Dolar rekor tazeledi; TÜİK’e göre tüketici güven endeksi arttı!

Dolar/TL kuru 7.66 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Diğer yandan TÜİK’e göre tüketici güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,2 arttı.

tüketici güven endeksi

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, eylül ayında bir önceki aya göre %3,2 oranında arttı; ağustos ayında 79,4 olan endeks, eylül ayında 82,0 oldu.

Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi ise, eylül ayında bir önceki aya göre %3,7 oranında arttı; ağustos ayında 59,6 olan endeks, eylül ayında 61,8 oldu.


Hanenin maddi durumu endeksi 71,8 oldu

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi ağustos ayında 67,9 iken, eylül ayında %5,8 oranında artarak 71,8 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi 79,1 oldu

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi ağustos ayında 77,8 iken, eylül ayında %1,7 oranında artarak 79,1 oldu.

Güven endeksi hesaplama yöntemi değiştirilmişti!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici güven endeksi hesaplama yönteminde revizyona gittiğini açıklamıştı.


Değişikliğe göre yeni tüketici güven endeksi hesaplamalarından 12 aylık dönem için “işsiz sayısı beklentisi” ve “tasarruf etme ihtimali” endeksleri çıkarılırken, geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi eklendi. ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, veri sonrası Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ekonomimiz üçüncü çeyrek için güçlü bir yükseliş mesajı verdi.” dedi ve verilerin “iyi” geldiğini yılın tahminlerden iyi bir noktada tamamlanabileceğini söyledi.

Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanan tüketici güven endeksi de, Eylül ayında bir önceki aya göre %3,7 arttı; Ağustos ayında 59.6 olan endeks, Eylül ayında 61,8 oldu.

Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

Dolar TL karşısında yükselişini sürdürerek 7.66’nın üstünü gördü ve bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Alınacak yeni ekonomik tedbirlerle ilgili dikkatler ise 24 Eylül Perşembe günü toplanacak olan TCMB’de. TCMB’nin Perşembe günkü toplantısında faiz politikasında değişikliğe gitmesi beklenmiyor, ancak alınacak önlemlerin TL üzerindeki baskıyı hafifletebileceği kaydediliyor.


TCMB’nin yıl sonu yüzde 8,9 enflasyon tahminine göre şekillendirdiği para politikası kapsamında politika faizinin enflasyonun altında kalması, TL’nin reel getirisini negatife çekerken, lokallerin döviz ve altına yönelmesine neden oluyor.

Microsoft, Bethesda’yı satın aldı: Tüm oyunlar Xbox Game Pass’e gelecek