Gram altın 490 liraya ulaşarak rekor kırdı, çeyrek altın 796 lira oldu!

Yeni haftayla birlikte gram altın fiyatı rekor tazeleyerek 490 liraya ulaştı! Çeyrek altın ise 796 liradan satılıyor.

gram altın

Gram altın 490 liraya ulaşarak rekor kırdı, çeyrek altın 796 lira oldu!

Küresel piyasalarda altında yaşanan toparlanma ve dolar/TL kurundaki yukarı yönlü hareketlerin desteğiyle yükselişini sürdüren gram altın yeni haftaya rekorla başladı. Geçen haftanın başında 471 lira düzeyindeki altının gram fiyatı yurt içi piyasada yine geçtiğimiz hafta 480 liranın üzerine tırmanmıştı. Bugün ise 490 liranın üzerini test etti ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.


Günün ilk yarısında 490 liranın üzerine çıkarak rekor kıran gram altın öğleden sonra ise kurdaki gerilemeye paralel olarak 486-487 lira düzeyinde dengelendi. Saat 16:00 itibarıyla 486.7 liradan el değiştiriyor.

Çeyrek altın 796 liradan; cumhuriyet altını ise 3 bin 171 liradan satılıyor.

Aynı dakikalarda altının ons fiyatı 1924 dolar düzeyinde.

Piyasa uzmanları altın fiyatları için 500 lira seviyesini psikolojik direnç olarak görürken geri çekilmelerde ise 475 lira destek seviyeleri ön plana çıkıyor.

Ziraat Yatırım: Altında ilk hedef 1.940 dolar

Ziraat Yatırım Menkul Değerler tarafından hazırlanan altın analizinde altının ons fiyatı için 1.912 doların üzerinde kalması durumunda 1.940 doların hedeflenebileceğine işaret ediliyor. Kurumun altın analizi şöyle:

“XAU/USD: Risk iştahındaki iyimserlik ve Dolar’da bir süredir devam eden zayıflığın değerli madeni desteklediğini izledik. Ons Altın geçen hafta %1,7 oranında prim yaptı ve haftayı 1.930 seviyesinden kapattı. Haftaya başlarken risk iştahında iyimserlik devam ederken, bu sabah değerli madende yaşanan hafif baskının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, Ons Altın’ın 1.912 desteğinin üzerinde kalarak 1.940 seviyesini hedefleyebileceğini düşünüyoruz.”

ÜNLÜ & Co / DAHA: 1.920 doların üzerinde kalırsa daha yüksek seviyeler gelebilir

ÜNLÜ & Co / DAHA tarafından hazırlanan analiz de ise ons altın fiyatları için ilk hedefin 1.935 dolar olduğu ifade ediliyor ve 1.920 doların üzerinde kalıcı olup olmamasının önemine değiniliyor. Kurumun analizi şöyle:

“Henüz somut bir adım atılmamış olsa da ABD’de teşvik paketi beklentilerinin güçlü kalmaya devam etmesi dolar üzerinde baskı yaratırken değerli metallerin ise güç kazanmasını kolaylaştırıyor. Bu kapsamda ons altının 1930 doların üzerini test ettiğini görüyoruz.
Kısa vadeli teknik görünüm açısından son derece önemli olduğunu düşündüğümüz 1920 doların üzerinde kalınması durumunda daha yüksek seviyelere kapı açılacağını düşünüyoruz. Öyle ki son yükselişle birlikte Ağustos ayından bu yana devam eden aşağı yönlü trend kırılmış durumda. Bu durumda ilk hedefin 1935 dolar seviyesi olacağını söylemek mümkün.”


Meksa Yatırım: İlk destekler 1.910-1.920 dolar seviyelerinde

Meksa Yatırım tarafından hazırlanan analizde ise altın fiyatlarında 1.935 doların üzerinde kar satışları gelebileceği belirtiliyor. Meksa Yatırım’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Ağustos ayında başlayan düzeltme süreci tamamlandı ve düşüş trendi yukarı yönlü kırıldı. İlk destekler 1.920-1.910 seviyelerinde. Ancak 1.910 seviyesi çıkışın devamı açısından daha önemli. Sonraki destekler ise 1.900 ve 1.890 olarak görülüyor. İlk dirençler ise 1.935 ve 1.945 seviyelerinde. Bu seviyede kar satışları görülebilir. Aksi takdirde çıkışın devamıyla birlikte sonraki dirençler ise 1.975 ve 1.992 noktalarında bulunuyor. Sert tepki alımları sonrasında direnç noktalarında kâr satışları görülebilir.”

Altın hangi gelişmeleri takip ediyor?

Beyaz Saray ve Temsilciler Meclisi, ABD’de ekonomiyi desteklemek için planlanan teşvik paketi üzerinde anlaşamıyor. Fed yetkililerinin daha fazla teşvik gerekiyor, aksi halde toparlanma çok zaman alabilir, uyarısını da gerekçe olarak gösteren demokratlar teşvik paketinin 2,4 trilyon dolar olmasını istiyor. Trump yönetiminin teklifi ise 1,6 trilyon dolar.

Hükümet ve meclis arasındaki pazarlık görüşmelerinden anlaşma çıkmamasıyla Trump müzakereleri de durdurdu. Ancak daha önceki birçok müzakerelerde olduğu gibi Trump rest çekerken yetkililerin görüşmeleri devam ediyor. Son olarak hava yolu desteğini kabul eden Trump’ın seçim öncesinde de teşvik paketini onaylaması bekleniyor.

Seçim tarafında ise anketler Donald Trump’ın geride kaldığını gösteriyor. Piyasalar Trump’ın saldırgan dış politikası konusunda başkan değişimini önemli görüyor. Ticaret savaşları başta olmak üzere siyasi ve ekonomik konularda Trump, alışılmışın dışında tutum sergiledi ve piyasalar Trump sonrası her an her şey olabilir tedirginliği yaşadı.

Biden’ın kazanması olasılığı Çin, Meksika, Latin Amerika ülkeleri başta olmak üzere ticaret tarifelerinde yeni düzenleme olasılığı nedeniyle olumlu fiyatlanırken Trump olasılığında ise risk iştahının bozulması ön görülüyor.

Bu başlıklar fiyatlamalarda son haftada doları düşürürken altının da zayıf dolarla toparlanmasını sağladı. Ons altın geçen hafta 1,870 dolar seviyesinden 1,930 dolar direncine yükselerek haftayı kazançla tamamladı.

Ons fiyatında önemli direnç ve denge seviyesi olarak görülen 1,930 dolar üzeri hareket için bu başlıklarda daha belirgin değişimler olması gerekiyor.


Yurt içinde ise onstaki toparlanma haftasında USD/TRY kurunun da 7,96’yı alarak rekor tazelemesiyle gram fiyatı da tarihi zirveyi gördü. 7 Ağustos’ta görülen zirve seviyeyi 490 TL’ye çıkaran altında 500 TL yeni bant seviyesi olarak izleniyor. Gün başında rekor tazeleyen gram altın son saatte 487 TL’den işlem görüyor. (Investing.com & Dunya.com)

Morhipo Moda Haftası: 12 – 16 Ekim arası sürpriz indirimler!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.