Türkiye, ABD’nin PYD’ye yaptığı ağır silah yardımı için sitem etti

ABD’nin PYD’ye yaptığı ağır silah yardımının görüntüleri ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, önceki gün Ankara’ya gelen ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford’a Türkiye’nin yapılan silah yardımından duyduğu rahatsızlığı iletti.

Türkiye, ABD'nin PYD'ye yaptığı ağır silah yardımı için sitem etti

‘ABD’ye ağır silah sitemi’

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, SDG’nin DEAŞ’ın Suriye’deki merkezi Rakka’ya operasyon başlatması sonrası önceki gün Ankara’ya gelen ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford’a Washington’ın PYD’ye ağır silah vermesine dair Ankara’nın endişelerini iletti. Akar, bu silahların daha sonra PKK’nın eline geçtiğini mevkidaşına aktardı.

PYD ile Rakka operasyonunu başlattığını duyuran ABD’nin, örgüte helikopterlerle silah sevkiyatına başladığı iddia edildi. ABD’ye ait uçaklar 12-14.5 milimetrelik uçaksavarlar, el bombaları ve çok sayıda mühimmatı örgüt mevzilerine indirdi.


En büyük bileşenini Türkiye’nin PKK ile bağlantısından ötürü terör örgütü kabul ettiği PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) DEAŞ’ın kalesi konumundaki Suriye’nin Rakka kentine operasyon başlatmasından kısa süre sonra Ankara’ya sürpriz bir ziyarette bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford’un, Genelkurmay Karargahı’nda Orgeneral Hulusi Akar ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin kaygıları da gündeme geldi. Akar, operasyon öncesi ABD’nin PYD’ye yeni ağır silahlar vermesinden Türkiye’nin duyduğu endişeyi aktardı.

ABD’li yetkiliden açıklama: Türkiye ve Irak’ın çatışmasından korkuyoruz

‘Silahları PKK alıyor’

Akar, verilen silahların daha sonra PKK’nın eline geçtiğini ve örgütün bu silahlarla terör eylemleri gerçekleştirdiğini örnekleriyle ABD’li muhatabına iletti. Türkiye’nin hassasiyetlerini bildiklerini belirten Orgeneral Dunford, operasyonun kademe kademe ilerleyeceğini söyledi. Dunford, kent merkezine de SDG’deki Sünni ağırlıklı Arap güçlerin girmesinin planlandığını bildirdi.


ABD’li irtibat subayı

ABD’li orgeneral, kent merkezine girecek Sünni Arapların daha etkin güç oluşturması için Türkiye ile birlikte çalışabilecekleri mesajını da verdi. Kent merkezinin alınışında Türkiye’de bazı hava üslerinin de hava harekatı yapacak ABD uçakları için devreye girebileceği belirtiliyor.

Öte yandan görüşmede, Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye’yi düzenli bilgilendirmek ve endişelerini ortadan kaldırmak için Genelkurmay Karargahı’nda ABD’li bir irtibat subayının görevlendirilmesi de kararlaştırıldı. Akar’ın Dunford’la görüştükten sonra dün kuvvet komutanlarıyla Şanlıurfa’ya gitmesi dikkat çekti.

Amerikalı askerler sahada

Suriye’de şu anda Kürt-Arap güçlerine 300 civarında ABD özel kuvvet askeri yardım ediyor. 200 bin kişinin yaşadığı sanılan Rakka’da DEAŞ’ın 5 bin civarında silahlı üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Uğur Ergan/Hürriyet


ABD vatandaşlarına İstanbul’u tahliye emri verdi