İtalya Başbakanı Renzi, AB bayrağını indirtti

Brüksel ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi Başbakanlık Sarayında AB bayrağını indirtti.

İtalya Başbakanı Renzi, AB bayrağını indirtti

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, sarayından AB bayrağını indirtti

CNN Türk’ten Reha Erus’un haberine göre, son dönemlerde AB ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi ilk olarak sarayından AB bayrağını indirtti.

Fransa ve Almanya ile anlaşamayan Renzi son olarak ülkede yaşanan deprem felaketlerine AB’nin duyarsız olduğunu belirtmiş ve Birliğin ne işe yaradığını sorgulamıştı.

Avrupa Birliği: Tercihimiz Ne Kadar Ahlaki?

İtalya’da aldığı ekonomik önlemleri de AB’ye beğendiremeyen son dönemlerde AB ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Donald Trump’un ABD Başkanı seçilmesinden sonra kendi başına hareket etme isteği dışında Brüksel’e bir meydan okuma olarak özellikle Avrupa’daki sağ partilerce gündeme getirildi.

İtalya Başbakanı Renzi, AB bayrağını indirtti
Aralık ayında yapılması öngörülen Anayasal reformları referandumu ile ilgili vatanseverlik duygusunu aşılamayı hedefleyen Renzi, şimdilik konuk devlet adamları ve basın toplantılarında AB bayrağını indirterek sadece İtalyan bayrağını fon olarak kullanıyor.

AB’nin kurucularından eski Konsey başkanı ve İtalya Başbakanlarından Romano Prodi “Renzi’nin AB bayrağını indirmesi yüreğimi parçaladı. Umarım geçici bir harekettir” açıklaması yaptı.

İtalya Başbakanı Renzi’den istifa sinyali

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, aralık ayında gerçekleştirilecek ve destekleyenler arasında kendisinin başını çektiği anayasa reformu referandumunun başarısız olması durumunda görevi bırakabileceğinin sinyalini vermişti.

Bu yılın başlarında Renzi kaybetmesi durumunda istifa edeceğini açıklamıştı. Son dönemlerde ise bu yöndeki söylemlerini yumuşatan Renzi, kendisinin geleceğine dair tartışmaların, reformun olumlu taraflarından dikkatleri uzaklaştırdığını söylemişti.

Siyasi yorumcular, Renzi’nin istifa etmesi durumunda 2017’de erken seçim çağrısı yapacağını ve planlanan tarihten bir sene önce seçimlere gidebileceğini söylüyor.

Bild: Mesaj çok açık, Türkler kızgın, çok kızgın

Avrupa Birliği İlerleme Raporu Kumpas mı?

Haddini Bil Avrupa Birliği!