Doğan Cüceloğlu: Çocuklarla doğru iletişim kurmanın 6 püf noktası

“Çocukların bir kültür robotu olmasına izin vermeyin” diyen Prof. Doğan Cüceloğlu, çocuklarla sağlıklı iletişim kurmanın 6 püf noktasını paylaştı.

Doğan Cüceloğlu: Çocuklarla doğru iletişim kurmanın 6 püf noktası

1- Doğru iletişim aileden başlamalı

İletişim’in de sağlıklı olması gerektiğinden yola çıkarak Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, Sağlıklı bir toplumun temelinin, doğru iletişimden geçtiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Eşlerin kendi aralarında, çocukların ebeveynleriyle, öğretmenin öğrencisi ile ya da yöneticinin çalışanıyla doğru iletişimi kurması çok önemli.

Ne dediğimizi anlatabilirsek ve karşı tarafın ne dediğini anlayabilirsek, birbirimizi anlayabilmemiz ve uyumla hareket etmemiz mümkün hale gelir. Birbirini dinlemek, karşısındakine söz hakkı vermek ve farklı fikirlere saygı duymak uygar bir toplumda iletişimin vazgeçilmez koşullarından biridir.


Toplumun en küçük birimi olan aile içi iletişim de bu yüzden ayrı bir önem taşıyor. O yüzden diyoruz ki, ilk olarak aile içinde başlaması gerekiyor sağlıklı iletişimin. Aile içinde iyi bir iletişim kurabilen çocuklar, hayatının ileriki, evrelerinde de bu alışkanlığını sürdürecektir. Bu nedenle anne babalar önce çocuklarıyla doğru iletişimi kurmaya önem vermeli, bu konudaki bilgilerini geliştirmeli” 

2- Çocuk 3 yaşına bastığında aile içinde sorumluluklar verilmeli

Çocuğunuzla doğru iletişim

Sağlıklı bir iletişimin mutlaka aile içerisinde başlaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, dünyaya gelen bir bebeğin 6 saat sonrasında çevresinde olup biteni hissetmeye başladığının altını çiziyor. Prof. Dr. Cüceloğlu, ” Bebeğin tepkilerine önem vermek ve onunla henüz küçük de olsa doğru iletişim kurmak önemli. Öyle ki çocuk 3 yaşına geldiğinde aile içerisinde sorumluluk alabilen bir birey haline gelmeli. Anne babaların yaptığı en büyük hatalardan biri çocuğu adam yerine koymayıp, koyuyor gibi yapmak.” diye konuştu.

3- Çocuğunuzun heyecanlarını önemseyin

Hayatı çocukların gözüyle görmenin çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cüceloğlu sözlerine şöyle devam ediyor,” Mutlu olan bir insanın ilk tepkisi bu duygusunu en sevdiği ile paylaşmaktır. Çocuklar da aynı şekilde çok heyecanlandıklarında hemen en sevdiği kişinin yanına gidiyor ve yaşadıklarını anlatıyorlar. Anne babaların onların bu heyecanlarına mutlaka kulak vermeleri gerekiyor. Aksi takdirde çocuk o sırada kendini önemsiz hissetmekten, aşağılanmaya kadar birçok duyguyu beraberinde yaşıyor. Oysaki o sırada anne babasının onun heyecanını paylaşması çocuğun kendini önemli hissetmesini sağlıyor.”


4- İnsan insanla konuşmadan uygar bir toplum olamaz

İletişim psikolojisi üzerine yayınladığı kitaplarıyla anne babaların yakından takip ettiği Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, “Görüyoruz ki pek çok anne baba çocukları iyi yetişsin diye, birçok kursa gönderip, farklı bilgiler edinmesini sağlamaya çalışıyorlar. Elbette çocuğun farklı fikirler edinmesi önemli. Ancak çocuklarınızı yetiştirirken adeta ‘kültür robotu’ olarak yetişip yetişmediklerine dikkat etmelisiniz.

Bu çocuklar çok şey bilebilirler ama bu bilgileri hayata uygulamak, sorunlarını daha iyi çözmek, dolayısıyla kişiliklerini geliştirmek için mi kullanıyorlar? Bu soru, çok önemli bir sorudur; o yüzden diyoruz ki biz, çocuğunuzun bir kültür robotu gibi gelişmesine izin vermeyin, kişiliğinin gelişmesine önem verin. Çocuğunuz kendinin bilincinde olarak yetişirse olaylar onu yönetmez. O, seçimleriyle olayları yönetir. Bu nedenle mutlaka onların fikirlerini önemseyin, kendilerinin bir birey olduklarını hissetmelerini sağlayın.” dedi.

Çocuğunuzla doğru iletişim kurmanın püf noktaları nelerdir?

5- Aile ile kurumlardaki iletişim birbirine çok benziyor

İletişimin temel noktalarının hiç değişmediğine ve Aile ya da kurum içerisindeki iletişimin de bu nedenle birbirine benzediğine dikkat çeken Acıbadem Avrupa Yakası Tıp Merkezleri Direktör Yardımcısı Seyyal Hacıbekiroğlu, “Anne babayı lider, çocukları da çalışanlar olarak düşünebilirsiniz. Kurumlardaki yöneticilerin de tıpkı ailedeki gibi destekleyen, ödüllendiren, motive eden, kişiler olması gerekli. Aynı zamanda da yöneticilerin öğrenen, kendini geliştiren, hatalarını kabul eden ve mutlaka rol model olan kişiler olmaya çalışması çok önemli” dedi.

6- İyi bir yönetici olmanın önemli kuralı, insani değerler”


Nitelikli bir sağlık hizmeti sunabilmenin olmazsa olmazlarını sıralayan Seyyal Hacıbekiroğlu, “Çok farklı niteliklerin bir arada ve uyum içinde var olması gerekiyor; Hasta merkezli, güvenilir, zamanında, etkin ve güncel olması sağlık hizmetinin vazgeçilmez koşulları arasında. Tabii alt yapı hizmetleri de bir o kadar önemli; mesela akıllı bina, gelişmiş teknoloji gibi. Ama bir de insan faktörü var; insan sağlığı gibi hassas bir konuda hizmet vermek, bu hassasiyete sahip iyi hekim, iyi personelle çalışmak anlamına geliyor. Bu hizmette yönetici olarak görev alanların ise, eğitimi ve donanımı yeterli olsa bile, mutlaka insani değerleri yüksek, kendini yenileyen, gelişmelere açık ve adalet duygusu olan kişiler olması gerekiyor” diye konuştu.

Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilir?