Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?

Deri, solunum sistemi, ürogenital sistem, ağız boşluğu ve en yaygın olarak sindirim sistemine yerleşen iyi ve kötü mikroplardan oluşan mikrobiyota sağlıkta önemli bir rol oynuyor.

Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?
Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?

Prof. Dr. Metehan Özen, “Bebeklerde ve çocuklarda sarı-yeşil burun akıntısı görüldüğünde hemen sinüzit oldu deniliyor; veya ateşi 38 olan çocuklara hemen gereksiz ilaçlar verilmek isteniyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında çocuklar genel durum iyiyse, hastalar 2-3 gün izlenmeli ve hastalık kötüye gidiyorsa hekim tarafından muayene edilerek, gerekirse uygun tedaviye başlanmalı” dedi.

Probiyotik kullanımı mikrobiyota için neden önemli?

İnsan bağırsak florasının yüzlerce farklı bakteri türünden oluşan kompleks bir sistem olduğunu belirten Prof. Dr. Metehan Özen; anne sütünün yeni doğan bebekler için gerekli tüm besinleri sağlayan, kolayca sindirilebilen, sağlıklı bağırsak sindirimi ve gelişimi için en ideal gıda olduğunu vurguladı.


Prof. Dr. Özen, bunun yanı sıra, anne sütünde bulunan biyoaktif bileşenlerin bağışıklık sistemi gelişimini destekleyerek yeni doğan bebekleri enfeksiyonlara karşı koruduğunu da ekledi.

Çocuklar yılda sekizden fazla üst solunum enfeksiyonu geçiriyor

Çocukların birçoğunun özellikle anaoku, kreşe veya ilköğretime başladığında; yılda 6 ile 8’den fazla solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini aktaran Prof. Dr. Metehan Özen şu bilgileri paylaştı:


Bebeklerde ve çocuklarda ateşi 38 olana veya burun akıntısı sarıdan yeşile değiştiğinde sinüzit oldu denilerek hemen gereksiz ilaçlar verilmek isteniyor. Hasta iki – üç gün öksürdü veya ağzı kokuyor diye ağır ilaçlar kullanılmamalı.

Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında hasta 2-3 gün boyunca ateş düşürücü ve buruna serum fizyolojik uygulama ile takip edilmeli; halen ateş ısrar ediyorsa veya ateş geçtiğinde bile bir haftanın sonunda genel durumda kötüleşme görülüyorsa, hekim tavsiyesi ile beraber uygun tedavi kullanılmalıdır” dedi.

Antibiyotiklerin bakterileri öldürürken üst solunum yolu florasının da dengesini bozabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Özen, antibiyotikle beraber probiyotik desteği başlanmasının mikrobiyota dengesinin sağlanmasına yardımcı olduğunu destekleyen çalışmaların arttığını belirtti.


İkiden fazla zatürre ya da 3-4 kez orta kulak iltihabı geçiren çocuklara bağışıklık sistemine ilişkin testler yapılması gerektiğini önemle vurgulayan Prof. Dr. Özen, en çok doktora giden ülkeler arasında ise Kore, Japonya ve Türkiye’nin yer aldığını sözlerine ekledi.

Bağımlılık yapan çok ilginç 6 alışkanlık


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.