Tuğba Özay tecavüz yasasına isyan etti!

Tuğba Özay, Ak Parti’nin cinsel istismarcıları aklayan yasa teklifine sert tepki gösterdi. İşte Özay’ın o konuşması…

Sanatçı Tuğba Özay, kamuoyunda infial yaratan “tecavüz yasası” olarak bilinen Ak Parti’nin teklifine sosyal medyadan paylaştığı video ile sert tepki gösterdi. Özay, yasa tasarısına imza atan milletvekillerini eleştirdi.

İşte Tuğba Özay’ın konuşması:

“Gerçekten utanç duyuyorum. Hepimiz çocuk olduk. Hepimiz çocukken çok güzel hayaller kurduk. Hepimiz masumduk ama büyüdükçe kirlendik. Meclis’te çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilmesi, 13 yaşındaki çocuğun evlenmesinde bir mahsur görülmemesi, Avrupa’daki 18 yaş kriterinin neden Türkiye’de uygulandığı… İğrenç.


Ağzımda bir dünya küfür var size karşı ama neye yarıyor? Biz küçücük çocuklar mutlu olsun diye onlara oyuncak toplayalım, kırtasiyelik eşya, giyecek toplayalım, kendi imkanlarımızla bir şeyler yapalım, sadece çocuklar gülsün diye. O çocuklar birazcık mutlu olsun diye. Gerçekten sinirlerim haşat oldu. Sinirlerime hakim olamıyorum.

Parti önemli değil!

Parti falan önemli değil. Önemli olan insan olmak. İnsan olmak, iki kol iki bacağa sahip olmakla olmuyor. Temiz bir yürek, temiz bir beyin. Bilgiyle sevgiyle yoğrulmuş. Bunlara ihtiyacımız var bizim. AKP’liymişsin, CHP’liymişsin, oymuşsun buymuşsun hiç önemi yok. Zihniyet önemli!

Nasıl bir travma yaşatılır insana?

Lüten hangi partiden olursanız olun, böyle kararlara destek vermeyin! Sizin de çocuğunuz tecavüze uğrayabilir! Siz de tecavüze uğrayabilirsiniz. Bu ne büyük bir travmadır. Nasıl bir travma yaşatılır insana? Hiç düşünmüyor musunuz bunları? Siz hiç çocuk olmadınız mı? Yarın sizin başınıza gelebilir.

Bu kadar korkak olmayın! Susmayın!

Bugün, aman bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyenler, yarın sizin kapınıza neler geleceği hiç belli olmaz. Bu kadar korkak olmayın! Korkaklaştırmaya çalışıyorlar bizleri. Susmayın! Çocuklara, kadınlara, insan haklarına sahip çıkın! Hepimizin istediği tek şey, insanca yaşamak. Ben insanca yaşamak istiyorum. Sadece ve sadece yarınlara, çocuklara aydınlık günler bırakmak istiyorum. Lütfen siz de bu zihniyette olun!”

Tuğba Özay, CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili aday adayı
Tuğba Özay, CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili aday adayı

Tuğba Özay kimdir?

Türkiye Tuğba Özay’ı ilk kez 1995 yılında düzenlenen Miss Model of the World dünya güzellik yarışmasında ikinci olmasıyla tanıdı. Aslen Trabzonlu olan Tuğba Özay, kamuoyunda sorunsal olan birçok konuda duyarlılık gösteren sanatçılar arasındadır. 2015 Türkiye Genel Seçimleri öncesinde CHP’de İstanbul 1. Bölge Milletvekili aday adaylığı için ön seçime girmiş, ancak üye ve delegelerden yeterli oy alamadığı için aday olamamıştır.

Özay, birçok ödül kazanmış bir ders kitapları yazarı ve aynı zamanda şair olan babası Trabzon, öğretmen olan annesi Antalya kökenlidir. Ortaöğrenimini Fenerbahçe Lisesi’nde yapmış,daha sonra Haliç Üniversitesi Konservatuvar ve Tiyatro Bölümüne kaydolmuştur.


Başlangıçta yelkencilik ve yüzme spor dallarına ağırlık vermiş, sonradan Fenerbahçe voleybol as takımında 5 yıl voleybol oynamıştır. Ayrıca motosiklet tutkusu ile tanınır. Mankenliğe 1994’de bir Vakko defilesi ile başlamıştır. Aynı “Sonradan Görmeler” televizyon dizisinde bir yüzme hocası rolü oynamıştır.

1995’de Miss Model of Turkey seçilmiş, ardından Miss Model of the World yarışmasında ikinci seçilmiştir. Aynı yarışmada en iyi vücutlu model ödülünü de almıştır. 1996’da Paris’te kısa bir modellik kariyerine başlamış ise de, Türkiye’ye dönmüş, ancak yine de aynı yıl Avrupa Yılın Manken-Modeli seçilmiştir.

tuğba özay kimdir Tuğba Özay

1996 sonrası kariyerinin temel taşları şu şekilde sıralanabilir:

  • 1997’de Mahsun Kırmızıgül ile “Hemşerim” TV dizisinde oynamış, “Aynalı Tahir” TV dizisinde bir yardımcı rol üstlendi.
  • 1998’de bir özel TV kanalında otomobil dünyası temalı bir program sunmuştur.
  • 1999’de “Çiçek Taksi” TV dizisinde oynamıştır.
  • Sonraki yıllarda, “Zehirli Çiçek”, “Yapayalnız” ve “Bizim Otel” gibi TV dizilerinde önemli roller almıştır.
  • Mehmet Ali Erbil ile Çarkıfelek programını sunması kariyerinde belirleyici bir aşama olmuştur.
  • 2001 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde en iyi manken-model seçilmiştir.
  • Ferhan Şensoy’un sahneye koyduğu “Dün Gece Ormanda Çok Komik Bir Şey Oldu” oyunu ile öğrencilik yıllarının aşkı tiyatroya dönüş yapmıştır.
  • Ardından Abdullah Şahin tiyatrosunda adını kendisinin koyduğu Tanıştırayım Burası Türkiye adlı oyunda hem oyunculuğu, hem de canlı performans sergileyerek söylediği şarkılarla izleyicinin beğenisini topladı.
  • Özay, “Dekolte” ve “Melekler Evi” adlı müzik eğlence programları sunuculuklarının yanı sıra, Fısıltı Dergisi, Zeyn Ayakkabı, Jandarma Güçlendirme Vakfı, Sabah Gazetesi, Star Live Dergisi, Schlafgut, Burda Dergisi reklam filmlerinde rol aldı. Ayrıca 1994’te Nuray Hafiftaş ve Ufuk Bigay’ın, 1995’te Alihan ve Gökhan Güney’in,
  • 1997’de Mahsun Kırmızıgül’ün, 1998’de Ferhat Güzel’in kliplerinde rol alan Özay, Yaşar Günaçgün, Selami Şahin, Arto ve Demet Akalın’ın kliplerinde de oynadı.

Tuğba Özay

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

Kariyeriyle olduğu kadar özel hayatıyla da magazin basınının ilgisini çeken Özay, 2003 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Tuğba Özay’la Fitness adlı ilk Türk yapımı Aerobik VCD ve DVD’sini yaptı. Kısa bir süre sonra yine bir ilke imza atarak kariyerindeki 10 yıl anısına Best of Tuğba Özay kataloğunu hayata geçirdi. 1. sınıf kalitedeki bu çalışması alanında ilk ve tektir. Katalogdan elde edilen gelirle Tuğba Özay, Ankara Çubuk’da hortum felaketinde yıkılan köy okulunu yeniden yaptırdı ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’ten ödül alarak onurlandırıldı.

Tuğba Özay, 12 Mayıs 2009 tarihinde İtalya’nın Milano kentinde görkemli bir düğünle İtalyan iş adamı Ludovic Fattizzo ile evlendi. 4 yıl sonra boşanma kararı alan Özay, 6 yıl sonra 2015 yılında boşanabildi.

Ağustos 2007 – Ocak 2008 tarihleri arasındaki hapishane günlerinin anılarını, Doğan Kitap’la anlaşarak Haziran 2008’de “Bedel” adı altında kitaplaştırdı.

2010 yılında ilk albümü Armoni, 2011 yılında ikinci albümü Üç Nokta yayınlanmıştır.


2016 yılında üçüncü albümü Pes Etme yayınlanmıştır. Ardından albümün çıkış şarkısı Pes Etme’nin klibi YouTube’da, 1 Ağustos tarihinde yayınlanmıştır.

Ak Parti’den tecavüzü aklayan önerge

Cinsel istismar düzenlemesi yasalaşırsa neler olacak?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.