Diyarbakır’da gergin saatler: Çevik Kuvvet sokaklarda

HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınması ve patlama sonrası Diyarbakır’da gergin saatler yaşanıyor. Çevik Kuvvet ekipleri sokaklarda üst araması yapıyor. Adliyeye giriş çıkışlar engelleniyor.

Diyarbakır'da gergin saatler: Çevik Kuvvet sokaklarda

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’la birlikte 12 vekil gece yarısı evlerinden apar topar gözaltına alındı. Diyarbakır Adliyesi’nde vekillerin sorguları sürerken şehir genelinde gergin bir hava hakim.

Patlama belirsizliği

Sabah saatlerinde Diyarbakır Adliyesi’ne vekiller getirilirken Bağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde patlama meydana geldi. Yaşanan büyük patlamada 8 şehit ve 100’ün üstünde yaralı var. Bölgede bulunanlar patlamanın çok şiddetli olduğunu ve çevredeki binaların da hasar gördüğünü, ölü ve yaralı sayısının tahmin edilenden fazla olabileceği yönünde görüş bildirdi.

Öte yandan patlamaya yakın bölgede protesto eylemleri gerçekleşti. Polis protestolara müdahale etti.

Çevik Kuvvet sokaklarda

Diyarbakır’ın birçok sokağı TOMA’lar ve çevik kuvvet ekiplerince barikatlarla kapatılmış durumda. Diyarbakır’ın merkezinde polisler yoldan geçenlere üst araması yapıyor. Henüz bir hareketlilik gözlenmiyor. Gazetelerin şehre geç ulaştığı, dükkanların ise kepenk açtığı, sokaklarda insanların az olduğu da gelen bilgiler arasında.

Gözaltına alınan vekiller soruları yanıtlamıyor

Diyarbakır Adliyesi’nde ise sorgular sürüyor. Vekillerin sorulan sorulara yanıt vermeyi reddetmek yönünde ortak karar aldıkları, gözaltıların hukuksuz olduğu yönünde siyasi savunmalar yaptıkları belirtildi. Sorguları tamamlanan vekiller tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedilirken şu ana dek yalnızca HDP milletvekili Ziya Pir adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Avukatlara saldırı

Adliye’de sorgulara eşlik eden avukatlar ise saldırıya uğradı. Yapılan uygulamaları protesto eden avukatlara çevik kuvvet ekipleri saldırdı, saldırıda avukatlar arasında yaralananlar olduğu belirtildi.

Görüştüğümüz Diyarbakır Barosu adliyeye giriş-çıkışlarda sorun yaşandığını, avukatların engellenmeye devam ettiğini vurguladı.

İnternet engellendi

İnternet, Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da kısıtlanmış durumda. Bu nedenle bölgedeki gazeteciler haber akışı konusunda sıkıntı yaşanıyor. Özellikle gözaltıların başladığı saatlerden itibaren internetin Diyarbakır genelinde tamamen gittiği ancak daha sonra kısıtlı da olsa giriş imkanı bulunduğu belirtildi.

Ankara ve İstanbul’da HDP protestolarına polis müdahalesi

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken tutuklandı

HDP operasyonu sonrası Dolar ve Euro’da yeni rekor

Diyarbakır’da 8 şehit 100’den fazla yaralı var

HDP Milletvekili Ziya Pir serbest bırakıldı

CHP’den HDP gözaltı kararlarına tepki: Meclis bir kez daha bombalandı