Prof. Dr. Ercan: Bu yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depreme tanık olacağız

İzmir Karaburun depremini 2 ay önceden tahmin eden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan konuştu: Bu yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depreme tanık olacağız!

7 büyüklüğünde

Prof. Dr. Ercan: Bu yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depreme tanık olacağız

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “2020 yılı içerisinde Anadolu’da 7 büyüklüğünde bir depreme tanık olacağız” dedi.

Deprem Bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, dün (26 Haziran) sabah saatlerinde Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremi Youtube kanalı üzerinden yaptığı canlı yayında değerlendirdi.

Bu yıl içinde 7 büyüklüğünde bir depreme tanık olacağız!

Ercan, “2020 yılı içerisinde Anadolu’da 7 büyüklüğünde bir depreme tanık olacağız. Bu deprem nerede olabilir? Bunu olasılık olarak yüzde 52 olasılıkla Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde, yüzde 33 oranında ise Batı Anadolu’da… Jeofizik mühendisi olarak böyle bir beklentinin içerisindeyim. Bize düşen görev, deprem hangi bölgelerde ne büyüklükte olabilir, bu konuda halkı uyarmaktır” yorumunda bulundu

“Deprem, toplumsal ve siyasidir”

Depremin sosyo-ekonomik bir sorun olduğunu söyleyen Ercan, şu görüşleri dile getirdi:

“Deprem, daima yoksul ülkelerde öldürücü ve yıkıcı olur. Türkiye’deki yönetim halkçı bir yönetim olursa, deprem sorunu da kendi içinde çözülür. Türkiye’nin çok başarılı TOKİ gibi bir kuruluşu vardır. Ama Türkiye’de halk geçim sıkıntısı içerisindedir. Halk ‘eve ekmeği nasıl getireyim, işimi nasıl kaybetmem’ mücadelesi içerisindedir. Dolayısıyla bir ülkede yoksulluk kalkmadıkça o ülkede deprem nedeniyle ölümler hiçbir zaman durmaz. Deprem olaylarını dine bağlamak, sadece kötü siyasetçilerin ağzından çıkan sözdür. Deprem, toplumsal ve siyasi bir olaydır.”

Karaburun depremini 2 ay öncesinden bilmişti

Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir Karaburun depremini 2 ay öncesinden tahmin etmişti.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, 2017 yılında gerçekleşen İzmir Karaburun depreminden 2 ay öncesinde yaptığı açıklamada “Midilli-Foça-Karaburun üçgenindeki fay hatları çok diri. Midilli güney bölgesinde 7.2’lik bir deprem sürpriz olmaz. Bu da İzmir’de 6.4’lük etki yapar. Özellikle İzmir’in kuzey bölgesi bu depremden çok etkilenir. İzmir, kentsel dönüşüm için bir an önce hareket etmeli” uyarısında bulunmuştu.

AFAD verilerine göre 12 Haziran 2017 tarihinde saat 15:28’de, merkezi İzmir’in Karaburun ilçesinin ~23 km Kuzeyinde Ege Denizi’nde (Midilli Adası’nın güneyinde) deprem meydana gelmişti.

indigo dergisi google news

Depreme dayanıklı çimentosuz bükülebilir beton geliştirildi!