İtalya Başbakanı Renzi, AB bayrağını indirtti

Brüksel ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi Başbakanlık Sarayında AB bayrağını indirtti.

İtalya Başbakanı Renzi, AB bayrağını indirtti

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, sarayından AB bayrağını indirtti

CNN Türk’ten Reha Erus’un haberine göre, son dönemlerde AB ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi ilk olarak sarayından AB bayrağını indirtti.

Fransa ve Almanya ile anlaşamayan Renzi son olarak ülkede yaşanan deprem felaketlerine AB’nin duyarsız olduğunu belirtmiş ve Birliğin ne işe yaradığını sorgulamıştı.


Avrupa Birliği: Tercihimiz Ne Kadar Ahlaki?

İtalya’da aldığı ekonomik önlemleri de AB’ye beğendiremeyen son dönemlerde AB ile büyük sürtüşmeler yaşayan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Donald Trump’un ABD Başkanı seçilmesinden sonra kendi başına hareket etme isteği dışında Brüksel’e bir meydan okuma olarak özellikle Avrupa’daki sağ partilerce gündeme getirildi.

İtalya Başbakanı Renzi, AB bayrağını indirtti
Aralık ayında yapılması öngörülen Anayasal reformları referandumu ile ilgili vatanseverlik duygusunu aşılamayı hedefleyen Renzi, şimdilik konuk devlet adamları ve basın toplantılarında AB bayrağını indirterek sadece İtalyan bayrağını fon olarak kullanıyor.

AB’nin kurucularından eski Konsey başkanı ve İtalya Başbakanlarından Romano Prodi “Renzi’nin AB bayrağını indirmesi yüreğimi parçaladı. Umarım geçici bir harekettir” açıklaması yaptı.

İtalya Başbakanı Renzi’den istifa sinyali

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, aralık ayında gerçekleştirilecek ve destekleyenler arasında kendisinin başını çektiği anayasa reformu referandumunun başarısız olması durumunda görevi bırakabileceğinin sinyalini vermişti.

Bu yılın başlarında Renzi kaybetmesi durumunda istifa edeceğini açıklamıştı. Son dönemlerde ise bu yöndeki söylemlerini yumuşatan Renzi, kendisinin geleceğine dair tartışmaların, reformun olumlu taraflarından dikkatleri uzaklaştırdığını söylemişti.


Siyasi yorumcular, Renzi’nin istifa etmesi durumunda 2017’de erken seçim çağrısı yapacağını ve planlanan tarihten bir sene önce seçimlere gidebileceğini söylüyor.

Bild: Mesaj çok açık, Türkler kızgın, çok kızgın

Avrupa Birliği İlerleme Raporu Kumpas mı?

Haddini Bil Avrupa Birliği!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.