Süveyş Kanalı’nı felç eden Ever Given gemisi kurtarıldı

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan ve altı gündür kanal trafiğini kilitleyen “Ever Given” adlı konteyner gemisi uzun süren uğraşlar sonunda kurtartıldı. Deniz nakliyat şirketi Inchcape Shipping Services, geminin sıkıştığı yerden kurtarıldığını ve güvenli bir yere alındığını duyurdu.

süveyş Ever Given

Video aşağıda – Süveyş Kanalı’nı felç eden Ever Given gemisi kurtarıldı. Süveyş Kanal İdaresi Başkanı Usame Rabi, kanalda karaya oturan The Ever Given adlı geminin yüzdürülmesi çalışmaları kapsamında arka tarafının hareket ettirildiğini ve rotasının yüzde 80 düzeldiğini belirtti. Rabi, yazılı açıklamasında, geminin yüzdürülmesi için çekicilerle yapılan çalışmaların olumlu sonuç verdiğini ve geminin başarıyla yüzdürülmeye başladığını ifade etti.

Geminin arka tarafının, kıyıya mesafesinin 4 metre iken halihazırda 102 metre olduğunu ve rotasının yüzde 80 oranında düzeldiğini aktaran Rabi, uluslararası topluma da geminin yüzdürülme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Süveyş Kanalı’nın yeniden trafiğe açılacağı mesajını verdi.


Bazı sosyal medya kullanıcıları ise gece suların yükselmesinin geminin hareket ettirilmesini kolaylaştırdığı bilgisini paylaştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Müsteşarı İhab Memiş bu sabah yaptığı açıklamada, Süveyş Kanalı’nda karaya oturan geminin yüzdürülmesi çalışmalarının başarılı olduğunu, geminin saplandığı yerden kurtarıldığını ve fiilen yüzdürüldüğünü duyurmuştu.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.


Geminin dar kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

süveyş kanalı Ever Given

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart’ta, gemi yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı’ndaki trafiğin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart’ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde ‘zorluklarla karşılaşıldığını’ bildirmişti.

Dünya ticaretinin uğradığı zararın boyutları


400 metre uzunluktaki ve 220 bin ton ağırlığındaki gemi, geçen hafta kum fırtınası nedeniyle kontrolden çıkmış ve Süveyş Kanalı’ndaki liman yakınlarında karaya oturmuştu. Çapraz biçimde karaya oturan “Ever Given”, kanalın iki yakasındaki yaklaşık 400 geminin sıkışmasına ve deniz trafiğinin felç olmasına neden olmuştu. Kanalın felç olduğu her günün dünya ticaretinde 6 ila 10 milyar dolar zarara yol açtığı belirtilmişti. Kanalın işletmesinden sorumlu Süveyş Kanalı Otoritesi’ne (SCA) göre Mısır ise, kanalın kapalı olduğu her gün 12 ila 14 milyon dolar kaybetti.

İşte o görüntüler:

Kelebekler Vadisi’ne akan şelalenin suyuyla 33 yıl tarla sulamışlar!