Dizilerde kadınlar evde oturup birbirinin kuyusunu kazıyorlar!

TÜSİAD Türk dizileri araştırması: Dizilerde kadınların hiçbir işi yok, bütün gün evde oturup süslü giyinip birbirlerinin kuyularını kazıyorlar. “Kadın sensin” cümlesi hakaret olarak söyleniyor. Dizi süreleri de katlanılamayacak hale geldi…

Dizilerde kadınlar: Evde oturup birbirinin kuyusunu kazıyorlar!

Yayın hayatına hafta başında hızla başlayan Woman TV, dizilerdeki kadın rollerini, diyaloglardaki cinsiyetçi ifadeleri masaya yatırdı.

Ebru Güngör’ün sunduğu “Kadının Gündemi” kuşağında TÜSİAD için dizileri araştıran Doç. Dr. İrem İnceoğlu, Yard. Doç. Dr. Elif Akçalı ve Oyuncular Sendikası’ndan Eda Çatalçam katıldı.


“Evde oturup birbirinin kuyusunu kazıyorlar”

Oyuncular Sendikası Yönetiminden Eda Çatalçam, “Dizilerde kadınların hiçbir işi yok, bütün gün evde oturup süslü giyinip birbirlerinin kuyularını kazıyorlar. Çok güzel olmanız gerekiyor, farklıysanız hiçbir role oturtamıyorlar. Bu sefer siz de kendi fiziğinizle mücadeleye giriyorsunuz ki bu bile şiddettir” dedi.

Çatalçam, “Baba figürü dizilerde çocukları ile ilgilenmiyor. Biz Süper Baba ve Şehnaz Tango dizilerindeki tipler ile büyüdük. Garip şekilde şimdikilerin ne iş yaptıklarını bilmiyoruz, belinde silahla sürekli hayt huyt yapıyor. Kahraman görüntüsünde ama tartışılır halde. Kaba gücün hakimiyeti var. Bizi izleyenlere karşı sorumluluğumuz var. Bir adım önde olmamız gerekiyor. Bu haberlerde var olan gerçekliği dönüştürmek, değiştirmek için çalışmamız lazım.” diye konuştu.

Dizide “kadın sensin” cümlesi hakaret olarak söyleniyor

Doç. Dr. İrem İnceoğlu da TÜSİAD için yaptıkları araştırmayı paylaşırken çarpıcı örnekler verdi:


Bir gençlik dizisinde iddiaya girecekler, zenginler ve fakirler grubu. Kendi aralarında konuşurlarken bir genç kadın karakter, “kadın sensin” cümlesini hakaret olarak söylüyor, ceza vermek için etek giydiriyorlar. Bundan daha utandırıcı bir eylem düşünülmüyor.  Kadın gibi olmak %61 oranında negatif olarak algılanıyor.

Böyle anne olmaz, kadın olmaz diye reddediliyor

Senaristler Birliği Başkanı İlker Barış da yayına telefonla bağlanarak önemli açıklamalar yaptı:

Senaryo yazarları da kısıtlanmış durumda. Seyirci böyle istiyor diye alıcılar tarafından yapılan telkinler var. Kadını daha güçlü gösteren roller reddediliyor, “böyle kadın olmaz, böyle anne olmaz” diyerek TV kanalları reddediyor. Bu bir klişe, sanki toplum böyle istiyor diye lanse ediliyor. Dizi süreleri de katlanılamayacak hale geldi. Doğal olarak da tür sıkıntısı çekiliyor ve melodrama sarılıyor televizyonlar. Bunda da ağlayan kadın üzerinden yürüyor.

Diziler 60 dakikayken kadın karakterler daha çeşitliydi ve daha güçlü kadınlardı. Reklam verenlerin de bu güçsüz ağlayan kadın rollerini istediği söyleniyor, oranın da değişmesi gerekiyor. Reklam verenlerin kadını kötü gösteren dizilere reklam vermemeli. Biçilen rol bize yazdırılıyor, bunlar satın alınıyor. İnternet dizilerinde de küfüre yükleniliyor, orası da sorunlu.

Erkeklere yazılan roller de vahim


Dr. Elif Akçalı da “Senaryonun tamamen değişmesi gerekmez ama küçük figüran sahnelerinde bile değişiklik yapılabilir. İstanbullu Gelin’de mesela bir meyhane sahnesini tamamen kadınlarla çekmişlerdi. Böyle küçük değişiklikler bile farklılık yaratıyor. Kadınlar kadar erkeklerin içine sokulduğu kalıplar, özellikler de vahim. Kavgacı ve kabalar. Şiddet içeren sahneler hep erkekler için, ağlama sahneleri de hep kadınlar için yazılıyor. 86 Erkek karakterden yarısından fazlası mafya karakteri” dedi.

Sinema sektöründe büyük kaos: Birçok film vizyona girmeyebilir!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.