Menopoz döneminde yaşanan kemik erimesi tedavi edilebiliyor!

Menopoz döneminde kadınlar hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan oldukça zor ve karmaşık bir süreç yaşıyor. Çok sık karşılaşılan kemik erimesi tedavi edilebiliyor…

Menopoz kemiklerinizi eritmesin! Kemik erimesi tedavi edilebiliyor!

Kadınların ortalama 45 – 55 yaş arasında menopoza girdikleri dikkate alındığında yaşamlarının yaklaşık yarısını menopoz sonrası dönem oluşturuyor. Menopoz dönemin en sıkıntılı süreci ise kemik erimesi…

Kadınların korkulu rüyalarından biri, üretken dönemin bitişi olan menopoz dönemi… Çoğu kadın bu önemli dönüm noktasının bunalımını yaşamaktan kaçınamıyor. Tabii ki birlikte gelen aşırı sinirlilik hali, adet düzensizliği, sıcak basması ve diğer rutin belirtiler, kadınları ciddi bir sıkıntıya sokmakla birlikte menopoz sonrası görülen kemik erimesi de korkulu bir rüya halini alıyor.


Okan Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Teoman Benli, “Menopoz sonrası görülen osteoporoz yani kemik erimesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir problem, ama asla tüm kadınlarda görülmez. Bilimsel kaynaklarda değişmekle birlikte görülme sıklığının yüzde 10 civarında olduğu biliniyor. Yani her 10 kadından sadece birinde kemik erimesi görülüyor” dedi.

Erken yaşlarda düzgün beslenin

Kemik erimesinde genetik yatkınlık riski artırıyor. Bu nedenle menopoza giren bir kadının annesi, teyzesi gibi yakın akrabalarda menopoz sonrası kemik erimesi varsa bu kadınların riskli gruba girdiğini belirten Prof. Dr. İsmet Teoman Benli, şöyle konuştu:

“Bu risk gurubundaki kadınlar mutlaka Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi, Kadın-Doğum ve Endokrin doktorlarına kontrol için gitmeli. Ayrıca menopoz sonrası osteoporoz riskini azaltmak için daha küçük yaşlardaki kalsiyum alımı çok önemli. Kemiklerimiz bankalar gibidir, bu bankalar 7-14 yaşları arasında dolar. İleride menopoz sonrası kemik erimesi gelişmemesi için mutlaka bu yaşlar arasındaki kız çocukları kalsiyumdan zengin beslenerek kendi kemik bankalarını doldurmalıdırlar.”


menopoz-sonrasi-kemik-erimesi

Kemik taraması sık yapılmaz!

Kemik erimesinin tam teşekküllü hastanelerde bulunan halk arasında kemik taraması diye bilinen, “dansitometri” yöntemleri ile yapıldığını anlatan, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmet Teoman Benli, “En yaygın yöntem DEXA’dır. Ayrıca kalsiyum, vitamin-D ve hormon tahlillerinin yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Kadınların menopoz öncesi kemikle ilgili bir hastalığı yoksa kemik taraması yaptırmasına gerek olmadığının altını çizen Prof. Dr. İsmet Teoman Benli, sözlerini şöyle tamamladı: “Menopoz sonrası kemik erimesi bu gün medikal yöntemlerle başarılı bir şekilde tedavi ediliyor. Senede bir yapılan kemik taramaları ilede takip ediliyor.

Tedavi sonucu en erken 13 ayda ortaya çıkıyor. Menopoz sonrası tedaviye dirençli kemik erimesinde, kalçada, el bileğinde ve omurgalarda basit travmalarla kırıklar oluşabiliyor. Bu durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.


Hastanede lokal anestezi ile skopi kontrolünde, minicik bir kesi ile maksimum yarım saat süren kifoplasti denilen bir işlem yapılarak, problemsiz osteoporotik kırık omurgalar güçlendirilmekte ve hastanın ağrısı tamamen ortadan kalkmaktadır. Menopoz sonrası oluşabilecek bu tarz durumlar hayat kalitenizi bozmadan tedavi edilmektedir.” dedi.

‘Menopoz’ hakkında doğru bilinen 10 yanlış


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.