Avrupalı finans şirketinden Dolar/TL öngörüsü: 9,70’e yükselebilir

Dolar/TL kurunun kısa süreliğine de olsa 8,40 seviyelerini görmesi, küçük çaplı bir panik havası estirse de Societe Generale, yılın ikinci çeyreğinde çok daha büyük kur sıçramaları ile karşılaşmamızın muhtemel olduğunu ifade etti.

Societe Generale dolar tl

Geride bıraktığımız hafta sonunda TC Merkez Bankası Başkanının görevden alınması, Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte Türk Lirası için negatif bir etkiye neden olmuştu ve dün gece saatlerinde şok bir atağa kalkan dolar/TL kuru, bir anda 8,40 seviyelerine kadar yükselmişti.

An itibarıyla dolar/TL kuru bir nebze olsun sakinlemiş gibi görünse de Avrupa’nın en önemli finans şirketlerinden biri olan Societe Generale’e göre bu sakinleşme, deyim yerindeyse bir “fırtına öncesi sessizlik“ten ibaret.


“TCMB, nisan toplantısında faizi düşürmeye çalışacak”

Eski TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Societe Generale, bu gelişmenin Türkiye’yi “geri dönüşü olmayan bir noktaya getirdiğini” ifade ederken, dolar/TL kurunun ikinci çeyrek sonuna kadar 9,70 seviyelerine yükseleceğini aktardı.

Analist Phoenix Kalen ise müşterilerine göndermiş olduğu notta TCMB’nin yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun 15 Nisan’da gerçekleştirilecek toplantıda geçtiğimiz perşembe günü gerçekleştirilen 200 baz puanlık faiz artışını geri almak üzere adımlar atacağını ve rezervleri bugünden sonra TL’yi istikrara kavuşturmak için kullanacağını ön gördüğünü ifade etti.

“Türkiye yakında yeni bir kur krizine girebilir”

Kalen, TCMB’nin yeni başkanı olan Kavcıoğlu’nun piyasalarla kur savaşına girmesi halinde büyük ihtimalle mağlup olacağını ifade ederken; TL’deki değer kaybını durdurmak için acil faiz artışları yapmak zorunda kalabileceğini belirtti.

“Türkiye yakında yeni bir kur krizine girebilir” diyen Phoenix Kalen, yatırımcı notunu “Politika yapımındaki ciddi değişikliği ve yakında finansal çalkantı olma olasılığını göz önünde bulundurarak, Türk varlıklarındaki tüm uzun pozisyonları kapatma tavsiyesi veriyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan: Serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan TCMB’de başkan değişikliği ardından yaşanan sert satış baskısı sonrası yaptığı yazılı açıklamada serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz verilmeyeceğini ifade etti.

Elvan, “Piyasaların etkin ve sağlıklı işleyişini son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir.” dedi.


Elvan makroekonomik istikrarın ön koşulları fiyat istikrarı ve finansal istikrarı olduğunu söyledi ve “Bu alanlarda istikrar olmaksızın; güçlü, kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümeye ulaşmak mümkün değildir.” dedi.

Elvan uygulamakta oldukları “enflasyonda düşüşü önceliklendiren” makro politika çerçevesinin, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar “kararlılıkla” sürdürüleceğini söyledi.

Elvan açıklamasında ayrıca “Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı yönde fiyat istikrarını desteklemek amacıyla uygulamaya devam edeceğiz… Reform paketimizde yeralan eylemler de, yapısal temellerimizi daha da güçlendirecek, olası şoklara karşı direncimizi artıracaktır.” dedi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevde kaldığı 4,5 ay sürede 875 baz puan faiz artışına giden Naci Ağbal’ı TCMB Başkanlığı görevinden alırken, yerine kendisi gibi yüksek faizi eleştiren Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’yu atadı. Görevden alma beklentilerin üzerinde 200 baz puanlık faiz artışından sadece 2 gün sonra geldi.

Dün gece illikit piyasada 8,48’e kadar yükselen dolar/TL bu sabah 8,0500 / 8,0600 seviyesinde işlem gördü. TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı dün illikit piyasada %16’yı aştıktan sonra bu sabah itibarıyla %11,5 seviyesinde. Dolar/TL karar öncesi Cuma günü son işlemlerde 7,2185 seviyesindeydi ve son 20 yılda tek günde çift haneli değer kaybını iki kez yaşadı. Biri 2018 Ağustos’ta %15,1 ile gerçekleşirken biri de bugün gerçekleşiyor.

2001’de “Anayasa Kitapçığı” ile yaşanan kriz başlangıcı ile günlük %14’lük düşüş yaşayan BİST 100’ün de bugün bu tarih sonrası en sert günlük kayıpla açılış yapması bekleniyor. Borsa İstanbul’da kayıp yüzde 7’nin üzerinde olurken, işlemler iki kez durduruldu. (Kaynak: Onedio, Sözcü)


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Borsa İstanbul’da kayıp yüzde 7’yi geçti: İşlemler iki kez durdu!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.