Zam öncesi akaryakıt almak isteyenler, istasyonlardan boş döndürüldü!

Zam öncesi benzin, motorin ve LPG almaya akaryakıt istasyonlarına akın eden vatandaşlar “Depomuz boş, sistem arızalandı. Tanker gelmedi” sözleriyle geri döndürüldü.

akaryakıt

Dünya genelinde enerji fiyatlarının yükselişe geçmesi Türkiye’yi de etkisi altına alırken, gıdada olduğu gibi yakıtta da fırsatçılar harekete geçti. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar Türkiye’de benzin, motorin ve LPG fiyatlarına peş peşe zamlar getirirken, son 2 günde toplamda 72 kuruşluk zam yapıldı.

Akaryakıt istasyonları, müşterileri geri gönderdi

Zamdan önce benzin, mazot ve LPG almaya gidenlerin, “Depomuz boş”, “Sistem arızalandı” ya da “Tanker gelmedi” yalanlarıyla geri gönderildikleri öğrenildi.


İndirim geç yansıtıldı

Yaşanan bu gelişmelerin ardından bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatında 25 kuruş indirim yapıldı. Akaryakıtta gelen zammı anında pompaya yansıtan bazı istasyonların, indirimi de bilerek geç uygulamaya koyduğu belirtildi.

İstanbul, Ankara ve İzmir’de benzin fiyatları:

Gerçekleşen indirime göre Ankara ve İzmir’de benzinin litre fiyatı 8,51 kuruş olarak belirlenirken İstanbul’da ise fiyat 8,42 kuruş olarak pompaya yansıyacak.

Benzin fiyatlarında indirim! Benzinin litre fiyatı ne kadar oldu? Benzin, motorin, LPG litre fiyatı

Akaryakıt fiyatlarındaki dalgalanma günlerdir ekonomi piyasalarının gündeminden düşmüyor. Benzinin litre fiyatına arka arkaya gelen 44 ve 28 kuruşluk zammın ardından bu kez de indirim geldi. EPGİS, güncel akaryakıt zamlarına göre benzin ve motorinin litre fiyatları ne kadar oldu? LPG otogaz zammı ne kadar? İşte merak edilenler

Benzin litre fiyatı ne kadar oldu?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, Başkent Ankara’da ortalama 8,75 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 8,50 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul’da 8,67 liradan 8,42 liraya, İzmir’de 8,75 liradan 8,50 liraya inecek.


Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Motorin litre fiyatı ne kadar oldu?

15 Ekim tarihli zammın ardından 18 Ekim gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde motorinin litre satış fiyatına 23 kuruş zam yapıldı. Fiyat artışının ardından motorinin litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 7,94 liradan 8,17 liraya, Ankara’da 8,02 liradan 8,25 liraya, İzmir’de ise 8,04 liradan 8,27 liraya yükseldi.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

LPG’ye zam geldi!

LPG’nin litre fiyatına 22 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) zammın pompa fiyatına 20 Ekim gece yarısından itibaren yansıyacağını duyurdu.


Zammın ardından LPG otogazın litre fiyatı İstanbul’da ortalama 5.95 liradan 6.17 liraya, Ankara’da 6.03 liradan 6.25 liraya, İzmir’de ise 6.05 liradan 6.27 liraya yükseldi.

Kavcıoğlu, “Kurdaki artış enflasyona bir miktar yansıyabilir” dedi, dolar/TL 9,60’a fırladı!