Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi İstanbul’da

Dünyaca ünlü eğitim uzmanları üstün zekalı çocukları konuşacak! Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi, 7-9 Nisan’da İstanbul’da…

Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi İstanbul'da

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) tarafından düzenlenen Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi, 7-8-9 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak.

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek uluslararası kongreye, üstün zeka konusunda önemli çalışmalara imza atan dünyaca ünlü isimler katılacak.


İstanbul Şişli Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nde 7-8-9 Nisan 2017 tarihlerinde
düzenlenecek Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi; bu alandaki çalışmalarıyla bilinen dünya çapında uzman isimlerin yanı sıra, Türkiye’den yüzlerce akademisyen, eğitimci uzmanların katılımıyla gerçekleşecek.

“Türkiye’nin en büyük israfı ihmal edilen çocuklarımız”

TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, üstün zekalı ve yetenekli çocukların, toplumun önünü açabilecek büyük bir güç olduğunu vurguladı.

“Ülkemizin önemli bir yer üstü hazinesi olan üstün zekalı ve yetenekli çocukların kıymetlerini bilmek ve bu çocukların özel eğitim ihtiyaçlarını karşılamak en büyük amacımız” diyen Kemal Tekden şöyle devam etti:


“Uzun yıllardır bu alanda çalışmalar yapıyor, dünyadaki gelişmeleri ve bilimsel araştırmaları takip ediyoruz. Yerelden evrensele bilgimizi, kültürümüzü ve değerlerimizi taşıyoruz. Türkiye’nin en büyük israfının ihmal edilen özel yetenekli çocuklarımız olduğu bilinciyle hareket ediyoruz. Bu israfa dur demek ve beşeri sermayemizi kuyumcu titizliği ile işleyebilmek için konuyu her alanda bütüncül bir yaklaşımla, disiplinler arası işbirliği yaparak ele almayı amaçlıyoruz. Üç gün sürecek Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi’nin hedeflerimize büyük katkısı olacağına inanıyorum.”

Üstün zekalılarla ilgili her konu masaya yatırılacak

Uluslararası Özel Yetenekliler Kongresi kapsamında; ‘Özel Eğitimin Türkiye’deki Tarihçesi ve Geleceği’, ‘Zirve Yetenekler’,  ‘Özel Yeteneklilik, ‘Nöroçeşitlilik’, ‘Üstün ve Özel Yeteneklilerin Keşfine Yönelik Eko-Sistemik Yaklaşım’, ‘Özel Yetenekliler için Dengeli Eğitimde Yeni Bir Strateji’, ‘Çeşitli Özel Yeteneklere Sahip Çocuklarda Kesişen Faktörler: Kültür, Cinsiyet ve Gelişim’, Gerçek Problemleri Çözme’, ‘Özel Yeteneklileri ve Diğer Öğrencileri Gerçek Öğrenmeye Dahil Eden Bir Yöntem’, ‘Güney Almanya Yetenek Merkezi ve Benzerlerindeki Özel Yetenekliler Eğitimi’, ‘Beklenenden Düşük Başarı Gösteren Özel Yetenekli Öğrenciler: Teşhis ve Yaklaşım Biçimleri’, ‘Yetersiz Temsil Edilen Toplulukların Tespiti ve Geliştirilmesi’ başlıklı konuşma ve paneller gerçekleştirilecek. Kongrede, ayrıca özel yetenekliler eğitimine yönelik atölye çalışmaları da sergilenecek.

Dünya çapında uzmanlar görüşlerini paylaşacak

Üç gün sürecek kongreye katılacak konuşmacılar arasında yer alacak isimler şöyle: Connecticut Üniversitesi Eğitim Psikolojisi Bölümü Profesörü ve Üstün Zekalılar ve Dahiler Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Joseph S.Renzulli, ABD İnsan Gelişimi ve Öğrenimi Enstitüsü İcra Direktörü Dr. Thomas Armstrong, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Yaşar Özbay, Virginia Mary ve William Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Merkezi Kurucu Direktörü Joyce VanTassel-Baska, Ulusal Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği (NAGC) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Joy Lawson Davis, Üstün Yetenekliler Eğitimi Uzmanı Profesör C.June Maker, Uluslararası Yetenek Geliştirme ve Mükemmeliyet Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Heidrun Stoeger, Erlangen-Nuremberg Üniversitesi Eğitim Psikolojisi ve Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi Başkanı Prof. Dr. Albert Ziegler, Birleşik Krallık Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı Başkanı Salim T S Al-Hassani ve Purdue Üniversitesi Öğretim ÜyesiDoç. Dr. Nielsen Pereira.

TÜZDEV hakkında


Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV), Türkiye’deki üstün zekalı ve yetenekli çocukların tespit edilmesi ve bu çocukların eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlamak amacıyla 2012 tarihinde kuruldu. Türkiye’nin önemli bir yer üstü hazinesi olan üstün zekalı ve yetenekli çocukların, farklılıklarına uygun özel eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarını sürdüren TÜZDEV, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile çeşitli projeler geliştiriyor.

Üstün yetenekli çocuklar Türkiye’de yeterli eğitim alıyor mu?