Bitcoin ve Ethereum sert yükseldi, AVAX rekor kırdı!

Bitcoin 44 bin dolar, Ethereum ise 3 bin 100 doların üzerine çıktı. BTC’deki günlük yükseliş yüzde 5, ETH ise yüzde 9’a yaklaştı. Avalanche (AVAX) ise günlük yüzde 25 yükselerek 78.7 dolarla yeni tarihi zirvesini gördü.

Bitcoin ethereum avax

Önceki gece 6 haftanın ardından 40.000 doların altını gören Bitcoin, gelen tepki alımları ve Fed’in faiz kararının ardından bu sabah 44.000 doların üzerine tırmandı.

Yükselişte faiz kararı kadar Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları etkili oldu. Powell, varlık alımlarının ekonomideki toparlanmada önemli rol oynadığını ancak etkisinin büyük oranda azaldığını kaydederek, “Eğer iş gücü verileri beklentilerimizle uygun gerçekleşirse Kasım’da bile varlık alımlarını azaltmaya başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.


Bitcoin 44.270 doları görürken günlük yükselişi yüzde 4.8 oldu.

Ethereum sert yükseldi, AVAX rekor kırdı!

Ethereum ise günlük yüzde 8.9 yükselerek 3.115 dolara çıktı. Cardano’daki (ADA) yükseliş de yüzde 11’i buldu. Ancak en dikkat çekici hareket Avalanche’da (AVAX) yaşandı. AVAX günlük yüzde 25 yükselişle 78.7 dolara kadar çıkarak yeni tarihi zirvesini gördü.

Böylece AVAX’ın haftalık yükselişi yüzde 30’u buldu. Toplam piyasa değeri 17 milyar doları aştı.

Son 24 saatte piyasa değeri bakımından ilk 100’de yer alan kripto paraların 94’ü dolar bazında değer kazandı.

Altcoinler yeniden hareketlendi: 100 milyar dolar artış!

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), son 24 saatlik süre içerisinde %10 artış kaydederek düşüşün etkilerini sildi ve yeniden yeşillenmeyi başardı. 3.100 dolar seviyesinin bile üzerine çıkan ve kritik 2.800 dolar desteğinden güç bulan Ethereum, aslında ilginç bir sinyal daha veriyor.

Altcoinler toparlanıyor

Yaşanan düşüşe rağmen Ethereum ağını inceleyen Santiment, borsalardaki ETH arzının devamlı olarak azalmakta olduğunu gördü. Bu da aslında kripto para borsalarından hala yüklü miktarda ETH çıkışı olduğunu ve satıştan çok alım yapıldığını ortaya koymakta. 7 günlük MVRV oranı ise özellikle kısa vadeli yatırımcıların zararda olduğunu göstermekte. Uzun vade yatırımcılar ise hala kazançlı konumda.

Altcoinler ise bu toparlanma ile beraber ciddi bir artış kaydetti. Çoğu %10 ila %15 arasında düşüş yaşayan altcoinler arasından ADA 24 saat içerisinde %11, XRP %10, SOL %15, DOT ise %16 yükseliş kaydetti.

Şu an için son 24 saat içerisinde kripto para sektörünün %7,6 yükseliş elde ettiği ve 100 milyar doların üzerinde bir değer artışı yakaladığı görülüyor. 24 saatlik grafikte top 10 içerisinde en hızlı toparlanan Polkadot olurken top 20 içerisinde ise bunun %25 ile LUNA olduğu görülüyor.

Özellikle Layer 1 protokollerinin son dönemde elde ettiği popülerlik bazılarına yararken Cosmos ve Luna gibi bazı ağlar ise henüz istediklerini elde edemedi ve fiyatları bu sebeple yükselmeye devam ediyor.


Dogecoin (DOGE) işlem ücretlerinin düşmesine Elon Musk’tan yorum: Süper önemli!

elon musk

Tesla CEO’su Elon Musk, AMC haberlerinin ışığında Dogecoin’in bir para birimi olarak kullanılabilirliğini ele aldı

Tesla CEO’su Musk Dogecoin işlem ücretlerini düşürmenin önemini ara sıra vurguluyor. Bu DOGE’un ödeme yöntemi olarak kullanılabilirliği için oldukça önemli bir nokta. Musk, meme kripto para biriminin geçerli bir ödeme aracı olarak işlev görmesi için böyle bir iyileştirmenin şart olduğunu düşünüyor.

Musk’ın en son tweeti, CEO Adam Aron’un sinema devi AMC’nin Dogecoin’i kabul etmeye başlayacağını duyurmasının ardından geldi. Amerika’nın en büyük sinema salonu zincirinin CEO’su yıl sonuna kadar Bitcoin ve bazı büyük altcoinleri ödeme yöntemi olarak ekleme yolunda.

El Salvador Bitcoin’i para birimi yaptı, karar dev protestolara neden oldu

El Salvador’un Devlet Başbakanı Nayib Bukele, Twitter profil tanımına “Dünyanın en havalı diktörü” yazdı. Bukele’nin bu yazıyı yazma sebebinin kendisine karşı meydanlara dökülen protestocular olduğu düşünülüyor.

nayip bukele

Kendine “Dünyadaki en havalı diktatörü” dedi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin kullandığı tanımlama gündem oldu.

Bukele “Dünyanın en havalı diktatörü” lafını Twitter’da profil tanımı olarak kullandı. İlk olarak hesabının ele geçirildiği düşünüldü. Bukele’nin tweet atmaya devam etmesi üzerine durumun öyle olmadığı anlaşıldı.

Yazıyı protestocuları kışkırtmak için yazdığı düşünülüyor. Zira ülkede 7 Eylül’den bu yana süren eylemler var. Göstericiler Bukele’nin tekrar seçilebilmek için anayasayı değiştirmeye çalışmasına tepkili. 40 yaşındaki lider, yargının bağımsızlığını yok etmekle ve diktatör olmakla suçlanıyor.

Eylemciler bir yandan da Bitcoın’in yasal para birimi olarak ilan edilmesine karşı çıkıyorlar.

El Salvador Bitcoin’ı tedavüle sokan ilk ülke olmuştu. Devlet başkanlığı ofisi tweetlere ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Ancak ülke yoksullukla boğuşurken böyle bir harekete imza atılması muhalefette büyük bir tepkiye neden oldu.


Bukele 2019 yılında devlet başkanı olarak büyük bir farkla seçilmişti. Dedeleri Osmanlı pasaportu sahibi Filistinli bir aileydi.

Araç Sağlayıcı: Investing.com

Kripto para borsası Kraken: Bitcoin için tarihi güncelleme geliyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.