Dolar/TL kuru haftaya tarihi zirveyle başladı!

Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz indirim kararıyla TL karşısında yeniden yükselişe geçen dolar, yeni haftaya 8,89’luk yeni tarihi zirveyle başladı.

Dolar

Türk Lirası (TL) tarihinin en değersiz dönemlerinden birini yaşarken, dolar, Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz indirim kararının ardından yakaladığı ivmeyi sürdürüyor.

Dolar/TL, haftaya 8.8995 ile başladı ve 2 Haziran’da gerçekleşecen 8.88’i aşarak tarihi zirveyi gördü.


Reuters’in aktardığına göre yabancılar zaten oldukça düşük seviyelerdeki Türkiye yatırımlarını daha da azaltma yönünde tüm TL ve TL cinsi yatırım araçlarında satış yönlü işlem yaptı. Yerel yatırımcılar ise 265 milyar dolar civarındaki döviz birikimlerinden kâr realizasyonu yada nakit TL ihtiyacı için 2 milyar dolara yakın seviyede döviz bozdurdu.

Bu hafta piyasalar Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Salı günü Finansın Geleceği toplantısında yapacağı konuşmaya odaklandı.


TCMB’nin siyasilerin de etkisinde kalarak tek bir faiz indirimi ile yetinmeyeceğini düşünen ekonomistler, indirim beklentilerini öne çekti. Ancak ekonomistler bu revizyonlarla birlikte TL’nin değer kaybı nedeniyle Türkiye ekonomisine yönelik risklerin arttığını da belirtiyorlar. Bankacılara göre en önemli risk ise TL’nin değer kaybı.

Ekonomistler faiz indirimi kararını değerlendirdi: Karar siyasi, halka zam olarak yansır!