Fatih Portakal: Pazara gittim 100 lira ile, eve geldim kaç para ile?

Gazeteci Fatih Portakal, gündeme dair videolar paylaşmaya devam ediyor. “100 lira ile gittiğim pazardan kaç para ile geri döndüm, onu anlatacağım” dedi ve üretici pazarında alışveriş yaptı, fiyatları sordu. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarının sadece kağıt üstünde olduğunu vurguladı.

fatih portakal pazar

Fatih Portakal: Pazara gittim 100 lira ile, eve geldim kaç para ile? (video aşağıda)

Gazeteci Fatih Portakal, TÜİK’in açıkladığı yüzde 11.75’lik enflasyon oranının ardından pazara çıktı.


Devletin enflasyonu ile vatandaşın enflasyonunun aynı olmadığı mesajını veren Portakal, “Pazara gittim 100 lira ile eve geldim kaç para ile?” notuyla yaptığı paylaşımında “Yeni bir video geliyor” dedi.

Portakal, “Size pazardaki enflasyonu anlatacağım. 100 lira ile gittiğim pazardan kaç para ile geri döndüm, onu anlatacağım” dedi.

Paranın her geçen gün alım değerinin düştüğü yorumunu yapan Portakal, “Akşam bu videoyu izleyebilirsiniz” diyerek takipçilerine yeni videonun geleceğini duyurdu.

Fatih Portakal daha sonra YouTube kanalı üzerinden “Tezgahların ateşi çok yüksek çoook!” başlıklı videoyu paylaştı.

Portakal yerel pazarı gezerek elindeki 100 lira ile neler alacağını görmeye çalıştı. Üretici pazarının daha ucuz olması beklenirken fiyatların cep yaktığı görülüyor.

Bir üretici esnafı “Her şeye zam gelince bunlara da zam geliyor. Su alıyorsun, benzin alıyorsun parayla. Onlar pahalı olunca bunlar da pahalı oluyor. Başka türlü kurtarmıyor” ifadelerini kullandı.

Fatih Portakal şu yorumu yaptı: 

— Burası aslında normal bir pazar değil, üretici pazarı. Üretici pazarının daha ucuz olmasını bekliyorsunuz ama elektriği var, suyu var, mazotu var. Yani siz istediğiniz kadar kağıt üstünde enflasyon 11,75 deyin, gerçek işte burası. Bu pazar yeri. Üreticinin ve bizlerin olduğu yer. Ne üretici memnun, ne de biz vatandaş alırken…

İşte pazardaki ürünlerin fiyatlarından bazıları:

• Bamya: 20 TL

• Börülce: 15 TL

• Fasulye: 13 TL


• Biber: 8 TL

• Patlıcan: 5 TL

• Kabak: 5 TL

• Domates: 3 TL

• Salatalık: 5 TL

• Limon: 8 TL

• Patates: 3 kg 10 TL

• Soğan: 3 kg 10 TL

• Üzüm: 25 TL

• Ceviz: 30 TL

• Yumurta: 1,25 TL tane

• Semizotu: 3 TL


Trendyol Paylaş Kazan indirimi: 200 TL cüzdan kuponu nasıl kazanılır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.