Diyanet’e 6 milyar 867 milyon Türk Lirası

Diyanet’e dudak uçuklatan bütçe! Diyanet İşleri Başkanlığına bütçeden ayrılan pay, 6 milyar 867 milyon TL ile Başbakanlık’ı dörde katladı.

Diyanet'e dudak uçuklatan bütçe! Diyanet İşleri Başkanlığına bütçeden ayrılan pay, 6 milyar 867 milyon TL ile Başbakanlık'ı dörde katladı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Başbakanlık, MİT, MGK Genel Sekreterliği, ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2016 yılı bütçelerinin görüşmeleri yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un bütçe sunumuna göre 2016 yılında 1 milyar 636 milyar lira bütçesi olan MİT’e, 2017 yılında yüzde 21.93 oranında artışla 1 milyar 995 milyon 692 bin lira ödenek verilmesi teklif edildi.


Vergiler Diyanet’e çalışıyor

2017 bütçesinde en büyük payı yine Diyanet İşleri Başkanlığı aldı.

Diyanet’e yüzde 5.93’lük artışla 6 milyar 867 milyon lira ödenek ayrıldı. Gelecek yıl Diyanet’in bütçesinin yüzde 79’una denk gelen 5 milyar 474 milyon lirası personel giderleri için harcanacak.

Başbakanlık bütçesi ise yüzde 22’lik artışla 1 milyar 584 milyon lira oldu.

Böylece ‘Diyanet İşleri Başkanlığı’ 2017’de Başbakanlık’ın 4 katından fazla bütçeye sahip olacak.

Diyanet 197 bin lira faiz geliri kazanmış

Diğer yandan Sayıştay raporuna göre Diyanet İşleri Başkanlığı, 2015 yılında 197 bin 129 lira 24 kuruş faiz geliri elde etti.

2015 yılı bütçesinden, 5 milyon 743 bin 383 lira tahsis edilen Diyanet İşleri Başkanlığı yıl sonunda 6 milyar 37 milyon lira harcadı. Sayıştay raporuna göre; Diyanet, 2015’te 397 milyon 469 bin 808 lira da gelir elde etti. Gelirler arasında “faiz gelirleri” de yer aldı. Buna göre kurum geçen yıl 197 bin 129 lira 24 kuruş faiz geliri elde etti. Diyanet’in harcamalarının en büyük kalemi, 4.6 milyarlık giderle, personel gideri oldu.

2,5 milyon TL temsil ve tanıtma gideri

Sosyal güvenlik kurumlarına 811.7 milyon lira prim ödeyen kurum, 187 milyon 858 bin liralık da mal ve hizmet alımında bulundu. 62.9 milyon lira yolluk ödenirken, 2.5 milyon liralık da temsil ve tanıtma parası harcadı. “Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar” için ise 279.6 milyon lira para aktarıldı.

Diyanet’ten süt kardeşlik kaydı teklifi


Faize haram diyen Diyanet’in yıllık faiz gelirini biliyor musunuz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.