Borsa İstanbul, DOHOL, KRDMD grafikleri: Faiz, pandemi, tüketici alışkanlıkları

Borsa İstanbul (BİST), Doğan Holding (DOHOL), Kardemir (KRDMD) grafik analiz ve yorumları: Faiz, pandemi, tüketici alışkanlıkları…

Borsa İstanbul

TCMB politika faizini %19’da tuttu. Merkez Bankası (TCMB) Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini %19’da sabit tutarken enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceğini belirtti.

TCMB’yi enflasyonu ve faiz indirimini bekliyor. Bu beklenti başkan değişiminden kaynaklanıyor. En yüksek faiz oranlarından biri olan “mevcut” %19’un korunacağı mesajı ise TL’de belirgin değer kaybını durduran önemli bir faktör.

Kardemir (KRDMD) grafik analizi

kardemir krdmd
Grafik TradingView’den sağlanmıştır.

KRDMD, 8.28 TL den yüzde 7.39 artarak seansı kapattı. Bir aylık en yüksek değeri olan 8.45 değerine 0.16 kadar fark bulunmaktadır. Bir aylık en düşük değeri olan 6.74 seviyesine bakılırsa bu seviyeden an itibariyle 22.84 yüzdelik farkı olduğu görülebilir.

İndikatörlerin kümülatif değeri, eksi ve artı 0.1 arasında kaldığından Nötr sinyaller alınmaktadır. ADX, söz konusu trendin, Nötr sinyal ile trendin kararsız kaldığını ve 17.64 N çizgisinden ilerlediğini gözler önüne seriyor. Müthiş osilatör Nötr bulunmakta olup 0.39294118 N netlikten uzak denebilir. ATR 0.28784992’dir. CCI20, momentum bazlı Emtia Kanal Endeksi 289.68 N Nötr sinyaldedir.

Doğan Şirketler Grubu Holding (DOHOL) grafik analizi

dohol doğan
Grafik TradingView’den sağlanmıştır.

DOHOL, 2.99 TL ile 0.67 yüzdelik olarak artarak kapanış gösterdi. Bir aylık en düşük değeri 2.79’dir ve şu anki fiyatı bu fiyata yüzde 7 uzaklıktadır.

Göstergeler mühim fakat belirsiz sinyal veriyor. Eksi ila artı 0.1 arasında bulunduğundan Nötr sinyal ön plana çıkıyor. Ortalama Yön Endeksi trende dair Nötr sinyal vermekte olup 25.52 N çizgisinden ilerliyor. Müthiş osilatör Nötr bulunmakta olup -0.16488235 N netlikten uzak denebilir. ATR 0.11116526’dir. CCI20, trend oluşumu ve geri çekilme hakkında bilgi verir. -28.91 N ancak Nötr sinyal alınmaktadır.

Borsa İstanbul grafik analizi

borsa istanbul bist
Grafik TradingView’den sağlanmıştır.

BIST 100, 1427 puan ile kapanış gösterdi. Bir aylık en yüksek değeri olan 1434.72 değerine ulaşmıştı.

Osilatörler Nötr sinyalleri ön plana çıkıyor. Ortalama Yön Endeksi trende dair Nötr sinyal vermekte olup 28.81 N çizgisinden ilerliyor. Müthiş osilatör Nötr çizgidedir ve 14.88081618 N net bir çerçeve sunmamaktadır. ATR 25.77051078 NaN CCI20, momentum bazlı Emtia Kanal Endeksi 115.41 N Nötr sinyaldedir.

TCMB son dönemde emtia fiyatlarında yeniden artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumakta olduğunu da söyledi. Mısır ve Türkiye tekrar birbirine yaklaşıyor ve Akdeniz’e en çok kıyısı olan ülkemiz tarihte hiç olmadığı kadar denizlere hakim bir duruş sergiliyor.

Sonuç itibariyle, Karadeniz’de yer altı kaynakları aranmaya devam ediyor. Ancak Ege’de Yunanistan mülteci botlarını Türkiye’ye çekerek itidalsiz ve uluslararası insani anlaşmalara uymayan bir kopukluk, çizgisizlik basiretsizlik gösteriyor. Bu sebeple acilen önlem ve tedbir alınmalıdır. Uluslararası göç hacmi Türkiye’nin nüfusundan 10 kat yüksektir ve Türkiye göç alanlarının kesiştiği bir yerde. Bunun yanında pandemi ile tüketici alışkanlıkları değişti ve küçük esnaf ve sebze halleri daha ağır bir yük halinde bulunuyor. Korkulan odur ki, pandemi sonrasında sebze ve meyve fiyatları büyük şirketokrasiler tarafından belirlenecek. Ancak bazı yorumcular zaten tarla ile market arasında 10 kat fiyat farkı olduğunu ve çok bir şeyin değişmeyeceğini belirtiyor.

Okan ÖZDEMİR

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

OTKAR, FROTO ve KOZAL grafikleri: ABD’de Covid-19 gölgesinde rekorlar