Goldman Sachs ekonomisti: TL bugün dünden daha zayıf olabilir ama en azından yarından daha güçlü

Goldman Sachs ekonomisti Erik Meyersson: Türk Lirası bugün dünden daha zayıf olabilir ama en azından yarından daha güçlü.

dolar tl

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından tarihi rekor seviyelerine yükselen dolar, kademeli yükselişini sürdürerek bu akşam 9 lirayı geçti.

Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ardından tarihi rekor seviyelerine yükselen dolar, bugün akşam saatlerinde bir rekor daha kırarak 9.0013 TL seviyesini gördü.


Euro ise cuma günkü kapanış seviyesi olan 10.4272 TL’nin hemen altında yatay seyrediyor.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklenmedik bir şekilde 23 Eylül’deki toplantısında politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmişti.

Türkiye üzerine çalışmaları bulunan ekonomist Erik Meyersson, Twitter üzerinden yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

— Türk Lirası bugün dünden daha zayıf olabilir ama en azından yarından daha güçlü.

Dolardaki hızlı yükseliş geçen ay Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle başlamıştı. PPK, 23 Eylül’de politika faizinde 100 baz puanlık indirime gitmeden önce dolar 8.65 liraydı.

Eylül ayında enflasyonun yüzde 19.58’e yükselmesiyle, yüzde 18’lik politika faiziyle arası açıldı. Bu da kurdaki yükselişi hızlandırdı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun eylül başında indirim sinyalini ilk verdiği ‘çekirdek enflasyon’ açıklaması öncesi ise dolar/TL 8.35 seviyesindeydi. Kavcıoğlu “Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır” açıklamasında bulunmuştu.

1 ayda yüzde 6.2’lik yükseliş

Bu açıklama Merkez Bankası’nın manşet enflasyon yerine artık çekirdek enflasyonu dikkate alarak faiz kararı vereceği şeklinde yorumlandı.

Eylül toplantısında PPK politika faizini 100 baz puan indirdi. Başkan Kavcıoğlu çekirdek enflasyonu manşet enflasyonun yerine koymadıklarını açıklasa da piyasada orta vadede faiz indirimlerinin gelebileceği beklentisi oluşmuş durumda.


Bu süreçte dolar/TL son 1 ayda yüzde 6.2 yükseldi.

Dolar 9 lira seviyesini aşarak tarihi rekor kırdı!