Fiyatı en çok artan ürünler: Bilgisayar, kolonya, altın, cep telefonu

Geçen yıla göre fiyatı en çok artan ürünler belli oldu: Bilgisayar, kolonya, altın, cep telefonu, uçak bileti, otomobil, motorsiklet, tren bileti…

fiyatı en çok artan

Ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir, geçen yıla göre fiyatı en çok artan ürünlerin listesini paylaştı.

Demir’in aktardığı bilgilere göre Eylül ayının zam şampiyonu, fiyatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 74 artan bilgisayar oldu.


Onu fiyatı yıllık bazda yüzde 73 artan kolonya izliyor. Üçüncü sırada yüzde 71’lik artışla altın yer alıyor.

Cep telefonu fiyatının yüzde 66, kabak çekirdeğinin ise yüzde 62 arttığı görülüyor.

İşte geçen yıla göre fiyatı en çok artan ürünler listesi:

^fiyatı en çok artan

Listeyi yorumlayan Doç. Dr. Demir, “Doların artışı (TL’nin değer kaybı) bakın ne kadar önemliymiş! İthalat bağımlı ürün fiyatları yüzde 70’lerde artmış bir yılda” dedi.

Doç. Dr. Oğuz Demir’in yaptığı diğer açıklama şöyle:

1. Mal üretimi: Yurtiçi üretici maliyeti ocaktan bu yana %13,44 arttı!

2. Hizmet üretimi: Hizmetler maliyeti ocaktan bu yana %19,82 arttı!

3. Tarım: Ocaktan bu yana maliyetler %9,25 arttı. İthal ürün sadece kurdan dolayı %30 daha pahalı.


Ama tüketici enflasyonu ocaktan bu yana %8,33!

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı: Yıllık yüzde 11.75

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı.

Eylül ayında TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) aylık yüzde 0.97 arttı. Yıllık TÜFE ise yüzde 11,75 oldu.

Beklentiler, TÜFE’nin Eylül’de aylık yüzde 1.35 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise yüzde 12.13’e yükselmesi yönündeydi.

TÜFE, Ağustos’ta aylık yüzde 0,86 artmış, yıllık TÜFE ise yüzde 11,77 olmuştu.

TÜFE’de bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış ana gruplarda sırasıyla yüzde 25,17 ile çeşitli mal ve hizmetlerde, yüzde 15,09 ile sağlıkta, yüzde 14,95 ile gıda ve alkolsüz içeceklerde gerçekleşti.

Buna karşılık, geçen yılın aynı ayına göre, TÜFE en az yüzde 6,74 ile haberleşmede, yüzde 6,91 ile giyim ve ayakkabıda, yüzde 7,55 ile eğitimde arttı.


Eylül 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 314’ünde ortalama fiyatlar arttı, 62 maddenin ortalama fiyatı düştü, 42 maddenin ortalama fiyatında ise değişim olmadı.

Trendyol Büyük Ekim indirimleri: 100 TL kupon kazandırıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.