Dolar 9 lira seviyesini aşarak tarihi rekor kırdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklama yaptığı sırada dolar yükselişe geçti. Akşam saatlerinde dolar/TL kuru 9,02 seviyesini aşarak tarihi rekorunu kırdı!

Dolar 9 lira

Güne 8,98 lira seviyesinden yukarı yönde hareketle başlayan dolar/TL kuru gün içi yükselişini sürdürerek 8,95 lira olan tarihi zirvesini aştı.

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından rekor seviyelere yükselen dolar/TL, bugün saat 16.55 sıralarında 9,01 seviyesini gördü.


Erdoğan konuştuktan sonra hızlı yükselişe geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı sonrası açıklama yaptığı sırada dolar yükselişe geçti. TL’deki zayıf görünümde; küresel piyasalarda doların güçlenmesinin yanı sıra iç dinamiklerin de etkisi bulunuyor.

Bu sabah açıklanan ağustos ayı cari şlemler dengesi, turizm gelirleri ve güçlü ihracat verilerine bağlı olarak hafif açık beklentisine rağmen 528 milyon dolar fazla verdi. Cari denge verisi sonrasında kur, 8,92’ye kadar geri çekildi.

Sonrasında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki açıklamaları izlendi. Başkan Kavcıoğlu’nun mesajları sonrası dolarda yukarı yönlü hareket izlendi.

Türk Lirası gün içi kazançlarını geri aldı ve dolar/TL 9 seviyesinin üzerine çıkarak zirve yeniledi.

Dolar/TL saat 19:45 itibariyle 9,0120 seviyesinde yer aldı. Euro/TL ise 10,4275 seviyelerinde işlem gördü.

CHP’den ilk açıklama

CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, dolardaki tarihi artış sonrası açıklamalarda bulundu.

Faik Öztrak’în açıklaması şu şekilde: 


‘Sorumluluklarınızdan belki kaçabilirsiniz. Ama sorumluluktan kaçmanın sonuçlarından kaçamazsınız. Faiz indiriminin TL’deki değer kaybına etkisi yok. dendiği gün, döviz kurlarının verdiği cevap.’

Seçim anketi: AK Parti gelecek seçimi kazanır mı?