Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?

Deri, solunum sistemi, ürogenital sistem, ağız boşluğu ve en yaygın olarak sindirim sistemine yerleşen iyi ve kötü mikroplardan oluşan mikrobiyota sağlıkta önemli bir rol oynuyor.

Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?
Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?

Prof. Dr. Metehan Özen, “Bebeklerde ve çocuklarda sarı-yeşil burun akıntısı görüldüğünde hemen sinüzit oldu deniliyor; veya ateşi 38 olan çocuklara hemen gereksiz ilaçlar verilmek isteniyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında çocuklar genel durum iyiyse, hastalar 2-3 gün izlenmeli ve hastalık kötüye gidiyorsa hekim tarafından muayene edilerek, gerekirse uygun tedaviye başlanmalı” dedi.

Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?

İnsan bağırsak florasının yüzlerce farklı bakteri türünden oluşan kompleks bir sistem olduğunu belirten Prof. Dr. Metehan Özen; anne sütünün yeni doğan bebekler için gerekli tüm besinleri sağlayan, kolayca sindirilebilen, sağlıklı bağırsak sindirimi ve gelişimi için en ideal gıda olduğunu vurguladı.


Prof. Dr. Özen, bunun yanı sıra, anne sütünde bulunan biyoaktif bileşenlerin bağışıklık sistemi gelişimini destekleyerek yeni doğan bebekleri enfeksiyonlara karşı koruduğunu da ekledi.

Çocuklar yılda sekizden fazla üst solunum enfeksiyonu geçiriyor

Çocukların birçoğunun özellikle anaoku, kreşe veya ilköğretime başladığında; yılda 6 ile 8’den fazla solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini aktaran Prof. Dr. Metehan Özen şu bilgileri paylaştı:


Bebeklerde ve çocuklarda ateşi 38 olana veya burun akıntısı sarıdan yeşile değiştiğinde sinüzit oldu denilerek hemen gereksiz ilaçlar verilmek isteniyor. Hasta iki – üç gün öksürdü veya ağzı kokuyor diye ağır ilaçlar kullanılmamalı.

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında hasta 2-3 gün boyunca ateş düşürücü ve buruna serum fizyolojik uygulama ile takip edilmeli; halen ateş ısrar ediyorsa veya ateş geçtiğinde bile bir haftanın sonunda genel durumda kötüleşme görülüyorsa, hekim tavsiyesi ile beraber uygun tedavi kullanılmalıdır” dedi.

Antibiyotiklerin bakterileri öldürürken üst solunum yolu florasının da dengesini bozabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Özen, antibiyotikle beraber probiyotik desteği başlanmasının mikrobiyota dengesinin sağlanmasına yardımcı olduğunu destekleyen çalışmaların arttığını belirtti.


İkiden fazla zatürre ya da 3-4 kez orta kulak iltihabı geçiren çocuklara bağışıklık sistemine ilişkin testler yapılması gerektiğini önemle vurgulayan Prof. Dr. Özen, en çok doktora giden ülkeler arasında ise Kore, Japonya ve Türkiye’nin yer aldığını sözlerine ekledi.

Bağımlılık yapan çok ilginç 6 alışkanlık