Kredi kartlarında temassız ödeme işlem limiti yükseliyor!

Temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 7 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla 250 TL’den 350 TL’ye çıkarılıyor.

temassız

Bankalararası Kart Merkezi’nden (BKM) yapılan yazılı açıklamaya göre, temassız işlem limiti 250 TL’den 350 TL’ye yükseltiliyor.

Kredi kartı kullanarak yapılan ödemelerin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına olanak sağlayan temassız işleme gösterilen ilgi ve güven giderek artıyor.


Güvenli olmasının yanı sıra kullanıcılara hijyenik bir ödeme deneyimi sunan temassız ödemeler, günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor.

Kartlar ve mobil cihazlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkan sunan temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti yarın itibarıyla 350 TL’ye çıkartılıyor. Temassız ödemeler 350 TL’ye kadar şifresiz, bu tutar üzerindeki işlemler ise temassız ve şifreli olarak yapılacak.

Temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 18 Mart 2020’de 120 TL’den 250 TL’ye yükseltilmişti.

Temassız Ödeme; ödeme aracı (kredi kartı vb.) ve POS cihazı arasında doğrudan temas (kartın cihaza takılması gibi) olmadan yapılan ödeme işlemidir.

Temassız ödeme işlemi ne işe yarar?

Kartınızı POS cihazınıza yaklaştırıyor sadece 1-2 saniye gibi kısa bir zamanda şifre vb. işlemler gerekmeden ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.


• Temassız ödeme daha hızlı, daha teknolojik ve zamandan kazanç sağlayan bir ödeme yöntemidir.

• Temassız logosunu gördüğünüz her noktada, temassız özellikli kartlarınızla ödeme yapabilmektedir.

• Temassız ödemenin kullanıcılara olduğu gibi çalışanlara da birçok faydası bulunmaktadır. Kasa önünde yığılmalar bu hızlı ödeme biçimi sayesinde önlenmekte, kasa önünde sıranın çok olduğunu gören müşterilerin başka bir yeri tercih etmelerinin önüne geçilmekte ve müşterilerde ödemelerinin çok çabuk olmasından dolayı memnuniyet yaratmaktadır.

• Bankalar temassız ödemeleri belirledikleri adetlerle sınırlamışlardır. Belirlenen adetten fazla üst üste temassız ödeme yapılmak istenilmesi halinde, ödeme işleminin sizin tarafınızdan yapıldığını onaylayabilmek için şifre talep edilmektedir.

• Temassız ödeme teknik olarak, kartınızın üzerindeki çipte bulunan antenin, POS cihazı üzerindeki okuyucunun radyo frekansı dalgaları ile haberleşmesiyle ödeme gerçekleşir. Temassız ödeme teknolojisi aynı zamanda, NFC özellikli cihazlarla da ödeme yapabilme imkanı sunmaktadır.


• Kartınız üzerinde temassız logosu bulunmakta ise temassız ödemeden yararlanılabilmektedir.

OTKAR, FROTO ve KOZAL grafikleri: ABD’de Covid-19 gölgesinde rekorlar