İBB’den skandal pembe otobüs projesi

Otobüste kadın tekmeleyen vahşileri engellemek adına muazzam çözüm: Pembe Otobüs! Peki pembe metrobüse binmek istemeyen kadınlara ne olacak?

İBB'den skandal pembe otobüs projesi

Komedyen Cem Yılmaz’ın abisi Can Yılmaz’ın, kadınlara pembe otobüs projesine ilişkin attığı tweet paylaşım rekoru kırmıştı. Can Yılmaz’ın, kadınlara pembe otobüs projesine ilişkin attığı tweet İBB Beyaz Masa’ya da soruldu.

Can Yılmaz, “Kadınlara pembe otobüs, troleybüs, yapmak yerine, kadınlarla yolculuk yapamayan hıyarlara tel örgülü açık kasa kamyonet yapılabilir” ifadelerini paylaşmış, söz konusu tweet paylaşım rekoru kırmıştı.


Can Yılmaz, "Kadınlara pembe otobüs, troleybüs, yapmak yerine, kadınlarla yolculuk yapamayan hıyarlara tel örgülü açık kasa kamyonet yapılabilir

Söz konusu ifadeler İBB Beyaz Masa‘ya da sorulunca İBB’den yanıt geldi. İBB Beyaz Masa yanıtında şu ifadeleri kullandı:

İBB Beyaz Masa pembe otobüs

Berrak Tüzünataç da ‘pembe otobüs’ uygulamasına tepki göstermişti

Oyuncu Berrak Tüzünataç, kadınların cinsiyet ayrımı olarak değerlendirdiği pembe metrobüs uygulamasına Twitter’dan tepki gösterdi. Tüzünataç, sadece kadınlara hizmet verecek uygulamanın çağ dışılığına gönderme yaptı.

berrak tüzünataç

Pembe otobüs, taksi, vagon gibi uygulamaların belli aralıklarla Türkiye’nin gündemine gelmesi kadınları kızdırıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı’nın sadece kadınların kullanacağı pembe otobüslerin bu ayın sonunda sefere başlayacağını açıklamasının ardından sosyal medyada uygulamaya tepki yağdı.

Bu tepkilerden biri de ünlü oyuncu Berrak Tüzünataç‘tan geldi. Tüzünataç, uygulamaya tepkisini “Karşı cinsle bir toplu taşıma aracında bile vakit geçiremeyen yetişkinler için dev hizmet” yazarak gösterdi.

berrak tüzünataç pembe otobüs twitter


Tamgacı, Türkiye’de 2 adet pembe pembe aracın kendilerine teslim edilmesini beklediklerini, teslimatın ardından hemen seferlere başlayacaklarını dile getirmişti.  Daha önce İstanbul’da ve Ankara’da AKP’li belediyeler tarafından ‘pembe metrobüs’ ve ‘pembe vagon’ uygulaması gündeme getirilmiş ancak kadınlar cinsiyetçi uygulamalara karşı çıkmıştı.

21. yüzyıl Islahatları: Pembe Taksi