USDTRY, Euro grafik ve Gram Altın yorumları: Faiz ve farklı algılamalar

Dolar/TL 8.3 civarında, faizleri sabit tutan TCMB’nin mesajları ilk indiriminin zamanlamasına yönelik farklı algılamalar yarattı.

dolar euro altın

Dolar/TL geçen haftaki sert dalgalanma sonrası bu hafta 8.3 etrafında daha yatay bir seyir izlemeyi sürdürürken haftanın en önemli gündemi olarak takip edilen Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri sabit tuttuğu faiz kararı piyasada ilk indirimin zamanlamasına yönelik birbirine zıt yöne algılamalar yarattı.

Gümüş troy ons/ounce (31.10 gram) ağırlık biriminden 27.555 USD (yüzde 0.28) ve Platin 1258.1 USD ile (yüzde 0.04) işlem görmektedir. Ons paladyum 2928 USD fiyatıyla (%-0.66) değeriyle alıcı satıcı bulmaktadır. Bakır 1 pound (0.4535 kg) 4.739 USD fiyatıyla %2.97 ile işlem görmektedir. Bununla birlikte spot altın, 1832.5 USD (%0.93) çizgisinde ilerlemektedir.

Euro/TL (EURTRY) grafik yorumları:

eurtry euro tl
Grafik TradingView’den

Euro grafik, 10.02436 TL fiyatlanmasıyla kapanış gösterdi. Bir aylık en yüksek değeri olan 10.27507 değerine 0.25 kadar fark bulunmaktadır. Bir aylık en düşük değeri 9.557’dir ve şu anki fiyatı bu fiyata yüzde 4.890 uzaklıktadır.

Osilatörler Sat ile eksi 1 ile eksi 0.5’e işaret etmektedir. Average Directional Index yada Türkçe’siyle Ortalama Yön Endeksi trendin Nötr olacağına dair bir izlenim veriyor ve  45.37 N çizgisinden ilerliyor.

Müthiş osilatör Nötr çizgidedir ve 0.25308447 N net bir çerçeve sunmamaktadır. ATR 0.15998932 Sat fırsatına dair bilgi sağlıyor. CCI20, trend oluşumu ve geri çekilme hakkında bilgi verir. 73.96 N ancak Nötr sinyal alınmaktadır.

MACD seviyesi, trend oluşumu aşağı yönde denebilir çünkü hareketli ortalamalarının çıkarımı arasında göstergeden 0.14230161 S Sat sinyali alınmaktadır. Nötr sinyaller ağırlıkta olduğundan uzun vade durağan seyir gözlemlenebilir.

Dolar/TL (USDTRY) grafik yorumları:

usdtry dolar tl
Grafik TradingView’den

USDTRY, 8.23321 lira fiyatıyla yüzde -0.04129 değer kaybetti ve seansı sonlandırdı. Bir aylık en yüksek değeri olan 8.48494 değerine 0.25 kadar fark bulunmaktadır. Bir aylık en düşük değeri 7.992’dir ve şu anki fiyatı bu fiyata yüzde3.018 uzaklıktadır.

Gösterge değerleri eksi 1 ile eksi 0.5 arasında olup Sat sinyalleri alınmaktadır. Average Directional Index yada Türkçesiyle Ortalama Yön Endeksi trendin Nötr olacağına dair bir izlenim veriyor ve  44.32 N çizgisinden ilerliyor.

Nötr çizgisindeki Müthiş Osilatör, 0.12493591 N netlik belirtmemektedir. 0.13356945 ile ATR Sat ile varlıktan çıkışa işaret etmektedir. CCI20 28.63 N ne Al ne Sat sinyali vermektedir.

MACD göstergesi, 26 ve 12 dönemlik üstel hareketli ortalamanın (EMA) birbirinden çıkarılmasıyla hesaplanır. MACD çizgisinin, sinyal çizgisinin aşağısından geçtiğinden teknik sinyalleri Sat yönünde tetiklendi. 0.08981139 S noktasındadır.

Gram Altın (XAUTRYG) grafik yorumları:

xautryg gram altın
Grafik TradingView’den

XAUTRY, 485.5 TL fiyatıyla yüzde 0.93 değer kazanarak hareketine devam etti. Bir aylık en düşük değeri olan 470.4 seviyesine bakılırsa üst noktalardan destek bulabilir.

Gösterge değerleri güçlü olmasa da Al sinyali vermektedir. 0.1’den 0.5’e değişen bu sinyaller Al ağırlıklıdır. ATR, Nötr sinyalindedir. 493 seviyesi bu sefer kırılabilir, çünkü makro anlamda güvenli limana hareket var.

Sonuç itibariyle, TCMB’nin bir önceki söylemi “Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir” yorumu vardı. Bazı analistler PPK metin değişikliğini faiz indirim döneminin eşiğindedir deniliyor. Önümüzdeki aylarda daha sınırlı dalgalanan bir seyre bırakılmış durumda denilebilir.

Okan Özdemir

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Borsa İstanbul, DOHOL, KRDMD grafikleri: Faiz, pandemi, tüketici alışkanlıkları

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.