Brexit’e mahkeme engeli Sterlin’i uçurdu

Piyasalar uzun süredir İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılacağını fiyatlarken, bugün İngiliz mahkemesinin aldığı karar piyasalarda şok etkisi yarattı. Yüksek mahkeme 19.yüzyıldan kalma uygulamayı neden göstererek kararın onaylanmayacağına yönelik karar verdi.

Brexit'e mahkeme engeli Sterlin'i uçurdu

Bilindiği üzere İngiltere ,23 Haziran referandumunda AB üyeliğine “Hayır” dedi ve Sterlin varlıklarında tarihi düşüşler görülmüştü. İngiltere Başbakanı Theresa May ise, AB’den ayrılma sürecinin 2017 Mart ayında başlayacağını duyurmuştu.

Hükümet kendisine önemli alanlarda yetki verilen 50.maddeyi kullanarak bu çıkış sürecini başlatacaktı. Ancak İngiliz mahkemesi parlamentonun onayı olmadan bu maddenin devreye sokulamayacağını duyurdu. Bu, İngiltere hükümetinin kendi kararıyla çıkış sürecine karar veremeyeceği ve Brexit’ın gerçekleşmeyebileceği anlamına geliyor. Hükümet müzakerelere başlamak için mahkemenin bu kararına itiraz edebilir ancak bu süreç ise aylarca sürebilir.


Kararın gerekçesi ne?

Öte yandan yüksek mahkeme 19.yüzyıldan kalma uygulamayı neden göstererek kararın onaylanmayacağına yönelik karar verdi. Başkan May Brexit sürecini başlatmak için ilk adım olan 50.maddeyi kullanabilmesi için yüksek mahkemeyi ikna etmesi gerecek. May’in yüksek mahkemeyi ikna etmesi veya itiraz sürecinin başarılı olması halinde 2017 yılının Mart ayında Brexit sürecinin başlaması bekleniliyor. Yüksek mahkemenin Brexit sürecini engellemesi halinde İngiltere’de demokrasiye gölge düşebileceğine yönelik endişeler artabilir. Ancak, açıklamaların Sterlini destekleyecek nitelikte olduğunu söyleyebiliriz.


Sterlin değer kazandı

Küresel piyasalar açısından İngiliz mahkemesinin aldığı bu karar oldukça önemli. Haberin geçmesiyle beraber Sterlin varlıklarında sert yükselişler görüldü. GBP/USD paritesinin yükselişi %1’i aştı ve 1.2450 seviyesinin test edildiğini takip ediyoruz. 21 Haziranda GBP/USD paritesi 1.4900 seviyelerindeydi. Başbakan May’in çıkışın 2017 yılında gerçekleşeceği söyleminin olduğu tarihte ise aynı parite 1.2900 seviyelerindeydi. Dolayısıyla bu sert yükselişin ardından 1.4900 hedefi için konuşmak erken olsa da, 1.2600-1.2800 aralığının gündemde olduğunu belirtebiliriz. Küresel risk iştahını artırıcı bu gelişmenin ardından altın 1300’ün altına geriledi. TL varlıklarında ise bir nefes alma durumunun söz konusu olduğunu görüyoruz. Fakat Sterlin’in yükselişi sonrası GBP/TRY paritesinde güçlü seyir korunabilir. 3.8200-3.8400 aralığı üzerinde kalındığı sürece 3.9000 seviyeleri ve üzeri test edilebilir.

Trump seçilirse dolar ne olur? Piyasalarda Trump alarmı!


Gram altın yükselerek son 3 ayın zirvesinde!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.