Konut kredisi taksitleri düşürülüyor

Konut kredisi faiz oranındaki düşüş, tüketicinin ev alırken kullandığı ortalama 100 bin liralık kredinin toplam maliyetini yüzde 9 azalttı; faiz oranlarının yüzde 0.70’in altına indirilerek konut kredisi taksitlerini yüzde 35 düşürülmesi hedefleniyor.

Konut kredisi taksitleri düşürülüyor

Bankalarla görüşmeler sürüyor, kampanya Şubat’ta başlayacak. 240 ay vadeli satış orta gelirliyi ev sahibi yapacak

CNN Türk’ün haberinde yer verdiği Gayrimenkul sektörünün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Emlak Konut GYO öncülüğünde başlattığı seferberlik yeni bir boyuta taşınıyor.

Emlak Konut GYO, yeni yılda da piyasayı canlandırmak için sektörde ilk defa denenecek 240 ay (20 yıl) vadeli konut satışı için kolları sıvadı.  Bu kapsamda faizlerin düşürülmesi için bankalarla görüşmeler başladı.


Vatan Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre, Emlak Konut GYO’nun hedefi konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.70’ten aşağı çekmek.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Biz ve yüklenicilerimiz elimizden geleni yapacağız. Bankalar da bu işin ucundan tutarsa faizleri yüzde 0.70’ten aşağı çekip 240 ay vadeli satış yapabiliriz” dedi.

45 gün sürecek

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Ağustos ayında başlayan kampanyada faizler yüzde 1.20 seviyelerindeyken yüzde 0.70’e indirilip, 120 ay vadeyle satış yapılmıştı.

Kurum, kampanyaya Şubat ayında başlamayı planladıklarını ve yaklaşık 45 gün sürmesini öngördüklerini söyledi. Kampanya kapsamında 15 bin bağımsız birimin satışa çıkması, bunun da yüzde 15’inin satılabileceği ifade ediliyor.

Özel bir banka hazır

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, orta ve orta altı gelir grubunun faiz oranları nedeniyle konut sahibi olamadığını belirterek, “Bu kesimi ev sahibi yapabilmek için faiz oranlarını aşağı çekelim istedik. Bankalarla görüşmeler yapacağız” dedi. Edinilen bilgilere göre, özel bir banka ‘belli bir oranda’ 240 ay vadeli konut kredisi vermeye hazır.


Bu özel bankanın 240 ay vadeli konut kredisi vermeye hazır olduğunu Emlak Konut GYO’ya bildirmesiyle kampanyanın fitili ateşlenmiş oldu. Ancak sektör temsilcileri, kamu bankalarının bu noktada devreye girip 240 ay vade konusunda öncü olmasını bekliyor. Murat Kurum, tüm bankalarla çalışmak istediklerini söylüyor.

GYODER de katılacak

EMLAK Konut GYO, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kendi projelerini kapsayan yüzde 0.70 faiz ve 120 ay vadeli kampanyaya başlamıştı.

Ağustos 2016’yı kapsayan kampanyaya Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) de katılmış, konut adedi 56 bine çıkmıştı.

GYODER, Emlak Konut’un yeni kampanyasına da iştirak etmeye hazırlanıyor. GYODER Başkanı Aziz Torun, üyeleri ile bir araya gelerek toplantı yapacaklarını belirterek, “Ağustos’taki kampanyaya 40 şirket 120 proje ile katılmıştı.

Bu kampanyaya hangi firmalar hangi projeleriyle katılacak görüşeceğiz” dedi. Torun, bankaların da fedekarlık yapmasına dikkat çekti.

Orta ve alt gelir grubu, Türkiye’de en çok konut talebi olan kesim. 240 ay vadeli satışla orta gelirin de ev sahibi olması hedefleniyor.


Emlak Konut GYO’nun ilk kampanyasında faizler yüzde 0.70’e çekilmişti. Yeni hedef bu oranı daha da aşağı çekmek.

Konut Sektörü ve Emlak Balonu

Türkiye’de emlak balonu oluştu mu?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.