En farklı #Hayır videosu: İşaret dili ile ‘Hayır’ dedi

Referandum süreci vatandaşların sosyal medyada bireysel olarak yaptığı birbirinden renkli hayır videoları ile devam ediyor. Başkanlık anayasasına #Hayır diyen İzmirli genç Banu Özdemir, gerekçeleri ile fikirlerini kısa ve etkili bir video ile anlattı.

Geçen ay TBMM’deki görüşmeler sırasında AK Parti Milletvekilleri’nin “Köpek giremez” yazılı pankartına gösterdiği tepki ile gündeme gelen Özdemir, bu kez kameranın karşısına köpeği “Bella” ile birlikte geçti ve bakın neler anlattı?

TBMM Genel Kurulu’nda “Başkanlık anayasası” görüşmeleri hayli gergin geçmiş, iktidar ve muhalefet milletvekilleri arasında sık sık kavgalar yaşanmıştı. AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, bir arbede sırasında bacağının ısırıldığını iddia etmişti. Balta, “Yere düşen bir CHP Milletvekili tarafından ısırıldığım yüzde yüz kesin. Tetanoz aşısı oldum” açıklaması yapmıştı. Bu iddianın ardından AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Enç ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, genel kurul salonunda, CHP’li milletvekillerine atfen, üzerinde köpek resmi de bulunan “Köpek giremez” yazılı pankartlar açmıştı.


“Köpek bir hakaret sıfatı değildir!”

Bu davranışa hayvanseverlerden tepki gelmiş, “Köpek, bir hakaret sıfatı değildir” açıklaması yapılmıştı. AB proje danışmanı ve İzmirli siyaset bilimci Banu Özdemir Twitter ve Facebook’taki sayfasında, ” Anayasa değişikliği genel kurul toplantısında ‘Hayvanlardan hoşlanmam, köpekler girmesin” diyen AK Parti’li vekilleri tüm köpeklerden ve hayvan dostlarımızdan özür dilemeye davet ediyorum” diye yazmıştı.


Banu Özdemir işitme engellileri unutmadı!

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı olarak siyasette de aktif faaliyet gösteren Özdemir, yankı uyandıran bu mesajının ardından ilgi çeken bir paylaşımda daha bulundu. “Hayır” kampanyası için kamera karşısına geçen Özdemir’in yanında bu kez köpeği “Bella” da vardı. Sosyal medyayı etkin kullanan Özdemir, Youtube’ta paylaştığı “Çağrınızı aldık” başlıklı videosunda, anayasa değişikliğine niçin “Hayır” dediğini anlattı. Bir dakikalık videoda anlatımını İzmir Marşı eşliğinde yapan Özdemir, konuşması ile eş zamanlı olarak işitme engelliler için işaret dilini de kullandı.

İşaret diliyle 'Hayır' dedi: En farklı 'Hayır' videosu

Bella ise dikkatle dinledi

Özdemir anlatım yaparken, sevimli köpeği Bella’nın onu pür dikkat dinlemesi dikkat çekti. Jack Russel Terrier cinsi köpek, Özdemir’in yanında sessizce oturarak, gözünü ayırmadan dinledi.

“Bu Nisan Hayır’lı bir nişan olacak”


Özdemir, sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, toplumda farkındalık oluşumuna katkı sağlayabilirse mutluluk duyacağını belirterek, “Rejim değişikliğini öngören bu anayasa paketi ülkemizde yaşayan her bireyin, her canlının meselesi. Tüm hayvansever dostlarımız ve engelli yurttaşlarımız ile birlikte inanıyorum ki bu nisan ‘hayır’lı bir nişan olacak” dedi.

Ünlü falcıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan için referandum kehaneti

Son referandum anket sonuçları: Hangisi önde?