Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 12.1’e yükseltti

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,9’dan 12.1’e yükseltti. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, “Döviz kurlarıyla ilgili hedefimiz yok, Türk lirası aşırı değersiz bir noktada” ifadelerini kullandı.

merkez bankası enflasyon tahmini

Merkez Bankası 2020 enflasyon tahminini yüzde 12.1’e çekti. Merkez Bankası’nın önceki yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8.9 seviyesindeydi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Enflasyon yıl sonu tahmini 2020 yıl sonunda yüzde 12,1 olarak açıklanırken, 2021 yıl sonunda yüzde 9,4’e gerilemesi tahmin ediliyor. Orta vadede ise yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağı tahmin edildi.


Bir önceki beklenti bu yıl için yüzde 8,9, gelecek yıl için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu. Uysal, 2020 yılı sonu gıda enflasyonu tahminini de yüzde 13,5’e çektiklerini belirtti.

Uysal, “Mevcut koşullar altında enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal çerçeve oluşturduk” dedi.

Merkez Bankası Başkanı, toplantı sonrası soru-cevap kısmında, “Faizde ne zaman normalleşeceğiz” sorusuna, “Enflasyon beklentisi, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş devam edecek. Daha çok odaklanma ağırlıklı fonlamaya odaklanmalı. Geç likidite penceresi üst sınır olarak görülmeli. Bu da reel faizlerinde pozitif bir yükselmeyi ima ediyor” yanıtını verdi.

Uysal, para politikasında sıkılaştırma yapıldığını savunarak, odaklanılması gereken noktanın ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin yakın zamanda 500 baz artırılması olduğunu söyledi.

‘Kur hedefimiz yok’

Uysal, döviz kurlarındaki şiddetli yükselişe nasıl baktıkları sorusuna, “Döviz kurundaki hareketler birçok faktörden etkileniyor. Jeopolitik gelişmeler, salgın nedeniyle bekleyişlerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Merkez Bankası olarak reel veya nominal olarak herhangi bir kur seviyesi hedeflemiyoruz. Nominal ve reel fiyat hedeflemesine bakıyoruz. Tabi ki mevcut makroekonomik temellere baktığımızda, Türk lirasının oldukça, aşırı değersiz bir noktada olduğunu değerlendirebiliriz. Para politikası duruşunun enflasyonu kontrol altına almak için attığı adımların, döviz kurlarında da etkisinin olmasını bekliyoruz. Orta vadede makro gerçeklerle uyumlu bir noktaya gelecektir. Değersiz TL fiyat istikrarına ilişkin riskler oluşturuyor. Bizim döviz kurlarını hedefleme gibi bir duruşumuz yok” yanıtını verdi.

‘Güven sorunları olabiliyor’

Uysal, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve döviz kurlarında hedefleme yapmadan enflasyonda nasıl hedefleme yapılabileceği sorusuna şöyle yanıt verdi: “Enflasyon tahminleri yaparken kurdan kaynaklanacak etkileri dahil ederek açıkladık. Türk lirası cinsi ithalat fiyatlarının enflasyondaki etkisi oldukça belirgin düzeyde.


Kur seviyelerine baktığımızda zaman zaman ekonomik temellerden uzaklaşma olabilir. Kurun seviyesiyle ilgili herhangi bir tahminimiz yok. Enflasyona etkisindeki rahatsızlığımızı da buna bağlı olarak sıkılaştırma adımları yaparak devam edeceğiz.

Merkez Bankası’yla ilgili tartışılan güven sorusu, olağanüstü dönem içinde elimizdeki araçlarla, müdahale yapmaya gayret ediyoruz. Salgının etkilerini azaltmak için attığımız adımlar ve yan adımlar, yani elimizdeki araçlarla gerekli adımları atmaya devam edeceğiz.

Olağanüstü dönemden geçtiğimiz için Merkez Bankası’yla ilgili güven tartışmaları yaşanabiliyor. Güçlü para politikasını devam ettirerek, zaman içinde bu güveni artıracağız. İletişimi de artıracağız. Buradaki dozu artıracağımızı söyleyebilirim.”

‘Hakkaniyetli yaklaşılmasını bekliyoruz’

“Göreve geldiğinizde iletişime çok önem verdiğinizi söylediniz. Kendinizi iletişimde iyi görüyor musunuz, başarılı buluyor musunuz” sorusuna, Uysal, “Tabi iletişim noktasında eksik kaldığımız noktalar olabilir. İletişimi bir miktar, şuna da, bize de hak demiyim ama şey davranılmasını… istiyoruz. Olağanüstü dönemlerden geçiyoruz, içinden geçtiğimiz süreci de bir miktar göz önüne alarak, hakkaniyetli yaklaşılmasını bekliyoruz.

Dünyanın da ülkemizin de içinden geçtiği riskleri düşündüğümüzde zor bir süreç. Daha fazla piyasayla iletişim kuracağız. Son para politikası kurulu toplantısında alınan kararda genel çerçeveyi açıkladım, tamamen farklı bir çerçeve içinde değiliz. Ama son toplantıda kurul bu şekilde bir esneklik kurmayı tercih etti.

İleriki zamanlarda farklı adımlar atabiliriz, farklı araçlar kullanabiliriz, bunlarda bir endişemiz yok. Şüphe duyulmamasını istiyoruz. Politika faizi bir araç, yakın geçmişte kullandık, yine kullanabiliriz, önümüzdeki dönemde enflasyona göre duruşumuzu yeniden gözlendireceğiz. Özet olarak Merkez Bankası güçlü bir sıkılaştırma yaptı.”

Baskı yok demedi, araç bağımsızlığımız var dedi

“Son faiz kararınıza siyasi bir müdahale oldu mu mesela Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan” sorusuna, Uysal “Bu dönem dönem gündeme geliyor. Bizim araç bağımsızlığımız var, biz enflasyon hedeflemesi yapan bir Merkez Bankası’yız. Verilere dayalı adım atıyoruz. Enflasyonun durumuna göre kararlarımızı tereddütsüz bir şekilde almaya devam edeceğiz” dedi.

‘Merkez Bankası’nın kuru sabitleme hedefi olamaz’


Merkez Bankası’nın kurda neden hedefleme yapmadığı sorusuna Uysal sert bir yanıt verdi: “Bu soruyu sorduğunuz iyi oldu, demek ki tam anlaşılmamış. Merkez Bankası tepki verdi, güçlü bir tepki verdi, sıkılaştırma yönünde. Onun etkilerini görmeye başladı, bu süreç sonuçlanmış değil. Merkez Bankası neden müdahale etmiyor gibi anlıyorsunuz anlamış değilim. Ne gerekirse o adımı yapacağız. Merkez Bankası’nın kuru sabitleme hedefi olamaz, ama kurun fiyatlara olan etkisini minimize etmek için müdahale edebilir, ediyor. Bizim her tür aracı serbest bir şekilde kullanma hakkımız var”

Korkunç tablo: Açlık sınırı 2.482 TL, yoksulluk sınırı 8.086 TL’ye yükseldi!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.