Dolar 3.3127 ile rekor üstüne rekor kırıyor

Dolardaki yükseliş sürüyor… ABD’deki başkanlık seçimlerinin ardından 3.3004 TL ile tarihi zirvesine çıkan dolar bugün 3.3127TL’yi aşarak yeni bir rekora imza attı.

Dolar rekor üstüne rekor kırıyor

Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçimlerinde ipi göğüslemesinin ardından piyasalardaki dalgalanma sürüyor. Dolar güne 3.29 TL ile tarihi zirvelerine yakın bir başlangıç yaptı. Ardından 3.3127 TL ile yeni bir rekor kırdı.

CNN Türk’ün haberine göre, ABD tahvil faizleri ve dolardaki yüksek seyir gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı yaratmaya devam ederken, piyasalarda Fed Başkanı Janet Yellen’ın konuşması ve ABD verileri izlenecek.

Dolar endeksi ABD’de dün açıklanan ve son dönemde doların değer artışına yeni bir güç veren beklentilerden güçlü perakende satışlar verisinin ardından 11 ayın zirvesine yakın seyrediyor. Veri Fed’in Aralık ayında faiz artıracağı beklentilerini de güçlendirdi.

Bu veriler takip edilecek

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, saat 16.30’da ABD ÜFE ve çekirdek ÜFE, saat 17.15’te ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak.

Öte yandan bu akşam Fed Başkanı Janet Yellen’ın yapacağı konuşma bekleniyor. Öncesinde ise St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın konuşmaları olacak.

Dolarda yükseliş sürer mi?

DNG Danışmanlık’tan Fatih Keresteci, küresel piyasalar dün bir miktar soluklanma eğilimine girse de TL’de bu hareketin görülmediğini ve kurda yükseliş olduğunu söyleyerek, “Bu eğilimin arkasında yabancı bankaların döviz kur tahminlerini daha da yukarı çekmeleri, kurun her gün daha yukarı bir seviyeye oturarak algı bozukluğuna yol açması, birçok risk unsuruna bir de AB üyelik görüşmelerinin durdurulma ihtimalinin eklenmesi neden oldu” dedi.

Keresteci, bu sabah Asya endekslerinde yüzde 1 civarında yükselişler olsa da dolar endeksinin yüksek seyrini koruduğunu söyleyerek, “Endekste 100.5 seviyesinin üstüne gelinmesi teknik anlamda önemli bir harekete işaret edecektir. Bu seviyenin euro/dolarda karşılığı bugün 1.0640 olarak görülüyor, dolar/TL’deki karşılığı ise 3.3050 olabilir. Bu yönde bir hareket piyasaların yeniden sert bir satış baskısına maruz kalmasını beraberinde getirebilir” dedi.

Keresteci Türkiye’de bozulan algının yeniden düzeltilmesi için ya somut manada olumlu bir adım atılması ya da fiyat hareketlerindeki olumsuz trendin tersine dönmesi gerektiğini bu noktada TCMB’nin gerektiğinde faizlerde artırıma gidilebileceğini belirtmesinin bile yeterli olabileceğini söyledi.

Dolar 3.30! Kurda ralli hız kesmiyor…

Piyasalarda Donald Trump depremi: Dolar 3.23

indigo dergisi google news

Ekonomik kriz: Aykut Erdoğdu Türkiye’nin ekonomik krizde olduğunu anlattı