Türkiye’nin Rus gazını Almanya’dan daha pahalıya aldığı ortaya çıktı!

Türkiye’nin Rusya’dan her 1000 metreküp gazı ortalama 290-295 dolardan satın alırken; Almanya ve Doğu Avrupa ülkelerinin ortalama 240-250 dolardan aldığı ortaya çıktı.

Türkiye nin Rus gazını Almanya'dan daha pahalıya aldığı ortaya çıktı!
Türkiye’nin Rus gazını Almanya’dan daha pahalıya aldığı ortaya çıktı!

Türkiye, Rus gazını Almanya’dan daha pahalıya satın alıyor!

Türkiye, Rus devi Gazprom’a doğal gaz fiyatını indirmesi için yakın markajını sürdürürken, bu talebi haklı kılan çok çarpıcı veriler ortaya çıktı.

Buna göre Türkiye, Rusya’dan her 1000 metreküp gazı ortalama 290-295 dolardan satın alıyor. Rusya’nın, Almanya ve Doğu Avrupa ülkelerine ise ortalama satış fiyatı 240-250 dolar bandında seyrediyor.


Türkiye’de yılda 50 milyar metreküp düzeyinde doğal gaz tüketiliyor. Doğal gaz gereksiniminin önemli bir bölümü, Rusya’dan ithalat yoluyla karşılanıyor.

İran ve Azerbaycan’dan da boru hatları üzerinden doğal gaz satın alıyor. Katar, Cezayir ve son dönemde de ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı söz konusu. Böylece, sanayinin ve kentlerin doğal gaz ihtiyacını karşılıyor.

Cebimizi vuran milyar dolarlık fark!

Türkiye, bir süredir Rus Gazprom’la bir dizi konuyu müzakere ediyor. Bu konulardan ilki, doğalgaz fiyatı. Türkiye, Rusya’dan gaz fiyatını indirmesini istiyor. Halen, Türkiye’nin ortalama doğalgaz ithalat fiyatı, her bin metreküp için 290-295 dolar aralığında bulunuyor.


Peki, Gazprom’un Avrupa’ya gaz satış fiyatı ne?

Rusya’nın, Almanya ve Doğu Avrupa ülkelerine ortalama satış fiyatı, 240-250 dolar bandında seyrediyor. Enerji sektörü uzmanlarına göre, bu veriler; Türkiye’nin indirim talebinin somut ve haklı zeminini oluşturuyor.

Uzmanlar, bu çerçevede Gazprom’un yüzde 10-15 aralığında indirim yapmasının bir “gereklilik” olduğuna işaret ediyor.


İkinci konu, bu yıl için “al ya da öde” sınırının düşürülmesi. Çünkü, ekonomide yaşanan ciddi sorunlar nedeniyle bu yıl gaz tüketimi düşecek. Kullanılmayan gazın parasının ödenmemesi için “al ya da öde” sınırının düşürülmesi gerekiyor. Rusya’nın, bu konuda da adım atması bekleniyor. (Kaynak: Habertürk / Olcay Aydilek)

Ekrem İmamoğlu İBB’nin uygulayacağı indirimleri açıkladı