Ankara’da Kızılay protestosuna polis müdahalesi

Ankara’da Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağış yapmasını protesto eden vatandaşlara polis müdahale etti. 19 kişi gözaltına alındı.

Ankara Kızılay protestosuna polis müdahalesi

Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfına bağış yapmasına tepki göstermek için Kızılay Genel Müdürlüğü binası önünde toplanan emekçilere polis saldırdı. Sendika ve meslek odalarının yapmak istediği eylemde polis, 19 kişiyi gözaltına aldı.

Evrensel‘in aktardığına göre; KESK, TMMOB, ATO ve ASMMMO Ankara örgütlerinin çağrısıyla Kızılay Genel Müdürlüğü binası önünde basın açıklaması yapılmak istendi.


19 kişi gözaltına alındı

Halktan toplanan vergilerin yandaş vakıflara aktarılmasına tepki göstermek için yapılmak istenen protesto daha başlamadan polis kalkanlarla müdahalede bulundu. Sendika ve meslek odalarının üye ve yöneticisi olan 19 kişi gözaltına alındı.

“Tecavüzcü Ensar kapatılsın” sloganlarının atıldığı eylemde, kimileri yanlarında getirdiği doğalgaz faturalarıyla tepki gösterdi.

Kızılay Genel Müdürlük binasının önündeki eylemin engellenmesinin ardından az ileride bulunan vergi dairesi önünde yapılmak istenen basın açıklaması da polis engellemesi ile karşılaştı.

 

NE OLMUŞTU?

Elazığ depreminin ilk gününde vatandaştan para yardımı talebiyle tepki çeken Kızılay’ın, Başkentgaz tarafından yapılan yaklaşık 8 milyon dolar bağışın Ensar Vakfı’na aktarıldığı ortaya çıkmıştı. Bağışın 75 bin doları Kızılay’a giderken, kalan 7,8 milyon doları Ensar Vakfı’na aktarıldığı belgeleriyle gündeme gelmişti.

Ardından Habertürk TV canlı yayına konuk olan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı‘na yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağışa ilişkin açıklamalarda bulunmuş; “vergiden kaçınmak” için bağışın bu şekilde yapıldığını itiraf etmişti.


Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader‘in yaptığı açıklamaya göre; 8 milyon doları Başkentgaz Kızılay’a vermiş, Kızılay’dan Ensar’a gelmiş, Ensar Vakfı da Türgev’e yollamış, para daha sonra Türgev de Türken Vakfı’na yollanmış, Türken Vakfı da New York Manhattan’da 21 katlı yurt inşaatına başlamış.

BaşkentGaz’ın sahibi Torun: Madem yanlıştı Kızılay kabul etmeseydi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.