Kredi kartları online alışverişe kapatılıyor: BDDK’dan yeni düzenleme

Türkiye’deki tüm bankaların kredi kartları internet üzerinden yapılacak online alışverişe kapatılıyor. İşte BDDK’nın yeni düzenlemesi…

Kredi kartları online alışverişe kapatılıyor: BDDK'dan yeni düzenleme

BDDK’dan kredi kartları düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, tüm ülkeyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Alınan resmi karara göre tüm kredi kartları internetten yapılacak online alışverişe kapatılacak. Güvenlik adına yapılan bu uygulama sadece yeni kartları değil geriye dönük olarak eski kredi kartları da kapsam dahilinde olacak.

Uygulama dolandırıcılıkları engellemek için

Türkiye’de 176 milyon banka kartı ve kredi kartı bulunuyor. Düzenleme ile tüm kartlar ve bundan sonra çıkarılacak yeni kartlar, internetten alışverişe kapalı olacak. Kullanıcılar, online alışveriş için kartını kullanmak isterse bankası ile görüşüp yazılı veya sesli yanıt sistemi üzerinden onay vererek kartının e-ticarete açılmasını talep edecek.

Onay vermediyseniz…

Süreç için 17 Ağustos 2017 tarihi son gün olarak belirlenmişti. Ancak süre 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatıldı. Bu tarihe kadar kartlar normal seyrinde kullanılacak ancak 1 Ocak 2018 tarihinde, eğer onay vermediyseniz internetten alışveriş yapamaz hale geleceksiniz. Güvenlik adına alınan bu tedbirin özellikle internetten online alışveriş yapmadığı halde dolandırıcıların açık hedefi haline gelen kullanıcıları koruması hedefleniyor.

Bankalar da şimdiden kullanıcılarına bu konuya ilişkin bilgilendirme mesajları göndermeye başlamış durumda. Kabullerin sms veya e-posta gibi basite indirgenmiş yollarla yapılamayacağını ve yazılı veya sesli onay kaydının şart olduğu da belirtiliyor. İnternet bankacılığı veya telefon bankacılığı, ya da doğrudan banka şubenize giderek her kredi kartı için onay vermeniz gerekiyor.

12 banka için emsal karar: Paranızı geri alabileceksiniz!