2019 yılında size iyi gelecek muhteşem öneriler

Yeni yıl; yeni kararlar, yeni planlar kısaca yeni bir başlangıç demek. 2019 yılında bedene ve ruha iyi gelecek muhteşem öneriler… 

2019 yılında size iyi gelecek muhteşem öneriler
2019 yılında bedene ve ruha iyi gelecek muhteşem öneriler…

2019 yılında ruhumuza iyi gelecek öneriler:

Yeni yılda karamsarlıktan nasıl kurtulabiliriz? Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe’den Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Selma Bozkurt Zincir 2019 yılında ruhumuza iyi gelecek muhteşem önerilerde bulundu.

Yeni bir yıl, herkes için yeni umutlar demek. Umut insanı hayata bağlayan en önemli etkenlerden biri. Bu anlamda bakıldığında yeni yılda çeşitli beklentilerimizin, hayallerimizin gerçekleşmesini ummak, umut etmek gayet doğal ve sağlıklı. Fakat hayatın akışı içinde, ‘yılbaşı da olsa’ tek bir gecede yaşamımızdaki her şeyin değişip dönüşmesi, hayallerimizin gerçekleşmesi, yaşamımızın tümüyle iyileşmesi ancak masallarda ve filmlerde mümkün.


Ertesi gün, 1 Ocak 2019’da piyango vurmadıysa, büyük bir hayal kırıklığı yaşamamak için kişisel beklentilerimizi gerçekleştirmek adına somut hedefler belirlemeli ve küçük de olsa her gün istikrarlı adımlar atmalıyız.

Parayla saadet olur mu?

Tüm parasını piyango biletine yatıranlar, bir gecede zengin olup hayatının değişeceğine ve mutluluğu yakalayabileceğine inanan kişiler… Bu kişiler genellikle çalışıp emek harcayarak, iyi ilişkiler kurarak kendi sosyal çevrelerinde mutlu olamayacaklarını düşünen insanlar. Şöhret, zenginlik, para ile alınabilecek şeylerle mutluluğu eşdeğer görmek, en büyük yanılgı.

Evet, parayla eğlencenin çeşidini artırabilirsiniz, ama mutluluğu satın alamazsınız.

İnsanoğlu, etrafında her koşulda güvenebileceği dostları, yakınları olduğunda ve samimi ilişkiler kurabildiğinde, hayata dair acı-tatlı ne varsa değer verdiği diğer kişilerle paylaşabildiğinde mutlu olan bir varlık. Mutluluğu dışarıdan gelecek bir ödül gibi düşünmemek lazım. Mutlu olmayı istemek, emek harcamak ve etrafımızdaki insanlara değer vermekle başlayabiliriz.

Sanal dünyayı bırakıp gerçeğe dönün

İnternetin hayatımıza girmesiyle giderek artan bilgiye ulaşım hızı ve gücü, bizleri insan doğasına aykırı şekilde bir haz-hız ve tüketim çılgınlığına sürükledi. İnsanlarda tüketim çılgınlığının oluşmasında hiç kuşkusuz sosyal medya büyük rol oynuyor. Gözler önüne serilen lüks yaşam tarzları, genel topluma haz odaklı ve emek vermeden hızla her şeye erişme, sahip olma ve tüketmeyi empoze ediyor, adeta normalleştiriyor.

Bunun sonucunda insanlar küçük şeylerden mutlu olmayı unutuyor ve parayla satın alınamayan değerlere kıymet vermiyor. Günümüzde birçok insan, özellikle de genç yetişkinler, bağ kurma ihtiyacını görmezden gelerek ihmal ediyor.

Sevmeye ve sevilmeye ihtiyacı olmasına rağmen bunun peşine düşmüyor, fakat bunun yerine mutlu olabilmek için kendini yemek yemeye, aşırı çalışmaya, internete (sosyal medyaya), yüzeysel ilişkilere veriyor. Hissizlik, cansızlık halini telafi etmeye çalışıyor. Yeni yılda herkese, sosyal medyaya ayıracakları vakti kendi çevrelerindeki arkadaşlarına ve ailelerine ayırmalarını, yüz yüze iletişimin olduğu gerçek paylaşımlarda bulunmalarını öneririm.

Aşk acısı çekenler ne yapsın?

Sağlıklı bir ilişki kendiliğinden bir yolunu bulur ve gelişir, bir tarafın zorlaması veya aşırı fedakârlığıyla başlayan ilişkiler acı bir şekilde bitmeye mahkûmdur. Biten bir ilişkinin ardından bir süre yasa benzer bir dönem yaşanması doğal kabul edilebilir. Kabullenmek ve yaşamaya devam etmek yeni ilişkileri de getirecektir.

Doğru insanı bulmak için öncelikle ‘kendimiz doğru insan mıyız’ diye sormalı ve bunun uğraşı içinde olmalıyız. Zamanımızı, enerjimizi ve dikkatimizi bizi dinleyen, her halimize değer veren, daha iyi bir insana dönüşmemiz için destek olan ve varlığını her daim yanımızda hissettiğimiz, güvenilir kişiler için harcamalıyız. Sözlere değil, gösterilen tutum ve davranışlara itibar etmeliyiz. İlgi göstermek adına tüm zamanımızı aşık olduğumuz kişiyle geçirip ilişkiyi kısırlaştırmamalıyız.

15 dakika iç dünyanızla baş baka kalın

Ruh ve beden sağlığı birbirine bağlıdır. Öncelikle fiziksel sağlığınıza, uykunuza ve beslenmenize özen gösterin. Düzenli egzersiz yapın (örneğin haftada 3 kez 45’er dakika orta tempoda yürüyüş gibi), her gün kendi iç dünyanızla baş başa kalacağınız 10-15 dakika sessiz kalma düşünme zamanı ayırın.

Geçmiş ve gelecek yaşantınız arasında denge kurun, kendi sınırlarınızı tanıyın, hobilerinize ve sosyal ilişkilerinize vakit ayırın, engelleri kabul edin, öfke kontrolünüzü sağlamayı öğrenin, affedici olun, öğrenmeye devam edin.


2019 yılında bedenimize iyi gelecek öneriler:

Medical Park Fatih Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Nas Şan, ‘Değişime önce buzdolabınızdan başlayın” dedi, 9 adımda sağlıklı beslenmenin formüllerini verdi.

Hemen her hastalığın temelinde yatan ‘kötü beslenme’; şu anımızdan geleceğimize tüm hayatımızı etkiliyor. Artan obezite ile birlikle diyabet, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, gün içinde enerji düşüklüğü, halsizlik, kötü uyku kalitesi ve kısırlık gibi birçok sağlık sorunu yaşıyoruz. Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek için yeni yılda yeni kararlar alarak değişime buzdolabından başlamak gerekiyor.

Buzdolabının içini sağlık dolduralım.

Sağlıklı adım, yiyecek alışverişi ile başlar. Alışveriş torbanız da zararlı neler var? Önce farkına varalım. Her yaş grubu için zararlı olan şarküteri ürünleri, asitli ve şekerli içecekler, hazır çorbalar, çeşniler, işlenmiş etler (nugget-şinitzel-hazır kadınbudu vb.) mutfağımıza girmesin.

Kimlerin mutfağında ‘abur cubur çekmecesi’ var?

Paket ürünler, zararlı koruyuculardan doymuş yağdan şeker ve glikoz şurubu gibi şekerden de zararlı şeker içerir ve tüm ailemizi zehirler. Artık bu çekmeceyi boşaltma zamanı. Paketlenmiş ürünler yerine ev yapımı doğal ürünler yapıp canımız bu tarz gıdalar istediğinde tüketebiliriz.

Ebeveynseniz ilk kararınız yiyecek içecek seçimleriyle çocuğunuza örnek olmak.

Siz doğru yeme davranışı edinin ki, çocuğunuzda sağlıkla büyüsün.

Kaliteli yaşam kaliteli uykuyla başlar.

Yatma-kalkma saatlerinizi gün doğumuna göre ayarlayın. Yemek saatleriniz ve öğün sıklığınız biyolojik saatinize uygun çalışsın.

Kilo vermeniz gerekiyorsa lütfen aceleci davranmayın.

1 ayda şu kadar kilo vermem lazım, şok diyet, mucize diyetler gibi cezbedici isimlere aldanmayın. İşin uzmanına danışın ve sağlıklı kilo vermeyi öğrenin.

Zayıflama çayı-zayıflama hapı gibi tehlikelere asla kulak asmayın.

Kilo vermenin mucizesi yoktur, her şey yeterli süre ve bu süreçte yaptıklarınıza bağlıdır. Verilmeyecek kilo yoktur, bunu da unutmayın.

Yiyeceklerin pişme yöntemlerine çok dikkat edilmeli.

Bu yıl derin yağda kızartmaya son verelim. Yiyecek ne kadar sağlıklı olursa olsun, kızartıldığı zaman hem vitamin -mineral düzeyi azalıyor hem yanan yağ ile birlikte kanserojen hale geliyor. Et ve balık yemeklerini, haşlama -ızgara -fırın -sote şeklinde, sebzeleri ise buharda haşlama şeklinde yapalım.

Dışarıda tercih edilen besin seçimlerine dikkat!

Fast food’un en tehlikeli besin grubu olduğunu biliyoruz ama bazen ev yemeği diye tercih ettiğimiz dışarıda hazırlanan yemekler de çok zararlı olabilir. Dışarıda yemek seçerken, pişirilme yöntemine, kullanıldığı yağ çeşidine, yiyeceğin işlenmiş olup olmamasına, içerisinde pirinç- patates- fazla yağ gibi fark etmeden fazla kalori almamıza sebep olacak gıdaların bulunup bulunmadığına dikkat etmeliyiz.

Hep masum gibi duran şeker- katkı maddesi içeriği ve enerjisi çok yüksek olan içeceklere dikkat!


Baş içeceğimizin su olduğunu unutmadan hazır meyve suları, asitli içecekler, şekerli içecekleri asla tüketmemeyi bu yıl alışkanlık haline getirelim.

Astroloji 2019 yıllık burç yorumları: Aşk, ilişkiler ve evlilik


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.