez Bankası’ faiz kararını açıkladı!

‘Merkez Bankası’na yeni başkan: Radikal faiz indirimi olur mu?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.