Rusya: Türkiye’nin Suriye’deki hava saldırılarından endişeliyiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki hava saldırılarından endişe duyduklarını söyledi.

Rusya: Türkiye'nin Suriye'deki hava saldırılarından endişeliyiz

BBC Türkçe’nin haberine göre, Lavrov’a Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, Suriye’nin ‘Türk jetleri hava sahamızı ihlâl ederse düşürürüz’ açıklaması soruldu, Rus Dışişleri Bakanı soruya, “Suriye egemen bir ülke” şeklinde yanıt verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, dün yaptığı açıklamada Halep’in kuzeyine Suriyeli Kürt silahlı gücü Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) vurulduğunu, 160 ila 200 kişinin öldürüldüğünü açıklamıştı.


“Masum sivillerin hedef alındığı bu alçak salgırganlık örneği, tehlikeli bir gelişmedir”

TSK'nın basınla paylaştığı Halep'in kuzeyindeki hava operasyonları görüntüleri...
TSK’nın basınla paylaştığı Halep’in kuzeyindeki hava operasyonları görüntüleri…

“Masum sivillerin hedef alındığı bu alçak salgırganlık örneği, tehlikeli bir gelişmedir”

Suriye ordusunun açıklamasında, Türkiye’nin operasyonuna ilişkin “Masum sivillerin hedef alındığı bu alçak salgırganlık örneği, tehlikeli bir gelişmedir” ifadeleri kullanılmış ve operasyonda 150 kişinin hayatını kaybettiği öne sürülmüştü.

Suriye’deki muhalif gruplara yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise hava operasyonlarının YPG’yi de içinde barındıran Suriye Demokratik Güçleri kontrolündeki bölgelere düzenlendiğini ifade etti ve ölü sayısını 11 olarak verdi.

Türkiye’nin dün hava operasyonlarıyla vurulan bölgelere bugün ise topçu ateşi açtığı açıklandı.

Rusya: Türkiye'nin Suriye'deki hava saldırılarından endişeliyiz

‘Nusra Cephesi Halep’ten çekilmeyi reddediyor’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’daki basın toplantıda Nusra Cephesi’nin Suriye’nin Halep kentinden çekilmeyi reddettiğini de söyledi. Lavrov, ‘Batı’nın günü geldiğinde Beşar Esad’ı devirmesi için Nusra Cephesi’ni Halep’te tuttuklarından şüphelendiğini de’ kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.


Erdoğan bu konuşmada Halep’teki durumun da görüşüldüğünü belirtmiş, Putin’in talebi üzerine Nusra Cephesi Halep’ten çıkması için çalışma başlatacaklarını söylemişti.

Türk jetleri Suriye’de PYD/YPG/PKK terör örgütü kampını vurdu


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.