Ankara’da Kızılay protestosuna polis müdahalesi

Ankara’da Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağış yapmasını protesto eden vatandaşlara polis müdahale etti. 19 kişi gözaltına alındı.

Ankara Kızılay protestosuna polis müdahalesi

Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfına bağış yapmasına tepki göstermek için Kızılay Genel Müdürlüğü binası önünde toplanan emekçilere polis saldırdı. Sendika ve meslek odalarının yapmak istediği eylemde polis, 19 kişiyi gözaltına aldı.

Evrensel‘in aktardığına göre; KESK, TMMOB, ATO ve ASMMMO Ankara örgütlerinin çağrısıyla Kızılay Genel Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yapılmak istendi.


19 kişi gözaltına alındı

Halktan toplanan vergilerin yandaş vakıflara aktarılmasına tepki göstermek için yapılmak istenen protesto daha başlamadan polis kalkanlarla müdahalede bulundu. Sendika ve meslek odalarının üye ve yöneticisi olan 19 kişi gözaltına alındı.

“Tecavüzcü Ensar kapatılsın” sloganlarının atıldığı eylemde, kimileri yanlarında getirdiği doğalgaz faturalarıyla tepki gösterdi.

Kızılay Genel Müdürlük binasının önündeki eylemin engellenmesinin ardından az ileride bulunan vergi dairesi önünde yapılmak istenen basın açıklaması da polis engellemesi ile karşılaştı.

 

NE OLMUŞTU?

Elazığ depreminin ilk gününde vatandaştan para yardımı talebiyle tepki çeken Kızılay’ın, Başkentgaz tarafından yapılan yaklaşık 8 milyon dolar bağışın Ensar Vakfı’na aktarıldığı ortaya çıkmıştı. Bağışın 75 bin doları Kızılay’a giderken, kalan 7,8 milyon doları Ensar Vakfı’na aktarıldığı belgeleriyle gündeme gelmişti.

Ardından Habertürk TV canlı yayına konuk olan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı‘na yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağışa ilişkin açıklamalarda bulunmuş; “vergiden kaçınmak” için bağışın bu şekilde yapıldığını itiraf etmişti.


Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader‘in yaptığı açıklamaya göre; 8 milyon doları Başkentgaz Kızılay’a vermiş, Kızılay’dan Ensar’a gelmiş, Ensar Vakfı da Türgev’e yollamış, para daha sonra Türgev de Türken Vakfı’na yollanmış, Türken Vakfı da New York Manhattan’da 21 katlı yurt inşaatına başlamış.

BaşkentGaz’ın sahibi Torun: Madem yanlıştı Kızılay kabul etmeseydi